Dachówka ceramiczna czy cementowa?

Dach ma ogromny wpływ na trwałość i ogólny wygląd budynku, a ponieważ jest inwestycją na lata, decyzja o wyborze materiału dekarskiego musi być dobrze przemyślana. Należy wziąć pod uwagę to, że między rodzajem pokrycia i konstrukcją więźby dachowej istnieje ścisły związek, a co za tym idzie, wybrany typ pokrycia nie może być dowolnie zastąpiony innym.

Dach stromy jest od pewnego czasu w Polsce znów popularny, o czym najlepiej wiedzą producenci dachówek, proponując coraz większy wybór modeli i kolorów tego typu pokrycia. Dachówka jest bardzo wdzięcznym materiałem, gdyż daje bardzo duże możliwości kształtowania dachu - jako element małoformatowy doskonale nadaje się do krycia dachów o skomplikowanych kształtach. Poniższy artykuł, oprócz podstawowych informacji o dachówkach ceramicznych i cementowych, zawiera porównanie dostępnych w Polsce produktów różnych producentów.

Dachówka ceramiczna czy cementowa? - zdjęcie 1Dachówka ceramiczna czy cementowa? - zdjęcie 2Dachówka ceramiczna czy cementowa? - zdjęcie 3Dachówka ceramiczna czy cementowa? - zdjęcie 4

Dachówka ceramiczna czy cementowa? - zdjęcie 5Dachówka ceramiczna czy cementowa? - zdjęcie 6Dachówka ceramiczna czy cementowa? - zdjęcie 7Dachówka ceramiczna czy cementowa? - zdjęcie 8

Dachówki ceramiczne

Dach ceramiczny ma niezaprzeczalne walory estetyczne, ale jest również symbolem budownictwa ekologicznego, gwarantuje znakomitą wentylację i zapewnia zdrowy klimat w chronionym budynku. Chociaż dachówka ceramiczna zaliczana jest raczej do produktów ekskluzywnych, w Polsce staje się coraz częściej stosowanym materiałem dekarskim i od 1990 roku notuje się systematyczny wzrost jej produkcji. Dachówki ceramiczne należą do najstarszych pokryć dachowych – stosowane były już w średniowieczu. Nie dość, że do dzisiejszych czasów nie straciły na popularności, to nadal zapewniają najdłuższą żywotność dachu, doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie występują duże opady śniegu i dachom stawia się szczególnie wysokie wymagania. Pokrycia ceramiczne są ciężkie - masa 1 m² na ogół mieści się w przedziale 45-65 kg. Pozostałe pokrycia, takie jak blaszane, papowe czy z tworzyw sztucznych są kilkakrotnie od nich lżejsze.

Ankieta

Materiał

Choć znane są od XIV wieku, to pierwsze maszyny do ich produkcji pojawiły się dużo później, bo dopiero w XIX wieku. Od tego czasu dokonał się olbrzymi postęp technologiczny w tej dziedzinie. Podstawowym surowcem do ich produkcji jest glina o bardzo małej zawartości margla. Recepturę masy plastycznej, a także wymiary dachówek, określają Polskie Normy. Na ogół w skład masy, oprócz gliny, wchodzą dodatkowe komponenty poprawiające jej jakość (składniki uszlachetniające jak np. kwarc, mączka ceglana). Przygotowanie masy plastycznej polega na rozdrobnieniu i rozmieszaniu składników, homogenizacji. Przed formowaniem dachówek masę należy odpowietrzyć (zapewnia to lepszą plastyczność masy). Formowanie odbywa się metodą ciągnienia lub wytłaczania. Metoda ciągnienia polega na wyciskaniu na prasach (zakończonych odpowiednim profilem) pasm masy, które następnie są krojone na dachówki. W drugiej metodzie dachówki tłoczy się na prasach stemplowych.

Dachówka ceramiczna czy cementowa? - zdjęcie 10Ukształtowane dachówki po wysuszeniu wypalane są w piecu w temperaturze 900-1200°C. Obróbka termiczna nadaje im porowatą strukturę, dzięki czemu „oddychają” – są paroprzepuszczalne. Większość dachówek ma kolor naturalny, ale możliwe jest wytwarzanie ich z masy barwionej. Dodatkowo mogą być angobowane (powierzchnię wysuszonej dachówki przed wypalaniem powleka się płynną warstwą glinki szlachetnej, czyli iłu rozmieszanego w wodzie, zabarwionego naturalnymi tlenkami żelaza) lub glazurowane (szkliwione). Glazurowanie przeprowadza się bezpośrednio po wypalaniu. Przypomina ono angobowanie, lecz glazura ma większy udział domieszek szklanych, dachówki są bardziej połyskliwe.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także