Dachy do poprawki

Dachy do poprawki

Od kilku lat jestem ściśle związany z branżą dekarską. Ze zdziwieniem stwierdzam, że w miarę rosnących możliwości dostępu do pełnych informacji technicznych o poprawnych sposobach wykonania pokryć dachowych jakość ich wykonania z każdym rokiem jest coraz niższa.

W związku z rozpoczynającym się nowym sezonem budowlanym wielu inwestorów podejmuje decyzję o rozpoczęciu budowy swojego wymarzonego domu. Niech treść niniejszego artykułu uczuli ich na problemy oraz kłopoty jakie mogą ich spotkać, w przypadku wyboru wykonawcy nie posiadającego pełnej wiedzy na temat wykonywania pokryć dachowych w nowych technologiach. Wszystkie zamieszczone poniżej przykłady błędów dekarskich wystąpiły na dachach budynków mieszkalnych realizowanych przez inwestorów indywidualnych. Realizację swoich domów jednorodzinnych powierzali oni najczęściej firmie budowlanej specjalizującej się w wykonywaniu obiektów budowlanych „pod klucz”, czyli firmie która z założenia podejmuje się wykonania licznej grupy zróżnicowanych prac budowlanych, wymagających czasami specjalistycznej wiedzy. Należy nadmienić, że przy dokonywaniu wyboru wykonawcy który miał się podjąć realizacji obiektów, inwestorzy nie stosowali jako podstawowego kryterium wyboru najniższej ceny wykonania usługi.
Ponieważ niniejszy artykuł postanowiłem poświęcić problematyce związanej ze złym wykonawstwem pokryć dachowych, nie będę na jego łamach omawiać innych wadliwie wykonanych elementów budynków, choć ich poziom jakości i stopień poprawności wykonania powinny definitywnie wyeliminować firmę wykonawczą z rynku usług budowlanych.

brak wentylacji podpołaciowejW trakcie wykonywania pokryć dachowych na prezentowanych poniżej obiektach wykonawcy zbagatelizowali wszelkie normy i przepisy o zasadach wykonywania dachów stromych krytych dachówką, usytuowanych nad poddaszami użytkowymi. Należy w tym miejscu nadmienić, że mieli do dyspozycji system akcesoriów dachowych wchodzących w skład oferty producenta, a w razie potrzeby mogli skorzystać bezpośrednio na miejscu budowy z pomocy doradcy technicznego. Podstawowym błędem popełnionym na większości obiektów był brak wentylacji podpołaciowej pokrycia (zdj. obok), co prowadzi do kondensowania się pary wodnej w warstwie izolacyjnej i w konsekwencji do stopniowego zaniku funkcji ocieplających.

źle wykonana obróbka blacharskaW tym miejscu należy nadmienić, że prawidłowe wykonanie wentylacji podpołaciowej dachów stromych nie polega tylko na zamontowaniu kontrłat. Aby w przestrzeni wentylacyjnej mogło poruszać się powietrze (od okapu w kierunku kalenicy) muszą być poprawnie wykonane dwa elementy: okap i kalenica.
Przeważająca większość obróbek blacharskich zamontowana na obiektach była uszkodzona lub wadliwie założona. Sposób ich wykonania, oraz sposób zamontowania świadczą o tym, że wykonujący je „ blacharz ” słyszał coś o danym rodzaju obróbek blacharskich, ale nie był w stanie wykonać ich w sposób poprawny ponieważ nie zdawał sobie sprawy jaką funkcję powinien pełnić dany typ obróbki blacharskiej (zdj. obok).
Natomiast w dwóch bardzo ważnych dla każdego dachu miejscach tj. w obrębie kominów oraz na styku ścian bocznych lukarn z płaszczyzną dachu „ blacharze ” zignorowali problem poprawnego odprowadzenia wody z połaci dachowej (zdjęcia poniżej). Braki wyżej wymienionych obróbek blacharskich świadczą również o braku dozoru technicznego w osobie kierownika budowy nad wykonywanymi inwestycjami.

brak poprawnego odprowadzenia wody wokół kominabrak poprawnego odprowadzenia wody na styku ściany lukarny i połaci dachu

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także