Patrząc na gotowy dach, trudno rozpoznać, z jakiego rodzaju dachówek został wykonany. Zarówno dachówki betonowe (inaczej cementowe) jak i ceramiczne mają podobne walory estetyczne, a ich parametry techniczne są porównywalne.
Dachówki ceramiczne
Dachówki ceramiczne są jednym z najstarszych i najtrwalszych materiałów wykorzystywanych do krycia dachów. Tworzą dobrze przylegające i zwarte pokrycie. Choć przez producentów objęte są gwarancją najczęściej przez 30-letnią, zachowują swoje właściwości znacznie dłużej – te wysokiej jakości nawet 100 lat. Ceramiczne pokrycia dachowe należą jednak do najcięższych (masa metra kwadratowego wynosi 40–75 kg). Wymagają zatem solidnej konstrukcji nośnej.
Zobacz zdjęcia

Dachówka cementowa jest trwała i estetyczna oraz najczęściej - tańsza od ceramicznej.
Braas
Dachówka ceramiczna jest jednym z najstarszych pokryć dachowych. Ma różne kształty, formy i kolory.
Monier
Dachówki ceramiczne mogą mieć powierzchnię naturalną, angobowaną (lekko połyskliwą) lub glazurowaną, czyli szkliwioną.
NEWS44 - pixabay.com
Sposób wykończenia powierzchni dachówek wpływa na ich cechy, takie jak np. nasiąkliwość.
5513214 - pixabay.com
Większość dachówek ma zakładki, ułatwiające stworzenie szczelnego pokrycia. Są także takie, które dają możliwość korygowania rozmieszczenia dachówek względem łat.
Wienerberger
Profil dachówki esówki (holenderki) przypomina spłaszczoną literę "S".
Barni1 - pixabay.com
Dachówka karpiówka to dachówka ceramiczna o klasycznym, płaskim kształcie.
Barni1 - pixabay.com
Dachówka marsylka ma charakterystyczne pionowe wgłębienia.
PublicDomainPictures - pixabay.com
Dachówka mnich-mniszka jest wymagającym pokryciem, Układa się je z par dachówek.
Capri23auto - pixabay.com
Kształty dachówek cementowych nawiązują do ceramicznych (jednak ich nazwy to nazwy handlowe, nadawane przez poszczególnych producentów).
Braas
Dachówki cementowa może składać się z kilku warstw, które decydują o jej walorach użytkowych i estetycznych.
Braas
Dachówki układa się na ruszcie z łat i kontrłat. Dachówki mają specjalne zaczepy, dodatkowo mogą być mocowane mechanicznie.
Katarzyna Laszczak
Dachówki ceramiczne i cementowe układa się w ten sam sposób.
CreatonJak glina zmienia się w dachówkę
Do produkcji dachówek ceramicznych potrzebna jest odpowiednia glina oraz domieszka. Specjalnie dobrana mieszanka glin pozwala na osiągnięcie jednolitej, ciepłej barwy dachówek. Istotnym etapem ich produkcji jest przygotowanie masy glinianej, jeszcze przed nadaniem im odpowiedniego kształtu. Glina po leżakowaniu na wolnym powietrzu trafia taśmociągiem do betonowych boksów, gdzie odbywa się proces jej nawilżania przekształcający ją w homogeniczną, dobrze uplastycznioną masę. O rodzaju przyszłych dachówek decydują formy wykorzystane do ich tłoczenia.
Sprawdź: Ile ważą różne pokrycia dachowe i jakie to ma znaczenie
Formy te przygotowane są na bazie form „matek”, co zapewnia uzyskanie tego samego kształtu całej partii produkcyjnej. Dachówka powstaje w wyniku nacisku formy górnej i dolnej na odpowiednio przycięty i wyprofilowany „placek” glinianej masy. Wytłoczona w ten sposób dachówka wędruje na wózkach do suszarni. Tam traci nadmiar wody, potrzebny wcześniej do uzyskania plastyczności gliny. Od tego rodzaju technologii produkcji dachówki nazywane są tłoczonymi. Jest jeszcze jeden sposób produkcji dachówek, tnie się je taśmowo z uprzednio uformowanej gliny, dachówki te nazywa się ciągnionymi.
Wykończenie powierzchni dachówek ceramicznych
Jeśli dachówka zaraz po osuszeniu trafi do pieca, gdzie jest wypalana w temperaturze dochodzącej do 1000°C, zachowuje swoją naturalną, surową barwę. Aby jednak nadać dachówkom bardziej atrakcyjny wygląd, po osuszeniu poddaje się je angobowaniu – barwieniu mieszanką rozrzedzonej gliny i specjalnych barwników nanoszonych na ich powierzchnię w kabinie natryskowej. Warstwa angoby nie tylko zmienia kolor dachówek, ale także stanowi warstwę ochronną. Produkowane są też dachówki, których powierzchnia pokryta jest dwoma rodzajami angoby – w ten sposób uzyskuje się efekt cieniowania powierzchni.
Jeszcze inna metoda uzyskania połysku powierzchni dachówki w dowolnym kolorze jest pokrywanie jej glazurą – szkliwem. Dachówki angobowane i glazurowane są odporniejsze na przebarwienia mogące powstać wskutek zalegania na dachu igieł czy liści opadających z drzew. Dlatego też polecane są one zwłaszcza na dachy domów, w których sąsiedztwie rosną wysokie drzewa. Poza tym dachówki pokryte angobą lub glazurą dłużej utrzymują kolor (nieznaczne ciemnienie dachówek z upływem czasu jest zjawiskiem naturalnym).
Dowiedz się więcej: Jakie dachówki ceramiczne wybrać - angobowane, czy szkliwione
Typy dachówek ceramicznych – kształty i kolory
Dachówki zakładkowe – są najpopularniejsze i najlżejsze z dachówek ceramicznych. Wyróżniają je pojedyncze lub podwójne zamki (zakładki), dzięki którym zwiększa się szczelność gotowej połaci dachowej. Ciekawym rozwiązaniem są dachówki zakładkowe ze specjalnymi profilami, które umożliwiają ich przesuwanie w pionie o około 80 mm. Takie dachówki przesuwne, nazywane też suwakowymi są przydatne zwłaszcza przy wymianie pokrycia w starych domach. Jeżeli łaty nie muszą być wymieniane, tolerancja przesuwu dachówki zapewni wyrównanie niedokładnych odstępów łat.
Najbardziej znaną dachówką zakładkową jest esówka, zwana też holenderką, której przekrój poprzeczny przypomina literę S. Esówki dostępne są w wielu kolorach: ceglastym, czerwonym oraz czarnym (dachówki angobowane), miedzianym, brązowym, antracytowym, rustykalnym (dachówki cieniowane), czarnym, matowo-glazurowanym, zielonym, grafitowym, granatowym, szaroniebieskim, a także w kolorze „jesiennego liścia” (dachówki cieniowane).
Innym znanym rodzajem dachówki zakładkowej jest tzw. marsylka, rozpowszechniona zwłaszcza w południowo-wschodniej Polsce. Dachówka ta dostępna jest w rożnych kolorach. Najpopularniejsze to: naturalny czerwony (ceglasty), czerwony angobowany, brązowy i czarny.
Ostatnio wielką popularnością cieszą się dachówki zakładkowe płaskie. Mają one zupełnie płaską powierzchnię i kształt prostokąta. Bardzo dobrze pasują do budynków o nowoczesnej, oszczędnej architekturze. Trzeba jednak wiedzieć, że ich układanie jest dość wymagające.
Dachówka mnich-mniszka
Jest to specjalny rodzaj dachówek, który układa się parami. Jedna dachówka jest wypukła (mnich), a druga wklęsła (mniszka). Na spodzie, bezpośrednio na łatach, kładzie się wklęsłą mniszkę, a na nim wypukłego mnicha, w ten sposób, że zakrywa on linię styku dwóch mniszek.
Dachówki te tworzą samowentylujące się i wyjątkowo szczelne pokrycie. Kiedyś łączono je zaprawą, obecnie jednak montuje się je za pomocą specjalnych klamer. Dachówki te są wyjątkowo długie i ciężkie. Tan rodzaj ceramicznego pokrycia jest jednym z droższych ze względu na duże zużycie dachówek, a ich układanie jest bardzo pracochłonne. Najczęściej wykorzystywane są do renowacji zabytkowych budowli. Występują na ogół w kolorze naturalnej czerwieni.
Polecamy też: Dachówki płaskie, czyli modne i trwałe pokrycie dachu
Dachówka karpiówka
Jest to dachówka płaska i raczej wąska. Produkowana jest w kształcie prostokąta z prostymi lub zaokrąglonymi narożami bądź też prostokąta, którego dolna krawędź ma formę trójkąta (wykrój sześciokątny, rombowy, gotycki), półokręgu lub łuku. Powierzchnia karpiówki jest gładka lub wyprofilowana w rowki ułatwiające odprowadzenie wody z dachu.
Karpiówkę można układać na trzy sposoby: prosto, w łuskę lub koronkę. Krycie proste jest najmniej efektowne i polega na rzędowym układaniu dachówek, a sposób ten można rozpoznać po przedłużających się wzajemnie stykach. Przy kryciu w łuskę na każdej łacie układa się jeden rząd dachówek. Niewielki rozstaw łat oraz odpowiednie ich ułożenie sprawiają, że dachówki rzędu górnego lekko zachodzą na dachówki rzędu niższego w miejscu ich styków.
Przy układaniu dachówek we wzór koronki na każdej łacie umieszcza się od razu dwa rzędy dachówek. Rząd dolny zawiesza się bezpośrednio na łatach, dachówki zaś rzędu górnego zaczepia się o dachówki warstwy niższej. Dachówki układane są w taki sposób, że styki tych z jednego rzędu przykrywane są przez dachówki kolejnej warstwy, tworząc szczelne pokrycie.
Karpiówka nadaje się na dachy o bardziej skomplikowanej budowie: stożkowe, wieżyczki, czapy kominów, ścianki lukarn, wykończenie okien zwanych wolimi oczkami. Produkowana jest w różnych kolorach, m in. naturalnej czerwieni, miedzi, brązu, antracytu, zieleni, kasztana. Do wyboru mamy też wiele kolorów karpiówki pokrytej angobą (np. zielone, czarne) lub glazurą.
Dachówki betonowe nazywane potocznie dachówkami cementowymi
Dachówki betonowe są znacznie młodsze od dachówek ceramicznym: ich wiek oblicza się na około 150 lat. Mają opinie także nieco mniej trwałych – zachowują swoje właściwości przez około 70 lat. Chociaż, podobnie jak dachówki ceramiczne, zalicza się je do pokryć ciężkich, są jednak od nich lżejsze (masa metra kwadratowego wynosi 40–55 kg), a także tańsze.
Produkcja dachówek betonowych
Głównymi składnikami używanymi do produkcji dachówek cementowych są: piasek, woda i cement (stąd potoczna nazwa tego pokrycia) oraz pigmenty – związki zawierające tlenki żelaza, odporne na działanie promieni słonecznych. Poszczególne składniki są odpowiednio dozowane i w trakcie procesu technologicznego są zagęszczane, a następnie poddane obróbce termicznej.
Utrzymanie trwałego oraz jednolitego koloru zapewnia barwienie w masie, jak również dwukrotne pokrywanie ich powierzchni powłoką akrylu. Zabezpiecza ona przed powstawaniem na powierzchni dachówek białych wykwitów wapiennych oraz porastaniem mchem i zmniejsza ich nasiąkliwość.
Na rynku dostępne są też dachówki betonowe z powłoką polimerowo-akrylową, która nadaje powierzchni aksamitny połysk, dzięki czemu kolory są bardziej intensywne i trwałe. Ten rodzaj powłoki ma też właściwości ochronne. Istnieje również tzw. trójwarstwowa technologia produkcji dachówek cementowych, na którą składają się: barwiony w masie beton o wysokiej wytrzymałości, nasycona kolorem drobnoziarnista warstwa wygładzająca górną powierzchnię dachówki oraz dwukrotnie nakładana powłoka akrylowa. Dachówki produkowane w ten sposób są wytrzymałe oraz wyróżnia je gładka i szlachetna powierzchnia.
Kształt dachówkom betonowym, podobnie jak ceramicznym, nadają odpowiednie formy. Jest to produkt otrzymywany z surowców naturalnych, dlatego nie ma w nim substancji szkodliwych dla zdrowia. Dobrej jakości dachówki cementowe powinny odznaczać się małą porowatością betonu. Zmniejsza to ich nasiąkliwość wodą, poprawiając ich mrozoodporność. W znanych zakładach produkcyjnych proces wyrobu dachówek jest zautomatyzowany, sterowany komputerowo, sam produkt zaś badany jest na bieżąco w laboratoriach kontroli jakości. Producenci udzielają najczęściej 30 lat gwarancji, w tym na mrozoodporność.
Sprawdź: Jakie pokrycie sprawi, że na poddaszu będzie cicho i co jest najważniejsze, żeby zapewnić izolację akustyczną poddasza
Typy dachówek cementowych – kształty i kolory
Typy i kształty dachówek cementowych nawiązują do ceramicznych. Najpopularniejsze są dachówki cementowe zakładkowe o różnych kształtach, z podwójnymi wyżłobieniami (zamkami) na dwóch bocznych krawędziach (na stronie zewnętrznej i od spodu). Dachówki, założone rowkami jedna na drugą, szczelnie do siebie przylegają.
Znanym kształtem dachówki zakładkowej jest pojedyncza esówka (jej przekrój przypomina leżącą literę S) – dachówka małoformatowa, produkowana najczęściej w kolorach: ceglastym, czerwonym, antracytowym i szarym. Najpopularniejsza jest dachówka typu podwójne S – po ułożeniu tworzy na dachu „fale”, które załamując światło przełamują monotonię jego powierzchni. Dostępna jest m.in. w kolorach: czerwonym, ceglastym, ciemnoczerwonym, szarym, ciemno i jasnobrązowym, grafitowym, zielonym i czarnym.
Innym, również popularnym rodzajem jest dachówka, z podłużnymi symetrycznymi żłobieniami w górnej części profilu, produkowana przeważnie w kolorze klasycznej czerwieni, ceglastym, grafitowym. Wytwarza się także dachówki o wyraźnie zaokrąglonych wybrzuszeniach. Warto wiedzieć, że nazwy dachówek cementowych to nazwy handlowe, nadawane przez producentów.
Układanie dachówek betonowych (cementowych)
Sposób montażu pokrycia ceramicznego i cementowego jest taki sam. Dachówki układa się (zaczynając od okapu), na ruszcie z łat przybitych prostopadle do krokwi i równoległych do nich kontrłat, czyli łat dystansujących. Zapewniają one niezbędną wentylację dachu między dolną powierzchnia dachówek a warstwa wstępnego krycia. Każda dachówka ma na spodzie wyprofilowane zaczepy, dzięki którym utrzymują się na łatach.
Rozstaw łat zależy od spadku dachu (im kąt nachylenia połaci dachu jest mniejszy, tym mniejszy rozstaw łat), a także od rodzaju dachówek (wymiarów, kształt). Kolejny rząd dachówek dociska poprzedni i osłania miejsca mocowania. Jeśli nachylenie połaci nie przekracza 60º, dodatkowego mocowania mechanicznego wymagają zazwyczaj tylko dachówki układane na krawędziach dachu i wokół takich elementów, jak kominy czy okna dachowe. Na stromych fragmentach dachu, nachylonych pod kątem większym od 60º, każdą dachówkę trzeba przymocować drutem lub gwoździami, aby nie spadła pod własnym ciężarem lub podczas silnego wiatru.
Prawidłowe wykonanie pokrycia dachowego jest trudne. Warto więc powierzyć jego montaż doświadczonej ekipie dekarskiej, najlepiej rekomendowanej przez producenta. Warto również przestrzegać jego zaleceń, co w razie potrzeby daje możliwość skorzystania z usług gwarancyjnych.
Przeczytaj też: Łaty i kontrłaty, czyli alternatywa dla sztywnego poszycia
Elementy systemowe
Znani producenci ceramicznych i betonowych pokryć dachowych oprócz bogatej w kształty i kolory kolekcji dachówek, oferują też zestawy dopasowane kolorystycznie elementów uzupełniających. Służą one do profesjonalnego wykonania pokrycia, spełniającego, zarówno wymogi techniczne, jak i estetyczne. Ułatwiają jego eksploatację (systemy komunikacji dachowej), są niezbędne do obróbki i uszczelniania połaci, a także do mocowania niektórych części, zapewniają wentylację dachu, bezpieczeństwo jego użytkowania oraz dokładne wykończenie. Dopiero ta całość tworzy kompletny system dachowy.
dachyonline
Dachówki ceramiczne Creaton oraz betonowe polecamy
seba676
Jak dla mnie to też lepsza jest dachówka ceramiczna
Lucynka82
tak jak pisalam wczesniej, moj priorytet to bra as, maja ogromny wybór
lesnygajowy
ja wybrałbym dachówkę ceramiczną, ponieważ obróka termiczna glinki, oraz odpowiedni dobór materiału na dachówkę powoduje, że np. oferta dachówki Creatona stanowi pewną inwestycje, no bo w końcu 50 lat gwarancji nie bierze się znikąd :) prawda? ^^
dandiugo
w ceramice jest też dobre, to, że ich wyjątkowa trwałość, sięgająca co najmniej 100 lat. pewnie stąd gwarancja na połowe czasu żywotności.
marekzzabek
gwarancję na połowę tego czasu, czyli 50 lat widziałem w creatonie. nie powiem, wrazenie robi
doroti82
uu to dużo:) A ta gwarancja Creatona jest na wszystko co się dzieje z dachówką?
lesnygajowy
musisz dokładnie przeczytać warunki gwarancji tam na pewno jest wyszczególnione ;)
dandiugo
a co to znaczy na wszystko? jak ci samolot spadnie na dach to raczej nie bardzo, ale na pewno każda gwarancja określa o co tam dokładnie chodzi.. ja się jeszcze nie zagłębiałem w to
doroti82
nie no wiadomo, że jak samolot spodnie to nie jest wina producenta, raczej chodziło mi o to, czy jak cokolwiek dzieje się z dachówką nie z mojej winy, tylko typowo z winy samej dachówki, to też obejmuję gwarancję, ale macie rację, muszę najpierw dokładnie przeczytać, jak coś ciekawego doczytam to napiszę:)
lesnygajowy
ze strony producenta trzeba wyciągnąć regulamin i go dokładnie przestudiować :)
marekzzabek
blaknięcie koloru myślicie, że też taka gwarancja obejmuje? ciekawie ile czarny dach bedzie czarny w pełni..
Tomko43
Ale jednak blaknięcie dachówki wystąpi o wiele wiele później niż w przypadku blachy/blachodachówki, które dodatkowo trzeba będzie malować kilkukrotnie podczas jej użytkowania, więc to własnie zależy co obejmuje gwarancja, ale nie zmienia to faktu, że u dobrego producenta dachówki może to nawet nie wystąpić albojak tak to bardzo póżno i to bardziej przy betonowej niż ceramice
Karol Borkowski
My się zdecydowaliśmy na zwykłą karpiówkę, blachodachówka to chyba nie dla nas. Wygląda całkiem ok, ale według nas nie pasowała zbytnio do naszego domu. Chcieliśmy chyba bardziej pójść w klimat śródziemnomorski? no i dzięki panom z maxprofilu którzy pomogli nam w wyborze a potem położyli dach uzyskaliśmy bardzo fajny efekt.
Tomko43
A na karpiówkę z jakiej formy postawiłeś ?? I jak wygląło to cenowo za m2. Za odpowiedź z góry dzięki
wwwdachyonlinepl
Kominki wentylacyjne do wszystkich typów dachówek :
http://www.dachyonline.pl/k166,akcesori ... howek.html
tomradzio
A na karpiówkę z jakiej formy postawiłeś ?? I jak wygląło to cenowo za m2. Za odpowiedź z góry dzięki
Karpiówki piękne, ale niestety kosztowne przy przeliczaniu za m2... No ale kto bogatemu zabroni. My też chcieliśmy, ale wyszła renesansowa. Przy wycenie od Koramica różnica w cenie była w granicach 20% (na samym materiale!). Do tego też różnica stawki robocizny, bo przy karpiówce roboczogodzin jest po prostu znacznie więcej...
cookiemonster
Zgadzam się, że karpiówki to piękne dachówki, ale ja ostatnio przy okazji wymiany pokrycia w domu rodziców zwróciłem uwagę na coś innego - dachówkę reńską. Ma nietypowy kształt - ma takie walcowate wcięcie na środku) i wygląda wspaniale na gotowej połaci. Aż dziwne, że w Polsce jest tak mało popularna - same karpiówki i renesansówki...
http://www.artbud.pl/userdata/gfx/5b4f7be7e88a34a9db289e4dda0d2fa7.jpg
(na zdjęciu dachówka Koramic Cosmo 12)
Tomko43
Dachówka ze zdjęcia jest bardzo podobna do dachówki ceramicznej Rubin 13V, która teraz mozna znaleźć na obnizce cenowej, ponieważ trwa Jesienne Dachobranie 2015 od Braas
AndrzejKarwowski123
Jeżeli chodzi o wklęsłe dachówki to topas z braasa jest bardzo podobny do tej, a może nawet bardziej wklęsły.
Zygmunt098
ja jestem za dachówką ceramiczną. Są zdecydowanie lżejsze. W firmie www.ambit.gda.pl/ doradzono nam dachówkę Meyer-Holsen Ravensberger, powiedziano nam, że to dobre rozwiązanie..
Tomko43
Znacznie lżejsza ? Przeciez ich waga jest porównywalna. Ja oczywiście musiałbym sie dłużej nad tym zastanowić. Cena i ekologia zdecydowanie przemawia za dachówkami betonowymi. Również nie sa one już tak porowate jak kiedyś. Szczególnie w przypadku CISAR, gdzie porowatość bardzo została ograniczona przez trójwarstowość. Są więc gładkie i odporne na przeróżne warunki atmosferyczne
darekeko
ich waga jest niemal taka sama. Kiedyś wybrałem dachówkę betonową; dziś wziąłbym ceramiczną - głównie przez powierzchnie, prościej jest utrzymać ich czystość. Mech trudniej do takiej przywiera i łatwiej schodzi.
Kamil455
Tomko43 ma całkowitą rację waga jest bardzo podobna. Strukturą róznią się, bo przecież to zupełnie inny materiał. Dla mnie ta dachówka ze zdjęcia to zdecydowanie Topas 11V Bukowy glazura, może się pomyliłeś ??
Tomko43
Dzięki Kamil za uznanie Co do twoich rozważań, czy to Topas 11V muszę się zgodzić, bo na jest wręcz identyczna i na prawdę super zrobiona
seba676
Do mnie jednak najbardziej przemawiaja dachówki płaskie Turmali, czy Teviva CISAR. Sąsiedzi wybierają ją coraz częściej i na prawdę wyglą to przewspaniale. Szczególnie te grafitowe i czarne w glazurze
Karel
Ja natomiast polecam dachówki kompozytowe firmy Tileco http://www.tileco.pl/ . Są lekkie, wytrzymałe (nie tłuką się), odporne na warunki atmosferyczne ( są wygłuszające) i w dodatku są ekologiczne, bo wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.
Kaisa
dachówka ceramiczna Roben jest najlepsza! Trwała, mocna i odporna!
szikata
Ceramika to znacznie lepszy materiał od betonu - przede wszystkim pod kątem trwałości koloru i powłok zabezpieczających. Dachówka ceramiczna jest wypalana w docelowym kolorze i ze wszystkimi powłokami, a dachówka betonowa jest dopiero pokrywana farbą po zakończeniu całego procesu technologicznego. Różnica jest mniej więcej taka jak między malowaniem proszkowym na malarni a pryśnięciem farby w sprayu... Poza tym powłoka np. z glazury na dachówce ceramicznej to znacznie lepsza technologia niż wykończenie betonu na wysoki połysk przy pomocy akrylu. Akryl nie ma takiej trwałości - z czasem się utleni i będzie płowiał.
cookiemonster
Osobiście wyżej cenię ceramikę od betonu. Przede wszystkim ze względu na trwałość tego pierwszego materiału. Beton z czasem płowieje i matowieje, staje się też porowaty i zaczyna zarastać mchem. Ceramika ma dużo bardziej wytrzymałą powłokę. Pamiętajmy też, że dachy w naszym klimacie muszą znosić bardzo duże rozpiętości temperatur, śnieg, deszcz, itp. Powłoki na dachówce betonowej wytrzymają góra kilka lat. Na ceramice - kilkanaście. To jest ta różnica za którą trzeba dopłacać przy zakupie^^
kamilanw684
Wydaje mi się, że ceramiczna będzie lepszym wyborem. Ale tak przy okazji to niezależnie od budulca dachówki ważna jest odpowiednia izolacja przed deszczem. Polecam zerknąć tu: http://www.debowypark.waw.pl/2018/04/24/zabezpieczanie-dachu-tuz-przed-sezonem-opadowym
krystof
Beton po latach straci swoje właściwości, o których opowiadają w składach budowlanych Naturalna struktura betonu jest szorstka i porowata. Ceramika jest dużo bardziej jednolita. Jak kogoś odstrasza cena to niech szuka dużych dachówek ceramicznych (np. dachówka Alegra gdzie wystarczy tylko 9 szt. na m2). Tak można dość mocno obniżyć koszty pokrycia...
marcofu
Porównując sobie ceny dachówek renesansowych to wychodzi, że beton jest tańszy o dosłownie kilka %. Porównywałem do dachówki Koramic Alegra 9, czyli do jednej z najpopularniejszych dachówek ceramicznych w Polsce (i jednocześnie najtańszych, bo dachówka jest duża i wychodzi tanio za m2). Tak więc zdecydowanie sensowniejsza opcja to dachówka ceramiczna - porównując po prostu stosunek cena/jakość tych dwóch produktów.
MarcinR33
Teraz myślę, że bardziej opłaca się pójść w kierunku dachówki cementowej, ponieważ Braas zorganizował Gorącą Promocję na swoje modele w technologii trójwarstwowej Cisar na której znalazły się takie modele jak Teviva Cisar, Bałtycka Cisar, Celtycka Cisar oraz Tegalit Protegon
marcofu
Nie zgadzam się. Dachówki cementowe nawet jeżeli są o te 10% tańsze od ceramiki to uważam, że jakością zdecydowanie ustępują... Ceramika jest wypalana z powłokami i w docelowym kolorze. Cement jest po prostu malowany i zabezpieczany na samym końcu. Nawet najlepsze powłoki nie będą tak wytrzymałe jak warstwa angoby czy glazury jako utrwalacz na ceramice. Mam dobre porównanie, bo miałem w rękach zarówno ceramiczną Alegrę, jak i dachówkę renesansową z cementu. Różnica na fakturze dachówek jest wyczuwana od razu - cement jest po prostu chropowaty. Moim zdaniem nie warto, ale każdy oczywiście musi to sam rozstrzygnąć...
pimpus
Porównanie betonu z ceramiką najgorzej jest robić w składzie budowlanym - bo producenci betonów od lat robią wszystko, żeby upodobnić swoje produkty do ceramiki. Ale to jest tylko podobieństwo wizualne, bo parametry betonu są po prostu gorsze. My robiliśmy porównania przed zakupem i wyszło, że racjonalniej (kosztowo i pod względem jakości) jest kupić ceramiczny Koramic niż cokolwiek betonowego
karokier
Beton to nie ceramika - może w składzie budowlanym tego nie widać, ale jednak różnice są spore. Wyjdą tak po 3-4 latach, jak deszcz i słońce wypalą powłoki na dachówce betonowej... Co do samego połysku - ja mam dachówkę angobowaną ceramiczną (Koramic Alegra) i przy zakupie miała gorszy połysk niż dachówki betonowe. Teraz ma już lepszy...
KasKas
Czy ktoś z Was coś może powiedzieć na temat dachówki Meyer Holsen? Z tego co widzę, to dość unikalne rozwiązanie, a szukam opinii.
nowak_m1
Czy cement jest gorszy? Tak. Ale to nie oznacza że jest zły. Technika cały czas idzie do przodu i firmy stosują nowe materiały na powierzchniach. Dachówki będą coraz trwalsze. Za cementową idzie inna zaleta - waga. Są dużo cięższe niż wszelkie blachy ale lżejsze niż ceramika. Idealne rozwiązanie gdy mamy do dyspozycji słabszą konstrukcje dachu (np. podczas renowacji) a nie zawsze możemy cały dach zrobić od nowa. Jak kiedyś porównywałem to na podobnej dachówce (akurat porównywałem produkty Creatona) różnica wynosiła ponad 10 kg/m2. Sporo.
krystof
No tak, beton jest nieco lżejszym materiałem, ale z tego co kojarzę to i tak jest w granicach tych przynajmniej 30 kilogramów na m2. Ceramiczna Alegra 9 to 35-45 kilogramów - w zależności od sposobu ułożenia. To nie jest dużo biorąc pod uwagę świetną jakość pokrycia ceramicznego.
MarcinR33
Ja również tutaj jestem podobnego zdania, jeżeli już porządne pokrycie dachowe to właśnie Braas ze względu na bardzo dobre ceny, trwałość i jednocześnie piękny wygląd który zachowują przez lata.
nowak_m1
10 kg różnicy na m2 to może jednostkowo nie jest dużo ale dla całego, sporego dachu stanowi niezła różnicę. 100m2 to malutki dach a to już tona różnicy. A dachy miewają więcej niż 200, a często i 300 m2. To już 2 lub 3 tony więcej na całej konstrukcji domu. Dlatego moim zdaniem warto iść w te betonowe. Niewielka różnica ale na całości robi jednak sporo. Do tego jak wybiera się w wersji np z powłoka Duratop pro Creatona, to jest jednocześnie dachówka o dość gładkiej powierzchni.
OlekPin
Myślę, ze wspomniane propozycje od Braas są jak najbardziej godne uwagi i montażu. W naszym przypadku natomiast świetnie sprawdziła się dachówka ceramiczna którą również mogę polecić, bo mają ponad 15 modeli w szerokim wyborze kolorów i każda zabezpieczona angobą bądź glazurą.
OlekPin
My mamy jednak dach dwuspadowy i pokryty porządnej jakości dachówką ceramiczną od Braas, a dokładnie model Rubin 13V. Moim zdaniem jest zdecydowanie najlepszych producentem ze względu na dostępne modele, kolory, zabezpieczenia oraz idealne wykonanie krawędzi i niską porowatość.
euro_tuned
Ja wybrałem Braas Turmalin w kolorze szary kryształ.
Jedna z najdroższych dachówek na rynku ale uważam, że warto.