Dachówka ceramiczna czy cementowa - porównanie

Dachówka ceramiczna czy cementowa - porównanie

Patrząc na gotowy dach, trudno rozpoznać z jakiego rodzaju dachówek został wykonany. Zarówno cementowe jak i ceramiczne mają podobne walory estetyczne, a ich parametry techniczne również są porównywalne.

Dachówki ceramiczne

Są jednym z najstarszych i najtrwalszych materiałem wykorzystywanym do krycia dachów. Tworzą dobrze przylegające i zwarte pokrycie. Choć przez producentów objęte są gwarancją najczęściej przez 30 lat, zachowują swoje właściwości znacznie dłużej – te wysokiej jakości nawet 100 lat. Ceramiczne pokrycia dachowe należą jednak do najcięższych (waga 1m² wynosi 40-75 kg). Wymagają zatem solidnej więźby dachowej.

Jak glina zmienia się w dachówkę

Do produkcji dachówek ceramicznych potrzebna jest odpowiednia glina oraz domieszka. Specjalnie dobrana mieszanka glin pozwala na osiągnięcie jednolitej, ciepłej barwy dachówek. Istotnym etapem ich produkcji jest przygotowanie masy glinianej, jeszcze przed nadaniem im odpowiedniego kształtu. Glina po leżakowaniu na wolnym powietrzu trafia taśmociągiem do betonowych boksów, gdzie odbywa się proces jej nawilżania przekształcający ją w homogeniczną, dobrze uplastycznioną masę. O rodzaju przyszłej dachówki decydują formy wykorzystane do ich tłoczenia.


Formy te przygotowane są na bazie form „matek”, co zapewnia uzyskanie tego samego kształtu całej partii produkcyjnej. Dachówka powstaje w wyniku nacisku formy górnej i dolnej na odpowiednio przycięty i wyprofilowany „placek” glinianej masy. Wytłoczona w ten sposób dachówka wędruje na wózkach do suszarni. Tam traci nadmiar wody potrzebny wcześniej do uzyskania plastyczności gliny. Od tego rodzaju technologii produkcji dachówki nazywane są tłoczonymi. Jest jeszcze jeden sposób produkcji dachówek, tnie się je taśmowo z uprzednio uformowanej gliny, dachówki te nazywa się ciągnionymi.

produkcja dachówek ceramicznych

Jeśli dachówka zaraz po osuszeniu trafi do pieca, gdzie jest wypalana w temperaturze dochodzącej do 1000°C, zachowuje swoją naturalną, surową barwę. Aby jednak nadać dachówkom bardziej atrakcyjny wygląd, po osuszeniu poddaje się je angobowaniu – barwieniu mieszanką rozrzedzonej gliny  i specjalnych barwników nanoszonych na ich powierzchnię w kabinie natryskowej. Warstwa angoby nie tylko zmienia kolor dachówek, ale także stanowi warstwę ochronną. Produkowane są też dachówki, których powierzchnia pokryta jest dwoma rodzajami angoby – w ten sposób uzyskuje się efekt cieniowania powierzchni.
Jeszcze inna metoda uzyskania połysku powierzchni dachówki w dowolnym kolorze jest pokrywanie jej glazurą – szkliwem. Dachówki angobowane i glazurowane są odporniejsze na przebarwienia mogące powstać wskutek zalegania na dachu igieł czy liści drzew. Dlatego też polecane są one zwłaszcza na dachy domów, w których sąsiedztwie rosną wysokie drzewa. Poza tym dachówki pokryte angobą lub glazura dłużej utrzymują kolor (nieznaczne ciemnienie  dachówek z upływem czasu jest zjawiskiem naturalnym).

Typy dachówek – kształty i kolory

Dachówki zakładkowe - są najpopularniejsze i najlżejsze z dachówek ceramicznych. Wyróżniają je pojedyncze lub podwójne zamki (zakładki), dzięki którym zwiększa się szczelność gotowej połaci dachowej. Najbardziej znaną dachówką zakładkową jest esówka, zwana też holenderką, której przekrój poprzeczny przypomina literę S. Esówki dostępne są w wielu kolorach: ceglastym, czerwonym oraz czarnym (dachówki angobowane), miedzianym, brązowym, antracytowym, rustykalnym (dachówki cieniowane), czarnym, matowo-glazurowanym, zielonym, grafitowym, granatowym, szaroniebieskim, a także w kolorze „jesiennego liścia” (dachówki cieniowane). Innym znanym rodzajem dachówki zakładkowej jest tzw. marsylka, rozpowszechniona zwłaszcza w południowo-wschodniej Polsce. Dachówka ta dostępna jest w rożnych kolorach. Najpopularniejsze to: naturalny czerwony (ceglasty), czerwony angobowany, brązowy i czarny. Dostępna jest też dachówka zakładkowa, o charakterystycznym uwypukleniu, wzorowana na dachówce o rynkowej nazwie mnich-mniszka. Dachówki te mają wyprofilowane zakładki czołowe i boczne, które podczas układania zazębiają się. Występują w kilku kolorach, np.

czerwonym (naturalnym lub angobowanym), brązowo-miedzianym, „jesiennego liścia” (cieniowanym), czarnym, matowo-glazurowanym i grafitowym. W ofercie producentów są także dachówki zakładkowe wielkoformatowe – są one większe niż tradycyjne, a więc na ułożenie 1m2 połaci potrzeba ich mniej. Mniej też trzeba łat, ponieważ dachówki wymagają większego ich rozstawu, a tym samym pokrycie układa się szybciej.
Ciekawym rozwiązaniem są dachówki zakładkowe ze specjalnymi profilami, które umożliwiają ich przesuwanie w pionie o około 80 mm. Takie dachówki przesuwne, nazywane też suwakowymi są przydatne zwłaszcza przy wymianie pokrycia w starych domach. Jeżeli łaty nie muszą być wymieniane, tolerancja przesuwu dachówki zapewni wyrównanie niedokładnych odstępów łat.

Mnich-mniszka

Jest to specjalny rodzaj dachówek, który układa się parami. Jedna dachówka jest wypukła (mnich), a druga wklęsła (mniszka). Na spodzie, bezpośrednio na łatach, kładzie się wklęsłą mniszkę, a na nim wypukłego mnicha, w ten sposób, że zakrywa on linię styku dwóch mniszek. Dachówki te tworzą samowentylujące się i wyjątkowo szczelne pokrycie. Kiedyś łączono je zaprawą, obecnie jednak montuje się je za pomocą specjalnych klamer. Dachówki te są wyjątkowo długie i ciężkie. Tan rodzaj ceramicznego pokrycia jest jednym z droższych ze względu na duże zużycie dachówek, a ich układanie jest bardzo pracochłonne. Najczęściej wykorzystywane są do renowacji zabytkowych budowli. Występują na ogół w kolorze naturalnej czerwieni.

Karpiówka

Jest to dachówka płaska i raczej wąska. Produkowana jest w kształcie prostokąta z prostymi lub zaokrąglonymi narożami bądź też prostokąta, którego dolna krawędź ma formę trójkąta (wykrój sześciokątny, rombowy, gotycki), półokręgu lub łuku. Powierzchnia karpiówki jest gładka lub wyprofilowana w rowki ułatwiające odprowadzenie wody z dachu.
Karpiówkę można układać na trzy sposoby: prosto, w łuskę lub koronkę. Krycie proste jest najmniej efektowne i polega na rzędowym układaniu dachówek, a sposób ten można rozpoznać po przedłużających się wzajemnie stykach. Przy kryciu w łuskę na każdej łacie układa się jeden rząd dachówek. Niewielki rozstaw łat oraz odpowiednie ich ułożenie sprawiają, że dachówki rzędu górnego lekko zachodzą na dachówki rzędu niższego w miejscu ich  styków. Przy układaniu dachówek we wzór koronki na każdej łacie umieszcza się od razu dwa rzędy dachówek. Rząd dolny zawiesza się bezpośrednio na łatach, dachówki zaś rzędu górnego zaczepia się o dachówki warstwy niższej. Dachówki układane są w taki sposób, że styki tych z jednego rzędu przykrywane są przez dachówki kolejnej warstwy, tworząc szczelne pokrycie.
Karpiówka nadaje się na dachy o bardziej skomplikowanej budowie: stożkowe, wieżyczki, czapy kominów, ścianki lukarn, wykończenie okien zwanych wolimi oczkami. Produkowana jest w różnych kolorach, m in. naturalnej czerwieni, miedzi, brązu, antracytu, zieleni, kasztana. Do wyboru mamy też wiele kolorów karpiówki pokrytej angobą (np. zielone, czarne) lub glazurą.

Dachówka czy blachodachówka?

Wyniki

Dachówki cementowe

Są znacznie młodsze od dachówek ceramicznym: ich wiek oblicza się na około 150 lat. Mają opinie także nieco mniej trwałych – zachowują swoje właściwości przez około 70 lat. Chociaż podobnie jak dachówki ceramiczne zalicza się je do pokryć ciężkich, są jednak od nich lżejsze (waga 1m² wynosi 40-55 kg), a także tańsze.

Oceń artykuł
3,80 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także