Dachówka czy blachodachówka? Porównujemy cechy pokryć dachowych

32
Blachodachówka na dachu domu
Wybór pokrycia dachowego to jedna z najważniejszych decyzji podczas budowy domu.

Dachówki ceramiczne czy cementowe, a może pokrycie z blachodachówek? Bez względu na to, co wybierzesz, pokrycie dachowe powinno być wykonane przez sprawdzonego dekarza.

Wybierając pokrycie dachowe, zwróć uwagę na jego kolorystykę – nie bez powodu dach nazywa się często piątą elewacją. Dobrze, by dach pasował do całości domu, komponował się ze ścianami i stolarką budowlaną, a nawet nawiązywał do kolorów sąsiednich dachów. Równie istotne są parametry techniczne wybranego pokrycia dachowego.

Materiał pokrycia dachowego

Dachówki ceramiczne wypala się z gliny. Cementowe - jak wskazuje nazwa - robi się z cementu, kruszywa, którym jest piasek kwarcowy, i barwnika. Oczywiście trzeba też dodać wodę. Przed wypaleniem dachówki pokrywa się warstwą wygładzającą. Blachodachówki robi się z arkuszy blachy profilowanej, z rdzeniem stalowym lub aluminiowym wykończonym albo powłoką (poliester lub trwalszy pural), albo posypką (pokryta jest specjalną żywicą, która nadaje blask i chroni przed porastaniem). Dodatkowo posypka zastosowana na pokryciu blaszanym tłumi odgłos padających kropli deszczu.

Dowiedz się: Co wziąć pod uwagę, wybierając pokrycie dachowe

Porównanie trwałości dachówek i blachodachówki

Dachówki ceramiczne to bardzo trwałe pokrycie dachowe, odporne zarówno na mróz, jak i silne nasłonecznienie, a także wahania temperatury. Nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne takie jak grad czy gałęzie. Na dachu mogą przetrwać nawet do 100 lat. Producenci natomiast udzielają na nie do 50 lat gwarancji.

Trwałe są także dachówki cementowe - wytrzymają od 70 do 100 lat. Trwałość dachówek, a także ich mrozoodporność i nasiąkliwość zależy m.in. od tego, w jakich proporcjach użyto cement i wodę w mieszance. Podobnie jak dachówki ceramiczne, modele cementowe nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i zmiany temperatury. Producenci dają na nie 30 lat gwarancji.

Blachodachówki są mniej trwałe od dachówek, bo wytrzymują około 40-50 lat. Producenci dają na nie najczęściej do 15 lat gwarancji. Trwałość blachodachówek zależy od grubości stali, rodzaju powłoki zewnętrznej a także wysokości przetłoczeń – im wyższe, tym lepiej.

Warto pamiętać, że pokrycia dachowe przetrwają długie lata tylko wtedy, gdy solidnie zostanie wykonana więźba dachowa. Powinna być zrobiona z dobrego, zaimpregnowanego wcześniej drewna.

Kolorystyka pokrycia dachowego

Dachówki ceramiczne mogą mieć niejednolity mocno czerwony, szarawy lub żółtawy kolor charakterystyczny dla wypalanej gliny, który może się delikatnie zmieniać pod wpływem warunków atmosferycznych. Są to dachówki naturalne, niczym nie barwione. Można jednak je zabarwić. Proces ten nazywa się angobowaniem i polega na dodaniu barwionej glinki, jeszcze zanim dachówki zostaną wypalone. Dzięki temu mają więcej kolorów, oprócz czerwieni też brąz i antracyt. Mogą też być cieniowane.

Jeśli mamy w ręku dachówkę ceramiczną, która się mocno błyszczy znaczy, że jest ona glazurowana – przed wypaleniem pokryto ją szkliwem. Glazura może pogłębiać naturalny kolor (jest wtedy bezbarwna) lub nadawać inny dowolny – niebieski, czarny, zielony.

Dachówki cementowe kiedyś były tylko szare. Obecnie, dzięki barwieniu w masie i malowaniu, jest inaczej. Mogą mieć barwę ceglastą, grafitową, brązową, ale i tak kolorystycznie nie wybiegają poza kilka podstawowych odcieni. Jeśli zależy nam na oryginalnym kolorze, musimy za to zapłacić. Wynika to z tego, że maluje się je farbami akrylowymi, których skład opracowuje indywidualnie każdy producent. Ma on ustaloną z góry paletę pięciu – sześciu barw. Powierzchnie dachówek ceramicznych mogą być matowe albo błyszczące.

Blachodachówki są dostępne w kilku podstawowych kolorach – kasztanowym, czerwonym, szarym, czarnym. Na zamówienie możemy dostać każdy inny.

Podpowiadamy: Jak wybrać kolor dachu, żeby nie żałować

Ciężar pokrycia z dachówek i blachodachówek

Najcięższe są dachówki ceramiczne - 1 m² dachówek może ważyć nawet do 75 kg. Lżejsze od nich, ale także zaliczane do ciężkich, są dachówki cementowe – ważą połowę mniej - 35-50 kg/m². Najlżejsze są blachodachówki – jeden metr kwadratowy waży zaledwie – 2-6 kg (waga zależy od tego, z czego wykonano rdzeń – aluminiowy jest lżejszy od stalowego – a także czy jest posypka).

Im lżejszy materiał, tym mniej obciążona jest więźba dachowa (może mieć mniejsze przekroje i być ustawiona w większych odstępach), ale gorzej tłumiony jest hałas, co może być uciążliwe, jeśli mieszka się na poddaszu.

Czytaj dalej - strona 2

Oceń artykuł
4,10 / 21 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także