Dachówka ceramiczna barwiona w masie

Dachówka ceramiczna barwiona w masie

Produkt firmy RuppCeramika - barwiona w masie dachówka ceramiczna Sirius - został wyróżniony prestiżowym Złotym Medalem MTP na tegorocznej edycji targów BUDMA 2005. Medale MTP przyznawane są produktom, które cechuje wysoka jakość, innowacyjność i nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Dachówka ceramiczna barwiona w masie - zdjęcie 1

Dachówka ceramiczna Sirius uzyskała nagrodę dzięki zastosowaniu technologii nowatorskiej, a na rynku polskim unikatowej - barwienie w masie. Należy dodać, że RuppCeramika jest obecnie jedyną na rynku polskim firmą, która stosuje tę technologię.

Tradycyjnie, dachówki są przed wypalaniem szkliwione lub powlekane warstwą szlachetnej glinki koloryzującej (angoby).
Natomiast proces barwienia w masie przebiega jeszcze przed uformowaniem dachówek. Do masy (gliny), z której będą formowane dachówki, dodawane są precyzyjnie odmierzone pigmenty mineralne o kontrolowanym składzie. Dodanie pigmentów powoduje konieczność zmiany warunków wypalania gliny, co pozwala zachować wysokie parametry techniczne barwionych dachówek.
Przygotowane już dachówki są dodatkowo szkliwione warstwą angoby. Dachówka barwiona w masie występuje obecnie w dwóch wariantach kolorystycznych: brązowa i antracytowa.
Barwienie w masie przeważa nad tradycyjnym, ponieważ tak przygotowana dachówka ma bardzo podobną barwę zarówno w środku, jak i na powierzchni. Dzięki temu pokrycie dachowe zachowuje trwały, intensywny, jednolity kolor.

Dodatkowo, można powiedzieć, że technologia "uodparnia" dachówki na niektóre błędy. Dzięki barwieniu w masie na dachówkach nie widać zarysowań, które mogą powstać przy nieumiejętnym transporcie czy podczas obróbek dekarskich.  
Dachówka Sirius należy do najbardziej estetycznych produktów z oferty RuppCeramiki. Na estetyce nie kończą się jednak jej wartości.
Dachówka Sirius wyróżnia się też dobrymi parametrami technicznymi: jest odporny na działanie mrozu, jest ogniotrwały oraz nie poddaje się oddziaływaniu silnego wiatru, promieni UV i zmiennych warunków atmosferycznych. Zapewnione jest też skuteczne odprowadzanie wody (przez zastosowanie podwójnych zamków górnych). Może być stosowany do pokrywania dachów spadzistych w budynkach nowych,  jak i zabytkowych.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: RuppCeramika

Polecamy Ci również

Zobacz także