Dachówka karpiówka szczytowa

Dachówka karpiówka szczytowa

Dachówka karpiówka szczytowa - zdjęcie 1Firma von Müller Dachówki wprowadziła na rynek nowe opatentowane rozwiązanie wykończenia szczytu dachu, zarówno dla nowoczesnych jak i historycznych pokryć karpiówką.

Opatentowana kształtka ma płetwę szczytową przesuniętą do wewnątrz. Dzięki temu umieszczona na brzegu dachu dachówka szczytowa jest nierozpoznawalna. Doskonale łączy się z dachówkami połaciowymi, tworząc typowy dla karpiówki płaski wygląd dachu, ze szczytami włącznie. Przesunięta o 3 cm do wewnątrz płetwa szczytowa ma szerokość 8 cm i zastępuje powszechnie stosowaną blaszaną lub drewnianą wiatrownicę. Realizowane mogą być wszelkie, zależne od nachylenia dachu, odległości pomiędzy łatami.
Nowy wariant dachówki szczytowej jest kontynuacją trendu, który pojawił się w dachówkach zakładkowych. Dla przykładu w dachówce marsylce, przesunięto zewnętrzną płetwę do wewnątrz, ze względów estetycznych i funkcjonalnych. Wewnętrzna płetwa szczytowej marsylki pozwala lepiej zabezpieczyć przed zacinającym deszczem. W widocznym stopniu jest zredukowane zabrudzenie ścian szczytowych ściekającą wodą deszczową. 

Nowe rozwiązanie szczytowej kształtki karpiówkowej z płetwą przesuniętą do wewnątrz jest dostępne na rynku zarówno do klasycznego pokrycia w łuskę jak i do pokrycia w koronkę, standardową karpiówką 18 x 38 cm, karpiówką berlińską 15,5 x 38 cm i karpiówką saksońską 15,5 x 36,5 cm. Przy realizowaniu szczytu kształtka ta jest potrzebna tylko w co drugim rzędzie dachówek.
Zmniejszone o połowę zapotrzebowanie na karpiówki szczytowe przynosi dodatkowe korzyści, powoduje, że zbędne stają się wymagające dużych nakładów finansowych prace konserwacyjne. Model karpiówki szczytowej z przesuniętą do wewnątrz płetwą szczytową, jest dostępny na rynku zarówno do pokrycia w łuskę oraz w koronkę. Karpiówka została zaakceptowana przez konserwatorów zabytków.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: von Müller

Polecamy Ci również

Zobacz także