Dachy płaskie z wełną kamienną

Wymagania dotyczące izolacji dachów płaskich wciąż rosną. Dotyczą nie tylko energooszczędności, bezpieczeństwa i trwałości zastosowanych rozwiązań, ale również szybkiego i sprawnego montażu. Szybkość prowadzenia robót związanych z wykonaniem ocieplenia i pokrycia jest dla tych rozwiązań szczególnie istotna.

układ warstw dachu płaskiegoElementy dachu płaskiego to:

  • konstrukcja dachu: blacha trapezowa lub strop żelbetowy,
  • paroizolacja, jeśli jest potrzebna,
  • izolacja termiczna,
  • hydroizolacja mocowana łącznikami przez warstwę termoizolacji do konstrukcji, albo zgrzewana lub klejona do termoizolacji.

Wymagania stawiane dachom płaskim to m.in.: szczelność, trwałość, twardość, wysoka wytrzymałość mechaniczna, izolacyjność cieplna, a coraz częściej też dodatkowa ochrona przeciwogniowa. Szczelność dachu zapewnia odpowiednia hydroizolacja, np. papa bitumiczna, folia PVC czy membrana EPDM. Pozostałe wymagania mogą być spełnione przez warstwę izolacji termicznej z wełny kamiennej.

Tradycyjna izolacja dachu płaskiego to układ dwuwarstwowy – płyty podkładowe i wierzchnie. Firma Rockwool Polska jako pierwsza i dotychczas jedyna na polskim rynku produkuje i sprzedaje dwugęstościowe płyty do izolacji dachów płaskich o nazwie Monrock Max i Dachrock Max.

Płyta Dachrock Max z utwardzoną powierzchnią. Widoczne są dwie gęstości wełny w płycie. Należy je zawsze układać wypaloną nazwą płyty z informacją „wierzchnia strona” do góry.Dzięki zastosowaniu w jednej płycie dwóch połączonych warstw – o standardowej gęstości w dolnej części płyty i podwyższonej gęstości o grubości ok. 2 cm w jej górnej części – uzyskano bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną ocieplenia (a nie tylko wierzchniej warstwy, jak w układzie dwuwarstwowym). Utwardzenie wierzchniej warstwy umożliwiło doskonałe rozłożenie naprężeń od obciążeń punktowych, powstających na powierzchni dachu (np. pracowników montujących ocieplenie i hydroizolację dachu płaskiego, czy też konserwujących urządzenia zamontowane na dachu w okresie eksploatacji budynku). W badaniach laboratoryjnych dwugęstościowych płyt dachowych Rockwool wytrzymałość na obciążenia punktowe, określana siłą ściskającą pod obciążeniem punktowym, dającym odkształcenie 5mm wynosi znacznie powyżej 500N, co po przeliczeniu na obciążenie na jednostkę powierzchni daje ok. 10 ton na 1 m² powierzchni płyty.

Płyty Monrock Max i Dachrock Max należy zawsze układać utwardzoną powierzchnią ku górze. Na utwardzonej powierzchni każdej płyty znajduje się wytłoczony napis z nazwą płyty „Monrock Max” bądź odpowiednio „Dachrock Max” oraz informacja „wierzchnia strona”. Dzięki temu wyeliminowano przypadki niewłaściwego montażu płyt.

Uniwersalne płyty

Bezpośrednio na twardych płytach dachowych Monrock Max i Dachrock Max można układać niemal wszystkie rodzaje powłokowych pokryć dachowych: papy bitumiczne, folie PVC i membrany EPDM. Dwugęstościowe płyty Rockwool należy dobrać niezależnie od przewidywanego rodzaju pokrycia, ale w zależności rodzaju pokrycia i od sposobu mocowania warstw, a więc do:

  • dachów z hydroizolacją mocowaną łącznikami – płyty Monrock Max i Dachrock Max,
  • dachów z hydroizolacją zgrzewaną na gorąco lub klejoną – System Monrock Icobit,
  • dachów balastowych i dachów zielonych – płyty Dachrock Max o wytrzymałości na ściskanie > 50 kPa,
  • dachów ze spadkami i przeciwspadkami połaci wykonanymi w warstwie wełny – System Płyt Spadkowych Dachrock SPS.

Szybki i sprawny montaż

Dodatkowe wymagania dotyczące materiałów stosowanych do izolacji dachu płaskiego to szybkość i sprawność montażu. Im szybciej ukończymy wykonanie izolacji dachu, tym wcześniej można rozpocząć kolejne prace i zakończyć realizację całej inwestycji. Taki scenariusz jest korzystny zarówno dla inwestora, który wcześniej zacznie użytkować obiekt, jak i dla wykonawcy, który wcześniej przekaże zleceniodawcy zrealizowane prace, szybciej je zafakturuje i odbierze należność.

W jaki sposób płyty z wełny mineralnej Rockwool mogą usprawnić bądź przyspieszyć prace na dachu? W tym celu należy:

1. Zastosować jednowarstwowe ocieplenie, wykorzystując możliwie największe formaty płyt. Łatwo przeliczyć o ile przyspieszy się montaż ocieplenia dachu na obiekcie o powierzchni 15 000 m², stosując jedną warstwę płyt Rockwool o wymiarach 200 x 120 cm i grubości 15 cm, zamiast dwóch płyt (podkładowej i wierzchniej) o łącznej grubości 15 cm i wymiarach 100 x 60 cm.

2....i bardziej wydajny wózek Rock and Rollerręczny transport płyt... Zamiast ręcznego transportu płyt ocieplenia należy używać wózka Rock & Roller do poziomego transportu palet z płytami Rockwool wzdłuż i w poprzek fałd dachowej blachy trapezowej. Stosując Rock & Roller dwóch pracowników sprawnie przemieszcza całą paletę płyt dachowych na dowolną odległość. To kolejne, znaczne usprawnienie i przyspieszenie montażu, gdyż w tym samym czasie dwóch pracowników może przetransportować na palecie osiem dużych płyt o wymiarach 200 x 120 cm i grubości 15 cm, zamiast maksymalnie dwóch niesionych ręcznie. 


3. Zastosować niepalną izolację z kamiennej wełny o najwyższej klasie reakcji na ogień A1 według normy EN 13501-1. Technologie mechanicznego mocowania warstw izolacji dachu płaskiego, wymagają zgrzewania zakładów hydroizolacji, np. papy podkładowej, a przy tym działania otwartym ogniem na powierzchnię izolacji. Wełna kamienna o temperaturze topnienia włókien powyżej 1000°C, nie ulega zniszczeniu pod działaniem otwartego ognia - jest niepalna. Dzięki temu między termo- a hydroizolacją nie trzeba stosować pracochłonnych i cenotwórczych przekładek technologicznych. Należy także podkreślić, że płyty z wełny mineralnej można łatwo przyciąć, nawet za pomocą zwykłego noża.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Źródło: Rockwool Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także