Dachówki ceramiczne czy cementowe, a może pokrycie z blachodachówek? Bez względu na to, co wybierzesz, pokrycie dachowe powinno być wykonane przez sprawdzonego dekarza.
Wybierając pokrycie dachowe, zwróć uwagę na jego kolorystykę – nie bez powodu dach nazywa się często piątą elewacją. Dobrze, by dach pasował do całości domu, komponował się ze ścianami i stolarką budowlaną, a nawet nawiązywał do kolorów sąsiednich dachów. Równie istotne są parametry techniczne wybranego pokrycia dachowego.
Materiał pokrycia dachowego
Dachówki ceramiczne wypala się z gliny. Cementowe - jak wskazuje nazwa - robi się z cementu, kruszywa, którym jest piasek kwarcowy, i barwnika. Oczywiście trzeba też dodać wodę. Przed wypaleniem dachówki pokrywa się warstwą wygładzającą. Blachodachówki robi się z arkuszy blachy profilowanej, z rdzeniem stalowym lub aluminiowym wykończonym albo powłoką (poliester lub trwalszy pural), albo posypką (pokryta jest specjalną żywicą, która nadaje blask i chroni przed porastaniem). Dodatkowo posypka zastosowana na pokryciu blaszanym tłumi odgłos padających kropli deszczu.
Dowiedz się: Co wziąć pod uwagę, wybierając pokrycie dachowe
Porównanie trwałości dachówek i blachodachówki
Dachówki ceramiczne to bardzo trwałe pokrycie dachowe, odporne zarówno na mróz, jak i silne nasłonecznienie, a także wahania temperatury. Nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne takie jak grad czy gałęzie. Na dachu mogą przetrwać nawet do 100 lat. Producenci natomiast udzielają na nie do 50 lat gwarancji.
Trwałe są także dachówki cementowe - wytrzymają od 70 do 100 lat. Trwałość dachówek, a także ich mrozoodporność i nasiąkliwość zależy m.in. od tego, w jakich proporcjach użyto cement i wodę w mieszance. Podobnie jak dachówki ceramiczne, modele cementowe nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i zmiany temperatury. Producenci dają na nie 30 lat gwarancji.
Blachodachówki są mniej trwałe od dachówek, bo wytrzymują około 40-50 lat. Producenci dają na nie najczęściej do 15 lat gwarancji. Trwałość blachodachówek zależy od grubości stali, rodzaju powłoki zewnętrznej a także wysokości przetłoczeń – im wyższe, tym lepiej.
Warto pamiętać, że pokrycia dachowe przetrwają długie lata tylko wtedy, gdy solidnie zostanie wykonana więźba dachowa. Powinna być zrobiona z dobrego, zaimpregnowanego wcześniej drewna.
Kolorystyka pokrycia dachowego
Dachówki ceramiczne mogą mieć niejednolity mocno czerwony, szarawy lub żółtawy kolor charakterystyczny dla wypalanej gliny, który może się delikatnie zmieniać pod wpływem warunków atmosferycznych. Są to dachówki naturalne, niczym nie barwione. Można jednak je zabarwić. Proces ten nazywa się angobowaniem i polega na dodaniu barwionej glinki, jeszcze zanim dachówki zostaną wypalone. Dzięki temu mają więcej kolorów, oprócz czerwieni też brąz i antracyt. Mogą też być cieniowane.
Jeśli mamy w ręku dachówkę ceramiczną, która się mocno błyszczy znaczy, że jest ona glazurowana – przed wypaleniem pokryto ją szkliwem. Glazura może pogłębiać naturalny kolor (jest wtedy bezbarwna) lub nadawać inny dowolny – niebieski, czarny, zielony.
Dachówki cementowe kiedyś były tylko szare. Obecnie, dzięki barwieniu w masie i malowaniu, jest inaczej. Mogą mieć barwę ceglastą, grafitową, brązową, ale i tak kolorystycznie nie wybiegają poza kilka podstawowych odcieni. Jeśli zależy nam na oryginalnym kolorze, musimy za to zapłacić. Wynika to z tego, że maluje się je farbami akrylowymi, których skład opracowuje indywidualnie każdy producent. Ma on ustaloną z góry paletę pięciu – sześciu barw. Powierzchnie dachówek ceramicznych mogą być matowe albo błyszczące.
Blachodachówki są dostępne w kilku podstawowych kolorach – kasztanowym, czerwonym, szarym, czarnym. Na zamówienie możemy dostać każdy inny.
Podpowiadamy: Jak wybrać kolor dachu, żeby nie żałować
Ciężar pokrycia z dachówek i blachodachówek
Najcięższe są dachówki ceramiczne - 1 m² dachówek może ważyć nawet do 75 kg. Lżejsze od nich, ale także zaliczane do ciężkich, są dachówki cementowe – ważą połowę mniej - 35-50 kg/m². Najlżejsze są blachodachówki – jeden metr kwadratowy waży zaledwie – 2-6 kg (waga zależy od tego, z czego wykonano rdzeń – aluminiowy jest lżejszy od stalowego – a także czy jest posypka).
Im lżejszy materiał, tym mniej obciążona jest więźba dachowa (może mieć mniejsze przekroje i być ustawiona w większych odstępach), ale gorzej tłumiony jest hałas, co może być uciążliwe, jeśli mieszka się na poddaszu.
Wielkość elementów pokryciowych
Dachówki ceramiczne mają niewielkie rozmiary, najczęściej 18 x 34 cm. Cementowe są większe od ceramicznych. Mają około 33 cm szerokość i 42 cm długości. Blachodachówki to duże arkusze długości nawet do 6 m.
Jeśli mamy dom o prostej bryle dachu, warto wybrać duże elementy. Jeśli dach jest kilkuspadowy – jak najmniejsze, będzie wtedy mniej odpadów, ale układanie będzie bardziej pracochłonne.
Kąt nachylenia połaci dachowej a rodzaj pokrycia
Dachówek, zarówno ceramicznych jak i cementowych, raczej nie układa się na dachach bardzo stromych. Najlepiej, by nachylenie dachu wynosiło od 35 do 45°. Choć stromy dach ma swoje zalety – woda szybciej spływa, a śnieg nie zalega na połaci – istnieje ryzyko, że dachówki po prostu pospadają. By tego uniknąć, trzeba je przypinać spinkami, czego nie robi się na dachach o mniejszym nachyleniu. Blachodachówki można stosować na dachach o nachyleniu powyżej 12°. Można je też układać na dachach bardzo stromych.
Jakie podłoże pod dachówki i blachodachówki
Ani pod dachówki ani pod pokrycie z blachodachówki nie jest wymagane podłoże z deskowania. Wystarczy ułożyć łaty i folię wstępnego krycia, pamiętając, że ma to być folia, która będzie przepuszczać parę wodną. Jest to najczęstsze rozwiązanie z tego względu, że jest tańsze niż deskowanie. Jeśli ktoś bardzo chce, oczywiście może takie deskowanie ułożyć, ale musi się liczyć z większymi kosztami. Blachodachówkę także układa się na łatach i kontrłatach.
To w jakiej odległości mają być od siebie łaty, ustala producent, i trzeba się tego bezwzględnie trzymać. Łaty najczęściej robi się z drewna. Pod blachodachówkę można użyć łat ze stali ocynkowanej, ale są one droższe od drewnianych.
Dowiedz się więcej o: Rodzajach i wykonaniu poszycia pod pokrycie dachowe
Wytrzymałość więźby dachowej
W przypadku dachówek, zarówno ceramicznych jak i cementowych, więźba musi być bardzo solidnie wykonana i masywna, by udźwignąć ciężar pokrycia. Inaczej niż w przypadku blachodachówki – przekrój więźby może być nawet o 25% może być mniejszy, co daje duże oszczędności kosztów.
Układanie pokrycia z dachówek i blachodachówki
Dachówki cementowe i ceramiczne nie są trudne do ułożenia, ale trzeba liczyć się z tym, że zajmuje to dużo czasu i jest mozolne, wymaga też staranności i precyzji. Układa się je poziomymi rzędami od okapu do kalenicy.
Układanie blachodachówki również nie jest skomplikowane, trzeba jednak uważać, by nie uszkodzić powłok ochronnych w czasie cięcia. Dlatego używa się do tego tylko specjalistycznych narzędzi, które nie wytwarzają ciepła (bo to uszkadza powierzchnię ochronną na blasze). Arkusze blachodachówki można ciąć nożycami elektrycznymi. Trzeba też bardzo uważnie przenosić arkusze, tak by nie powyginały się i porysowały jeden o drugi. Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia – najlepiej wymienić cały arkusz. Tak radzą producenci, którzy mówią, że w przeciwnym razie nie uwzględnią gwarancji. Jeśli w czasie układania powstaną drobne rysy, trzeba od razu pomalować je farbą renowacyjną, inaczej powstanie tam korozja. Blachodachówkę układa się, zaczynając od okapu, a kierując się w stronę kalenicy.
Mocowanie elementów pokryciowych
Dachówek nie trzeba mocować, dlatego że mają specjalny zaczep – jedną dachówkę zaczepia się o drugą. Mocuje się tylko te, które znajdujące się blisko kominów, okien dachowych i na krawędzi. Wszystkie dachówki trzeba zamocować, jeśli układa się je na bardzo stromych dachach. Do mocowania używa się gwoździ, klamerek lub wkrętów.
Blachodachówki trzeba koniecznie mocować do rusztu z łat i kontrłat, najlepiej wkrętami, które mają podkładki uszczelniające z tworzywa EPDM. Wkręty muszą być tak dokręcone, by blacha pod wpływem zmian temperatury mogła się rozszerzać. Jeśli przykręci się ją za mocno – pofaluje się i będzie w charakterystyczny sposób trzaskać.
Poznaj: Zasady montażu blachodachówki w arkuszach i panelach
Ile kosztuje pokrycie dachowe
Dachówki ceramiczne są droższe od cementowych. Najtańsze można kupić już za 40 zł/m², najdroższe mogą kosztować nawet trzy razy tyle. Wszystko zależy od modelu, sposobu wykończenia i oczywiście producenta. Czasami o cenie decyduje kolor. Dachówki cementowe mogą kosztować od 30 do 70 zł/m². Do obu rodzaju dachówek trzeba kupić elementy specjalistyczne – gąsiory, dachówki okapowe, krawędziowe czy wentylacyjne.
Ceny blachodachówki też są zróżnicowane – zależą m.in. od tego, czy materiał jest powlekany, a więc tańsze, czy z posypką. Ceny mieszczą się w granicach od 30 do 80 zł za m² brutto. Wybierając blachodachówkę pamiętajmy, że nie będziemy potrzebować aż tylu akcesoriów i specjalistycznych elementów jak w przypadku dachówek.
Warto pamiętać, że cena całego pokrycia zależy od kształtu dachu: im bardziej skomplikowany, tym będzie drożej, droższa będzie też robocizna.
mario900
''Trwałość blachodachówek zależy od grubości stali, rodzaju powłoki zewnętrznej a także wysokości przetłoczeń ? im wyższe, tym lepiej''.
Dokładnie na odwrót z wysokością przetłoczenia jest.Jeśli arkusze blachy które przyjechały z huty mają 275g/m2 cynku i powłoki poliestrowej powiedzmy 25 mikronów to podczas przetłaczania pocienia się o ile nie wiem ,na pewno czym wyższy proflil przetłoczenia tym bardziej to miejsce jest osłabione.Dlatego ja jeśli zdecyduje sie na blachodachówkę wezme z niskim przetłoczeniem 15 mm ,takie coś np robi budmat zefir ,pruszyński rubin plus.
Albi16
Ja mam dachówkę i gdybym miał jeszcze raz wybrać, to taką samą bym kupił. Jest trwalsza, a wiadomo że dach chcemy mieć na całe życie. Ładniej wygląda, a kosztuje niewiele więcej. Jak da mnie bez porównania.
Tomko43
Ja mam identyczne zdanie Przecież jest to produkt, który ma nam służyć przez całe życie, więc nie ma co za bardzo na tym oszczędzać. A przy dachówce od dobrego producenta jak np. Braas estetyka i wytrzmałość są na bardzo wysokim poziomie, a różnica w cenie nie jest starsznie wielka. Przy dachówce betonowej cena do blachodachówki jest bardzo zblizona, a jakościowo jest na o wiele wyższym poziomie. Pozdrawiam
Moniks
Dodam od siebie, że jedynie dachówka ceramiczna okazuje się być na tyle trwałą, żeby wytrzymać przez lata. Ja polecam firmę Roben. klinkierbud.pl
Kasikk
tez polecam cegłówkę ceramiczną Roben!
Tomko43
Dachowka i to zdecydowanie, jeżeli chodzi o jakośc wykonania i bogatą ofertę modeli i barw to polecam Braas na nich się ie zawiodłem. Dostawa, termin i jakość wszystko odpowiednie
Moniks
dachówka ceramiczna Roben tylko i jedynie!
szymek33
Zdecydowanie dachówka kompozytowa Tileco. Lekka, wytrzymała, łatwa w montażu.
sier-kasia
a o dachach modułowach ktoś może coś powiedzieć? http://www.budmat.com/pl/kategoria/dachy-modulowe-1 mega mi się podobają.
TomekKania
Na pewno dachówka będzie najczęściej stosowana ze względu na niską cenę i w miarę łatwy montaż. Ponadto można ją dostać w wielu odcieniach, dzięki czemu dachówka będzie idealnie dopasować do koloru tynku i otoczenia. Blachodachówka jeśli zostanie dobrze położona to może przypominać nawet dachówkę ceramiczną. Jej montaż jest bardzo łatwy, a blacha jest zabezpieczana przed działaniem korozji. Jednak jej trwałość nadal jest niższa niż dachówki. (źródło: http://katalogmeblowy24.pl/dachy-materialy-pokryciowe/ )
Bogdan_99
Ktoś w komentarzu wyżej pytał o firmę Budmat, a ja muszę przyznać, że to solidny i godny polecenia producent. Mój dach pokryty jest ich dachem modułowym, teraz syn się buduje i też u nich materiały kupił. Jest spory wybór, dobra jakość, trwałość materiałów, ale przede wszytskim montaż jest całkiem prosty. Fajną sprawą jest to, że można u nich też wykończeniówkę dokupić od razu, rynny, podsufitki itd, więc można więcej załatwić za jednym razem i nawet na ich stronie jest wszystko pokazane.
Miszor55
Jak wybierze się jakieś dobrej jakości dachówki, to myślę, że jak najbardziej powinna wystarczyć.
Daniel4321
Jestem zdecydowanie za dachówką ceramiczną, która nie dość, że jest klasycznym rozwiązaniem to prezentuje się w dużo bardziej ciekawy sposób. Dzięki firmie Dachy Abramczyk udało mi się w zupełności spełnić moje marzenia o ich posiadaniu poprzez dachówkę firmy Braas.
seba676
Poczytaj o wadach i zaletach obu rozwiązań i wtedy wybierz. Moim zdaniem zdecydowanie więcej zalet ma dachówka ceramiczna, jeżeli więźba będzie odpowiednio przygotowana. Zerknij do oferty Braas wybór jest ogromny a każda dachówka ma 3o lat gwarancji.
MarcinMak4
Nie rozumiem trochę tych komentarzy, piszecie że dachówka jest tańsza? Oczywiście, że blacha wychodzi taniej, ale też nie ma co w tym temacie przesadnie oszczędzać, bo jak się kupi gorszy materiał to też gorzej będzie się trzymał i trzeba wtedy dopłacać, wymieniać. Ja położyłem na dachu blachę Rialto, bo chciałem trochę zaoszczędzić, ale jednocześnie nie rezygnować z jakości. Jestem zadowolony, po 2 latach od położenia dach wygląda jak nowy, a cały montaż był szybki i bez żadnych komplikacji
E-Rzecznik BUDMAT
Szanowni Państwo, oba rozwiązania mają swoje zalety. Warto stosować nowoczesne dachy modułowe Budmat http://www.budmat.com/pl/kategoria/dachy-modulowe-1. Ich zalety to przede wszystkim: bardzo dobra jakość powłok, estetyczny wygląd, bogata kolorystyka, szybki i łatwy montaż (fabrycznie przygotowane otwory i miseczki montażowe), gwarancja nawet do 50 lat, a także łatwość składowania (standardowej wielkości dach mieści się na jednej palecie). Obecnie inwestorzy chcą budować szybko i dobrze jakościowo, a dachy modułowe to umożliwiają.
Agat83
Każdy ma swoje indywidualne potrzeby, wiec nie ma co komu narzucać konkretnych dachówek. To w dużej mierze zależy od tego, co nam się podoba i na co nas stać. Dobre pokrycia dachowe kupowaliśmy w dachlux.pl, wiec jeśli ktoś zainteresowany tematem, może tam się rozejrzeć, polecam.
cookiemonster
Blacha ma niestety sporo minusów względem np. ceramiki. Słabsza akustyka, płowienie po kilku latach... Nie polecam ogólnie takiego rozwiązania nikomu. Mam dobre porównanie, bo sam mam na dachu dachówkę ceramiczną (Alegra 9, powłoka angobowana), a sąsiad ma o rok młodszy dach z blachodachówki. Po kilku latach mój dach wygląda praktycznie jak w dniu ułożenia, a blacha jest spłowiała i ma iść na wiosnę do malowania...
Kaisa
ja tak samo, jeżeli miałabym wybierać jeszcze raz dach, postawiłabym na dachówkę ceramiczną z Roben. Bardzo mi się podoba to rozwiązanie, jest trwałe i za rozsądne pieniądze.
Daniel4321
Blachodachówka to według mnie klasyczne i jednocześnie najbardziej trwałe rozwiązanie. Za sprawą firmy Dachy Bramczyk zaopatrzyłem się w blachodachówkę Ruukki . Fenomenalna jakość która w trwały sposób zdobi dach mojego domu.
polly28
Zdecydowanie blachodachówka. Jak na mój gust jest to rozwiązanie, które dobrze komponuje się zarówno z nowymi jak i starymi budynkami. Pomimo mocno futurystycznego stylu mojego domu postawiłem na czarną blachodachówkę marki Pruszyński. Z kolei dzięki ofercie Jak2002 z Olsztyna zakupiłem je za mocno atrakcyjne pieniądze.
Borysek11
A moim zdaniem to jednak dachówka bedzie tym rozwiązaniem które zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie. Dobre ceny, duży wybór modeli i kolorów oraz każdy model dachówki jest zabezpieczony angobą, glazurą bądź powłoką Luminow(jeżeli chodzi o dachówki betonowe)
WojtekMil
No ja mam dachówkę i nie żałuję. Tym bardziej, że teraz ceny nie są wysokie, a wybor w ofercie Braas jest naprawdę duży, a do tego zapewnią 30 letnią gwarancję na każdy model
zochakow
dachówka ceramiczna. Ja swoją kupiłem w https://klinkierbud.pl i to był strzał w dziesiątkę!
pawelmazur
Sam stałem przed takim dylematem i dzięki temu artykułowi http://home7.pl/jak-wybrac-dobry-dach wybrałem dachówkę i jestem zadowolony. Moim zdaniem lepiej też wygląda i jest trwalsza niż blacha.
Agat83
Dosyłam do jednej z najlepszych hurtowni pokryć dachowych: www.dachlux.pl . Nie ważne czy chcecie ceramiczne, betonowe czy też blaszane – znajdziecie u nich wszystko, co będzie potrzebne dla dachu. Również okna. Polecam zerknąć w ofertę na stronie.
JoachimKon
W Braas znajdziesz piękne i trwałe dachówki ceramiczne, betonowe oraz co ważne od niedawna również blachodachówki panelowe (jednocześnie z całą ofertą akcesoriów dachowych pod wszystkie rozwiazania).
marcofu
Dachówki ceramiczna mają zdecydowanie więcej zalet. Blachodachówki są po prostu tanie i względnie dobre. Ale przy użytkowym poddaszu moim zdaniem kupowanie blachy jest po prostu błędem, bo taki dach bardzo trudno jest odpowiednio wyciszyć i zaizolować termicznie. Pod blachą jest po prostu mało przyjemnie, szczególnie przez sezon letni, kiedy blacha potrafi się nagrzewać do kilkudziesięciu stopni. Dachówki ceramiczne mają większą bezwładność termiczną, więc po prostu nagrzeją się dużo wolniej. To wbrew pozorom robi kolosalną różnicę.... Mieszkałem w domu z dachówką blaszaną, teraz mam dach ceramiczny (dachówka Koramic Alegra 9) i moim zdaniem różnica na korzyść ceramiki jest bardzo wyraźna.
JoachimKon
Ja jednak nadal jestem za dachówką, szczególnie że w ofercie Braas jest naprawdę szeroki wybór modeli, palety kolorów i bardzo dobry zakres cen w stosunku do tak dobrej jakości wykonania oraz zastosowanych zabezpieczeń.
Grzesiek89
Polecam https://www.dachlux.pl/ , bo posiadają solidne dachówki blaszane, ceramiczne, betonowe, a nawet gonty bitumiczne gdyby ktoś potrzebował. Firma działa już od bardzo dawna i jest moim zdaniem liderem jeśli mowa o pokryciach dachowych.
rozalia
W tym temacie chyba trzeba byłoby się lepiej rozeznać, ale informacji na temat tych dwóch rodzajów pokryć na pewno znajdzie się sporo w sieci.
MarcinR33
Ja jednak jestem za dachówką i jeżeli miałbym polecić Ci dobrej jakości pokrycie dachowe w rozsądnej cenie to poszedłbym w kierunku producenta Braas ze względu na ilość propozycji jakie przygotował zarówno w zakresie modeli jak i dostępnej palety kolorów. Do tego odpowiednie zabezpieczenia i dobre warunki gwarancyjne.
Azamag
Blachodachówka może i jest tańsza ale i na tym jej zalety się kończą. W każdym razie dla mnie. Jak dach ma być trwały to musi to być ceramika. Każdy dobry producent ma w swojej ofercie kilka rodzajów i kolorów takiej dachówki. Mi ostatnio przypadła do gustu ta nowa Simpla. Dodana glazura czyni ją bardzo atrakcyjnym produktem. A zmiany konstrukcyjne sprawiają, że to zupełnie inna dachówka.
Tomko43
Jeśli nadal nie wiecie jeszcze jakie pokrycie dachowe wybrać to podczas poszukiwań na pewno warto również zerknąć do oferty Braas, gdzie znajdziesz nie tylko dachówki ceramiczne, betonowe ale również blachodachówki panelowe i wszystkie potrzebne do wykonania bezpiecznego dachu akcesoria także na to na pewno trzeba po prostu więcej czasu.
KasKas
Moniks, gdzie kupiłaś dachówkę ceramiczną? Spotkał się ktoś może z Meyer Holsen?
Co lepsze - Roben czy Meyer Holsen?
KolosRes22
Zgadza się, dobrze że Braas zadba o każdy aspekt bo dzięki temu mamy pewność i spokój na długie lata, tym bardziej z tak dobrymi warunkami gwarancyjnymi przez 30 lat i do tego pojawiły się również piękne dwa modele blachodachówek Decra oraz Quadro.
imawero
ja mam dachówkę
KolosRes22
Ja szczególną uwagę zwracam jedynie na dachówki, ponieważ wiem jak wielką udręką jest blacha i ile trzeba włożyć w to prac aby m.in utrzymać ich piękny wygląd. Przy dachówce Turmalin w glazurze Topline mam spokój na dekady nie ma czegoś takiego jak mech na dachówce czy jakiekolwiek zabrudzenia ze względu na zabezpieczenie angobą.
Florekk
Z tych dwóch rzeczywiście dachówka jest trwalszym i też pięknym pokryciem dachowym także jak znajdziesz wolną chwilę to polecam odwiedzić ofertę producenta Braas gdzie znajdziesz największy wybór modeli bo powyżej 20 ceramiki i betonowych, a do tego też 2 modele blachodachówek panelowych.
JoachimKon
Zgadza się dachówki są jednak najpewniejszym rozwiązaniem i przede wszystkim powinno się zaczynać wybory własnie od tego rozwiązania, ale już Braas zaczął też wprowadzać blachodachówki panelowe.
TomekŚmialek
Moniks, gdzie kupiłaś dachówkę ceramiczną? Spotkał się ktoś może z Meyer Holsen?
Co lepsze - Roben czy Meyer Holsen?
Która lepsza to nie wiem, każda będzie miała swoich zwolenników i przeciwników. Wiem, że zarówno Roben jak Meyer Holsen kupisz w klinkierbud. Mają swoją stronę, możesz sobie zobaczyć ofertę.
King-Dom
Dachówka ceramiczna to moim zdaniem najlepszy materiał na pokrycie dachu . Pozdrawiam https://remont.lodz.pl
emiemi
Ja mam u siebie dachówki ceramiczne i się sprawdzają jak najbardziej.
Dokładnie mam: Dachówka ceramiczna Renesansowa Alegra 9 Koramic
mihau
Cenowo lepsza blachodachówka, ale użytkowo - zdecydowanie ceramika. Co do samego designu to aż tak się to nie różni - blachodachówka potrafi bardzo dobrze imitować dachówki ceramiczne. Jeden wyjątek to na pewno dachówki płaskie, które w ceramice wyglądają wyjątkowo. Ceramiczna Orea 9 nie ma swojego odpowiednika w blachach, więc jak ktoś tego typu rozwiązanie, to z blachy tego raczej nie uświadczy
TomekŚmialek
ja wciąż szukam dachu - podobają mi się dachówki ceramiczne Roben, Meyer Holsen i Elrus - co wybralibyście na moim miejscu?
Szukam dobrego dachu na domek na wsi,, taki wakacyjny.
ArekWoj
A czy nie lepiej po prostu postawić na pewne pokrycie do jakich zdecydowanie można zaliczyć dachówkę ceramiczną i cementową (jednak wyłącznie stawiając na sprawdzonych producentów z dużym doświadczeniem) i do tego bez dwóch zdań można zaliczyć oczywiście Braas który zaskakuje jakością wykonania, barwieniem, ilością modeli i też dobrymi warunkami gwarancyjnymi.
ArekWoj
Mi najbardziej podobają się dachówki płaskie, więc poszedłbym w stronę Turmalin bądź Teviva Cisar Braas wykonane w technologii trójwarstwowej i do tego z podwójną powłoka akrylową Lumino.
Moniks
TomekŚmiałek wymieniłeś generalnie 3 najlepszych producentów dachówki ceramicznej, dlatego wybor jest mega trudny. Roben jest mega trwały, Elrus bardzo ładny a i Meyer Holsen też nie odbiega jakością od pozostałych.
JoachimKon
W takim razie możesz również zajrzeć na stronę internetową producenta monier.pl gdzie znajdziesz listę dekarzy, którzy zajmują się wykonywaniem dachów z dachówki i do tego dokładne informacje na temat House of Braas do 30.11.2019 na której znalazła się też nowość, czyli Classic Star 2019
KasKas
nie ma co porównywać blachodachowek do dachówek ceramicznych. Takie dachy jak Roben, Erlus czy Meyer Holsen to mega jakość i wytrzymałość. Dodatkowo, z reguły mają bardzo długie okresy gwarancji, więc nawet najlepsze blachodachówki nie moga się równać.
AniaO
Według mnie nawet tanie blachodachówki są w stanie w wielu sytuacjach sprawdzić się doskonale, o ile postawi ktoś na dobrego producenta, czy dystrybutora. Osobiście polecić mogę firmę SteelProfil, która w zasadzie specjalizuje się w tego rodzaju materiałach budowlanych i ma na składzie sporo mogących się przydać rzeczy. W razie czego służę pomocą.
Blachy Pruszyński
Blachodachówki panelowe Blachy Pruszyński w powłoce hybrydowej (poliester+poliuretan) PURMAX® lub w poliuretanowej PURLAK® / PURMAT® z 20 i 30-letnią gwarancją producenta to produkty zapewniające długie i bezproblemowe użytkowanie dachu.
Blachodachówka płaska IRYD swoim nowatorskim kształtem doskonale wpisuje się w nowoczesną i przemysłową zabudowę. Prosta i szybka w montażu. Ekonomiczna - do koniecznego minimum ograniczona ilość odpadów.
Blachodachówka REN jest dostępna w wersji panelowej jak i ciętej na wymiar. W tej postaci doskonale nadają się na dachy o prostej konstrukcji, gdyż ich zastosowanie oznacza oszczędność czasu i mniejsze koszty przy zachowaniu wizualnych zalet blachodachówek panelowych.
__________________________________
Blachodachówki panelowe, Blachy Pruszyński
blachodachowki_panelowe.jpg
KalinaKarolina
też jestem za dachówkami Roben, oprócz Meyer Holsen czy mało popularnego jeszcze Elskamp, to wciąż wiodący producent.
cookiemonster
Blachodachówki w ostatnich latach mocno podniosły jakość, ale też i cenę... A ciągle jest to materiał słabszy pod względem parametrów od ceramiki. Tak więc z mojej strony zdecydowanie polecałbym jednak iść w stronę dachówek ceramicznych, choćby dużych Koramic Orea lub Alegra, które za m2 wyjdą po prostu najtaniej.
RobertoEs
Ja wymieniałem niedawno stary dach na domu po dziadkach, który odziedziczyłem w spadku. Przez całe lata była tam dachówka, która zdążyła już stracić już na swoim uroku, który kiedyś może i miała... Nie chciało mi się kombinować z więźbą, ani bez sensu przepłacać. A że wiem, że blachodachówka pasuje praktycznie do każdej więźby, zdecydowałem się na Regamet, który mam już wypróbowany. Dach jest prosty, dwuspadowy, bez lukarn itd., więc postawiłem na ciętą na wymiar. Estetycznie i jakościowo super sprawa, a do tego ekipa poradziła sobie z pokryciem dosłownie w jeden dzień! Super rozwiązanie, które serdecznie polecam
wazer
Wszyscy mówią o cenie dachówki i blachodachowki. A nikt nie wspomni że przekrój konstrukcji dachu musi być większy przy dachówce przez to cena więźby rośnie. O tym zapominacie wady zalety zakzdy zna, trzeba sobie przekalkulowac.
U mnie jeśli bym zastosował dachówkę to musiałbym dołożyć słupy nośne i np miałbym słup w na środku łazienki i żadne zalety dachówki mnie nie przekonały do tego rozwiązania. Oczywiście mogłem zastosować wzmocnienia z dwuteowników stalowych ale to dodatkowe koszta więc dałem sobie spokój.
Reasumując ,
W pierwszej kolejności skonsultować z projektantem jak został zaprojektowany dach ( czy wytrzyma wagę dachówki ), a dopiero później zacząć liczyć
https://dachprofil.com.pl/oferta/materialy-dachowe/blachodachowka-i-blachy-dachowe