Dachówki ceramiczne – modne i trwałe

Dachówki ceramiczne – modne i trwałe

Tradycyjne czy nowoczesne? Jakie pokrycia ceramiczne są bardziej modne? Przyglądamy się rynkowym trendom.*

Dachówki ceramiczne są w modzie nieprzemijająco od setek lat. Popularnością cieszą się nadal w zasadzie wszystkie ich kształty, modele oraz kolory, przede wszystkim dlatego, że inwestorzy budują domy w różnych stylach. Nie znaczy to jednak, że rynek pozostaje niezmienny. Choć moda na dachówki nie zmienia się tak często, jak kolekcje designerskich ubrań, także ona podlega ewolucji, wraz ze zmieniającym się zapotrzebowaniem inwestorów. Za nowoczesnymi trendami podąża też oferta producentów.

Czarne pokrycia cieszą się coraz większą popularnościąNowocześnie czyli na czarno?

Dachówki ceramiczne można podzielić na dwie ogólne grupy: tradycyjne oraz nowoczesne, co ułatwi omówienie tendencji rynkowych. Te pierwsze to przede wszystkim pokrycia o barwach klasycznych - czerwień i różne jej odcienie, takie jak miedziany, kasztanowy, bordowy itp. Natomiast dachówki, które można określić jako nowoczesne, mają zwykle kolory ciemniejsze i chłodne, w tym szarość, czerń, grafit, a także - w zależności od odcienia - brąz. Biorąc pod uwagę nowopowstające domy, nietrudno zauważyć, że wśród inwestorów coraz popularniejsze są właśnie te ciemniejsze barwy. Ich rosnącą popularność potwierdzają również producenci. - Sprzedaż naszej ceramiki dobrze odzwierciedla zmieniające się trendy rynkowe – mówi Lidia Misiuna, kierownik działu marketingu w firmie Röben. - Jeszcze trzy lata temu, ok. 30% kupujących wybierało dachówki, które w skrócie można określić jako nowoczesne, a pozostałe 70% inwestorów stawiało na wyroby o barwach i designie tradycyjnym. Dziś te relacje wyglądają inaczej – na szeroko pojętą nowoczesność decyduje się już ok. 50% inwestorów. Można więc zauważyć wzrost popularności barw takich, jak czerń, antracyt i brąz o ok. 20% - relacjonuje Lidia Misiuna. - Warto też odnotować, że jest to tendencja rosnąca, więc za rok, dwa szala może przechylić się na korzyść produktów nowoczesnych – dodaje.

Szare pokrycie dobrze komponuje się m.in. z białą elewacją

Brązowa dachówka - element łączący tradycję z nowoczesnościąModa a kształty

Czy moda oprócz kolorów dotyczy także kształtów? Tak, ponieważ modele dachówek przechodzą obecnie sporą ewolucję. – Jako producenci obserwujemy rosnące zainteresowanie pokryciami, które wyróżniają się przede wszystkim prostym, smukłym kształtem – są to dachówki całkiem płaskie lub z niską falą, nie „lejące się”, a bardziej geometryczne – podsumowuje Lidia Misiuna. Równie istotne znaczenie co kształt mają kolory dachówek. Znajduje to odzwierciedlenie w asortymencie - Niedawno ofertę pokryć nowoczesnych rozszerzyliśmy o dwie dodatkowe propozycje pokryte glazurą: brązową MONZAplus Maduro oraz Piemont Titan w odcieniu jasnoszarym. Decyzja o opracowaniu i wdrożeniu do produkcji dachówek w tych kolorach spowodowana była właśnie chęcią odpowiedzenia na potrzeby klientów, którzy szukają bardziej oryginalnych, nowoczesnych rozwiązań dla swoich realizacji – mówi Lidia Misiuna.

Dotąd najpopularniejszym kolorem pokrycia w Polsce był miedzianoczerwony. Współczesne, minimalistyczne trendy w architekturze, a także potrzeba zmian przyczyniają się do tego, że inwestorzy coraz częściej odchodzą od tego trendu i decydują się na dachówki ceramiczne o chłodnych i ciemnych barwach oraz prostych, płaskich, geometrycznych kształtach.

Dach i komin – modne zestawienia

  •  Do nowoczesnego domu doskonale pasują chłodne szarości. Dach pokryty dachówką ceramiczną Piemont Titan szara glazurowana marki Röben gwarantuje stworzenie oryginalnego, minimalistycznego efektu. Do tego pokrycia można dobrać komin z cegły lub płytki klinkierowej Sydney antracytowa cieniowana marki Röben. Materiał ten będzie dobrze pasował do pokrycia, a kominowi doda elegancji.

       Dachówka ceramiczna szara glazurowana Piemont TitanPłytka klinkierowa antracytowa cieniowana Sydney

  • Zwolennikom tradycji w odświeżonej, współczesnej odsłonie, powinno spodobać się połączenie czerwono-brązowe. Zastosowana na dachu ceramiczna dachówka MONZAplus Maduro glazurowana marki Röben harmonijnie skomponuje się z kominem w kolorze czerwieni z brązowym cieniowaniem. Takie cieniowanie znajdziemy na licu płytki i cegły DARWIN czerwono-brązowej marki Röben. Trochę tu elementów klasycznych, trochę współczesnych – a efekt jest zachwycający.

        Ceramiczna dachówka glazurowana MONZAplus Maduro  Płytki i cegły DARWIN czerwono-brązowe

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Roben

Polecamy Ci również

Zobacz także