Dachówka bitumiczna - obróbki

Dachówka bitumiczna - obróbki

Co jest potrzebne oprócz gontów bitumicznych? Jakie są niezbędne akcesoria? Czy producenci oferują zestawy elementów, które umożliwiają ułożenie pokrycia? Czy można wykonać dach z samych dachówek bitumicznych? Właściwie można. Tylko czy warto?

Na te pytania odpowiada Michał Wilczek z firmy Isola

Z perspektywy wielu lat pracy z tym produktem wiem, że ryzyko jest zbyt duże. Przede wszystkim dlatego, że dachówki bitumiczne nie zawsze są montowane przez dobrych dekarzy. Zwykło się sądzić, że gonty wymagają mniej umiejętności, co jest przerażającym nieporozumieniem. Są łatwiejsze, to fakt. Są lżejsze do przenoszenia i proste w cięciu i gięciu. Lecz obróbki detali dachowych wymagają wprawności i doświadczenia nie mniejszych niż inne pokrycia dachowe. Co to ma wspólnego z akcesoriami? A to, że kompletny system i instrukcja montażu pozwalają uniknąć błędów. Dekarz nie musi być mistrzem wszechświata, a my, inwestorzy, nie musimy robić habilitacji np. z obróbki koszowej. Jakościowy producent dachówek bitumicznych oferuje kompletny system dla dachu spadzistego. A zawodowy dekarz kieruje się zaleceniami producenta zapisanymi w instrukcji montażu. Rzecz jasna może wykonywać niektóre elementy inaczej, lecz inwestor powinien mieć świadomość, że gdy pójdzie coś nie tak, odpowiedzialność spoczywa wyłącznie na dekarzu. Podążanie za instrukcją jest zwyczajnie mądre. W kłopotach możemy liczyć na wsparcie producenta.

dachówka bitumiczna na dachu

Systemowy klej dekarski służy do trwałego i szczelnego sklejenia gontów z obróbkami. Typową praktyką jest stosowanie zamienników. Klej o mniejszej trwałości niż dachówki bitumiczne stwarza ryzyko pojawienia się przecieków w najważniejszych i najtrudniejszych fragmentach dachu. Szczególnie, że nie każdy produkt w tubie czy wiaderku jest trwale plastycznym klejem na zimno. Zdarzało się, że gonty były rozrywane przez niewłaściwą masę dekarską. Istnieją specjalistyczne preparaty do łatania nieszczelności. Mają w sobie dużo rozpuszczalnika.

Zastosowane pomiędzy gontem a obróbką w gorący letni dzień potrafią parować tak intensywnie, że tworzą dziury. Jakościowy system dachowy zawiera tzw. rolkę koszową, czyli rodzaj specjalistycznej membrany bitumicznej o odpowiedniej żywotności, wytrzymałości mechanicznej i wymiarach. Jednak częstą praktyką jest stosowanie w koszu blachy stalowej powlekanej. Jej szerokość zwykle jest niewystarczająca. A po zamontowaniu gontów ciężko zweryfikować czy wykonawca nie dokonał „optymalizacji”. Poza tym jak długo blacha stalowa w koszu wytrzyma?

Żywotność jakościowych dachówek bitumicznych jest nie mniejsza niż 30 lat. Podobnie kłopotów możemy spodziewać się, gdy zignorujemy zalecenia producenta w temacie membrany podkładowej, wentylacji czy komunikacji na dachu. Dobry system stwarza możliwość wykonania wszystkich elementów dachu bez ponoszenia ryzyka przez dekarza, a tym bardziej inwestora. Po co strzelać sobie w kolano?

Dobrze zastosowane akcesoria systemowe dają pewność, że dach będzie szczelny, trwały i funkcjonalny. A poza tym może być śliczny.

Oceń artykuł
3,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Isola

Polecamy Ci również

Zobacz także