Dachy zielone intensywne – wygodne rozwiązania systemowe

0
Ogród na dachu płaskim
Na dachu płaskim można stworzyć ogród, w którym będą rosły krzewy, a nawet drzewa - ułatwią to specjalne produkty, przeznaczone do tworzenia intensywnych dachów zielonych.

Zielony dach intensywny to sposób na stworzenie prawdziwego ogrodu na dachu. Wykonanie takiego dachu jest łatwe, jeśli wykorzysta się gotowe rozwiązania systemowe.

Zielony dach intensywny może mieć różne postaci – od łąki, aż po uprawę drzew i krzewów. Intensywne zazielenienie może być stosowane na dachach o nachyleniu od 0 do 10°, a wysokość wszystkich warstw wynosi od 25 do ponad 30 cm. Decydując się na zazielenienie intensywne, warto pamiętać o tym, że są to systemy dość ciężkie – 1 m² takiego dachu waży od 280 do 390 kg. Dobierając odpowiednie produkty można stworzyć zielony dach intensywny, którego część będzie przeznaczona pod ciągi piesze oraz jezdne – to ciekawy sposób zagospodarowania garażu podziemnych.

Przeczytaj też: Dach zielony intensywny, czy ekstensywny - czym różnią się te dwa typy dachów zielonych

Ogólnie dach zielony intensywny składa się z kilku warstw. Są to:

  • warstwa roślin
  • warstwa wegetacyjna
  • warstwa filtracyjna
  • warstwa drenująca i gromadząca wodę
  • warstwa zabezpieczająca
  • warstwa rozdzielcza i ślizgowa.

Systemy intensywnego zazieleniana dachów - polecane produkty

Zakładając zielony dach intensywny, trzeba dobrać materiały, zapewniające m.in. odpowiednią zdolność gromadzenia wody, wydajność drenażu, a także charakteryzujące się np. wytrzymałością na ściskanie.
Jednak wszystkie te elementy – o odpowiednich parametrach - są dostępne jako gotowe produkty systemowe, z których łatwo stworzyć intensywny dach zielony o pożądanych właściwościach. Do tworzenia intensywnych dachów zielonych polecane są m.in. takie produkty firmy Bauder, jak:

Płyta odsączająca i zasobnik wody Bauder Wesserpleicherplatte WSP 50 lub 75 – to rozwiązanie przeznaczone dla większości dachów o zazielenieniu intensywnym. Płyta wykonana z polistyrolu ma zdolność do gromadzenia wody, co przyczynia się do skutecznego nawodnienia warstwy wegetacyjnej; nadmiar wody zostaje efektywnie odprowadzony systemem drenażowym.

Element drenujący i zasobnik wody Bauder Drän- und Speicherelement DSE 60 – to drenaż wytrzymały na ściskanie, przeznaczony do tworzenia intensywnych dachów zielonych połączonych z pasami dla ruchu samochodów. Element drenujący i gromadzący wodę DSE 60 jest zaprojektowany w ten sposób, że jego spodnia część ma duże powierzchnie styczności z podłożem – dzięki temu nacisk rozkłada się równomiernie i nie do punktowego obciążenia hydroizolacji.

Płyta drenująca Bauder Dräplatte DP 50 – to inteligentny drenaż, zapewniający skuteczne odprowadzenie nadmiaru wody. Niewielki ciężar płyty drenującej pozwala na zwiększenie grubości substratu roślinnego, dzięki czemu korzenie roślin mają dodatkową przestrzeń. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla dachów o niewielkiej rezerwie wytrzymałości na obciążenie.

Drenaż mineralny – to alternatywa dla elementów drenażowych z tworzyw sztucznych. Drenaż mineralny ma dodatkowo zdolność spiętrzania wody w warstwie drenującej.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także