Dachówki ceramiczne - dodatki

Dachówki ceramiczne - dodatki - zdjęcie 1

Najwięksi producenci pokryć dachowych oferują nie pojedyncze elementy pokrycia lecz całe systemy dachowe. Obok dachówek podstawowych dostępne są kształtowe i systemowe. W komplecie są również elementy uzupełniające czyli obróbki, taśmy, uszczelki wentylacyjne itd.

Kiedyś u producenta mogliśmy kupić jedynie dachówki podstawowe i gąsiory. Wszystkie specjalne dachówki musiał wycinać dekarz. Dziś sprzedawane są całe systemy dachowe czyli obok dachówek podstawowych (takich, które kryją połacie dachowe) - kształtowe i systemowe.

Dachówki systemowe

Dachówki systemowe służą do wykończenia dachu. Nie są niezbędne, ale często są bardzo użyteczne. Ich zadaniem jest wspomaganie wentylacji. Są to:

  • dachówka wentylacyjna – wspomaga wentylację, układa się ją w miejscach przerwania ciągłości szczeliny wentylacyjnej, czyli przy oknach połaciowych i lukarnach.
  • dachówka przeciwśnieżna – zabezpiecza przed nagłym obsunięciem zwałów śniegu z dachu.
  • dachówka pod stopień lub ławę kominiarską - jak sama nazwa mówi - umożliwia zamontowanie ław i stopni kominiarskich na połaci dachowej. Dostępna jest w dwóch wariantach: jako dachówka betonowa z wyprofilowaną podstawą lub jako dachówka z nakładką aluminiową.
  • dachówka dla nietoperzy - specjalnie zaprojektowana na dachy budynków położonych w rejonach gdzie występują nietoperze. Umożliwia stworzenie miejsc gniazdowania nietoperzy. Szczególnie stosuje się ją przy remontach dachów, pod którymi chroniły się nietoperze.

Dachówki kształtowe

Dzięki dachówkom kształtowym możemy ładnie i dokładnie wykończyć „trudne” miejsca w dachu czyli naroża, kalenicę, kosze, załamania dachu.

Dachówki ceramiczne - dodatki - zdjęcie 2Gąsior
jest potrzebny przy budowie każdego dachu. To dachówka układana na kalenicy. Gąsior prosty służy do krycia kalenicy i grzbietów dachu. Mocowany jest do łat kalenicowych i grzbietowych za pomocą klamer. Gąsior początkowy (na zdjęciu) przeznaczony jest do wykończenia dolnego krańca grzbietu. Może być wykorzystywany do wszystkich dachówek modeli profilowanych. Betonowe denko gąsiora służy do zamknięcia bocznego kalenicy. Następny detal to łącznik gąsiorów. Jest to estetyczne i funkcjonalne zakończenie miejsca połączenia się kalenicy z dwoma grzbietami dachu o pochyleniu połaci od 15° do 55°.

Dachówka kątowa stosowana jest do krycia wklęsłych załamań dachu. Wykonywana jest na zamówienie pod konkretny kąt załamania połaci dachowej, zmierzony na budowie. Stosując ją moż-na uniknąć obróbek blacharskich. Uzyskuje się wtedy jednorodność materiału na dachu. Wykonywane są również jako dachówki kątowe szczytowe lewe i prawe oraz dachówki połówkowe.

Dachówki ceramiczne - dodatki - zdjęcie 3

Dachówka szczytowa (na zdjęciu) służy do krycia bocznych krawędzi dachu - szczytów. Dzięki niej unikamy stosowania wiatrownic czy obróbek z blachy, zachowując jednolitość materiału na dachu i wysoką estetykę pokrycia. Ze względu na wielkość rozstawu łat i związaną z tym wielkość zakładki, są oferowane dachówki o wcięciu 88 mm oraz 110 mm. Dachówki szczytowe prawe i lewe występują z wszystkimi modelami dachówek zakładkowych.

Dachówki kalenicowe
stosuje się do krycia kalenicy dachu pulpitowego (jednospadowego). Dachówki kalenicowo-szczytowe umożliwiają połączenie krawędzi pulpitowej ze szczytami dachu. Gdy lewa krawędź dachówki styka się z elementami wystającymi ponad dach oraz oknami dachowymi stosuje się dachówkę zamykającą.

Dachówka połówkowa
wykorzystywana jest do dopasowania szerokości pokrycia. Ponadto ułatwia układanie dachówek wzdłuż skośnych krawędzi dachu, takich jak grzbiety czy kosze, gdyż dzięki niej można wyeliminować stosowanie małych, dociętych fragmentów dachówek trudnych do zamocowania.
Dachówki ceramiczne - dodatki - zdjęcie 4
Dachówka mansardowa
stosowana jest do krycia krawędzi mansardowych. Wykonywana jest na zamówienie pod konkretny kąt załamania połaci dachowej, zmierzony na budowie. Przy jej zastosowaniu można uniknąć obróbek blacharskich. Uzyskuje się wtedy jednorodność materiału na dachu. Wykonywane są również dachówki mansardowe lewe i prawe oraz połówkowe.

Korzystając z rozwiązań systemowych można zaoszczędzić na robociźnie (nie trzeba na przykład przycinać dachówek, ręcznie wykonywać obróbek blacharskich), ale trzeba też pamiętać, że wszystkie elementy dodatkowe są dość drogie i w rezultacie mogą podnieść koszt pokrycia.

 

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Zdjęcia: Euronit

Polecamy Ci również

Zobacz także