Dachy do poprawki

Dachy do poprawki

brak umiejętności zastosowania systemudetale dachuJestem również pełen podziwu dla dekarzy pracujących przy montażu opisywanych pokryć dachowych, dlatego że z jednej strony zadali sobie wiele trudu, aby wykonać pewne "detale" pokrycia (zdj. prawe), a z drugiej strony nie mieli kompletnego pojęcia o zastosowaniu poszczególnych elementów systemowych (zdj.lewe) znajdujących się w kompletnej ofercie producenta dachówek.

błędy w montażu okna dachowegoSposób montażu okien dachowych oraz wyłazu dachowego mogą jedynie świadczyć o braku doświadczenia i nieumiejętności zawodu dekarzy (zdj. obok), dlatego że producent okien załącza dokładną instrukcję montażu w której oprócz opisu tekstowego jest również opis obrazkowy, który w precyzyjny sposób pokazuje poprawny montaż.

Sposób montażu gąsiorów na jednym z omawianych obiektów wykonano w sposób zagrażający życiu użytkowników domu, ponieważ gąsiory nie zostały w należyty sposób przymocowane do elementów trwale związanych z konstrukcją dachu np. do łaty kalenicowej (zdjęcie poniżej).

montaż gąsiorów w sposób zagrażający życiu użytkowników domu

Na każdym z przedstawionych powyżej pokryć dachowych „wykonawca” nie zastosował żadnych akcesoriów w postaci klinów uszczelniających, grzebieni okapu, wsporników pod instalację odgromową, taśmy uszczelniającej kalenicy itp.

Niekonwencjonalnym sposobem wykonawczym wykazał się dekarz montujący folię wstępnego krycia (zdjęcia poniżej). Zdjęcia te należy pozostawić bez komentarza.

nieumiejętność zastosowania folii wstępnego kryciarażące błędy w zastosowaniu folii wstępnego krycia

Jak widać z opisanych przykładów nie tylko inwestorzy którzy za wszelką cenę minimalizują koszty swoich inwestycji, padają ofiarami firm świadczących swoje usługi w sposób nieprofesjonalny, od których jak się później okazuje nie mogą w żaden sposób wyegzekwować wykonania poprawek lub zwrotu kosztów za prace naprawcze, które zmuszeni byli ponieść zlecając ich realizację innym firmom.

Jedyną radą dla inwestorów którzy chcą w przyszłości uniknąć opisanych powyżej problemów, jest zatrudnienie do wykonywania pokrycia dachowego firmy dekarskiej, która powinna legitymować się kilkunastoma obiektami referencyjnymi (potwierdzającymi jej profesjonalizm) oraz posiadać niezbędny sprzęt i zaplecze techniczne do wykonania tak odpowiedzialnego elementu budynku jakim jest dach.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Mariusz Piszczek

Zdjęcia: Mariusz Piszczek

Polecamy Ci również

Zobacz także