Dekarz - fachowiec poszukiwany

0
Dekarz - fachowiec poszukiwany

O tym, że są fachowcy i „fachowcy”, przekonali się zapewne wszyscy, którzy budowali bądź remontowali dom. Na ich temat mogłaby powstać cała gama dowcipów, podobna do tych o blondynkach. Jak więc trafić na tego kompetentnego? Zwłaszcza, gdy zamierzamy wykonać tak istotną pracę, jak wykonanie dachu.

Budowa domu to proces długotrwały i skomplikowany. Wymaga zaprzęgnięcia wielu sił i ich kompatybilnego działania. Wszystkie elementy budowy są ważne, ale są i takie, które są najważniejsze. Należy do nich bez wątpienia dach, w przypadku którego popełnienie błędów wykonawczych może okazać się prawdziwą katastrofą.

Kto robi dach?

Utarło się powiedzenie, że jeśli coś lub ktoś jest od wszystkiego, to zapewne jest do niczego. I większości przypadków ta teoria sprawdza się wśród fachowców. Są bowiem takie elementy domu, które wymagają prawdziwego speca. Dach to newralgiczna część domu i bez dwóch zdań musi się nim zająć dekarz. Wykonuje on bowiem, konserwuje, a także naprawia jeden z najistotniejszych elementów naszych domów, czyli poszycie dachu. Dlatego tak ważnych, bo to ta część, która bezpośrednio chroni je przed wszelkimi wpływami atmosferycznym. Dekarz musi być osobą wszechstronną. Nie tylko dobrym fachowcem w swej branży, nie tylko dobrym rzemieślnikiem, ale przede wszystkim musi myśleć i być odpowiedzialny. Jeżeli dołożymy do tego bycie twórczym, otrzymamy obraz dekarza idealnego.

Dach wykonywany jest przez dekarza z różnych materiałów. Musi znać się na rodzajach dachówek, drewnianych lub kamiennych płytkach, blasze płaskiej, falistej, słomie czy papie bitumicznej. Wykonuje on jednak nie tylko poszycie dachu, ale również wszelkie inne prace dachowe. Dotyczą one m.in. zabezpieczenia budynku i dachu przed zawilgoceniem, np. montaż rur spustowych, rynien czy izolacji chroniących przed wilgocią . To jednak nie wszystko. Dekarzowi musimy także zaufać w kwestii doboru potrzebnych materiałów, ich rodzaju oraz użycia maszyn, sprzętu i narzędzi. Jest to także osoba odpowiedzialna za koordynację dostaw materiałów i sprzętów na budowę oraz wszelkich elementów poszycia dachu. To kwestie bardzo ważne i determinujące całą budowę. Od jakości pracy dekarza oraz jakości wybranych i zastosowanych przez niego materiałów zależy bowiem solidność, wytrzymałość i trwałość, a także estetyka domu.

Kto pyta, nie błądzi

Wybierając fachowca należy bez wątpienia z nim porozmawiać. Podpytać o wcześniejsze realizacje, budowy. Dobrze także wziąć kontakt do osób, które korzystały już z jego usług i sprawdzić u nich referencje.

Dobry fachowiec jest konkretny. Konstruktywnie odpowiada na zadawane pytania. Nie robi wokół siebie i swoich działań aury niesamowitości, a jedynie rzeczowo przedstawia siebie, swoją firmę i kompetencje. Powinien także dysponować tak zwanym portfolio wykonanych wcześniej prac pokryć dachowych i je fachowo zaprezentować. Nie liczą się tu przechwałki, a jedynie umiejętności. Dobry dekarz, jak zresztą każdy inny fachowiec, uczy się całe życie, doszkala i przede wszystkim ma w sobie sporo pokory względem tego co robi i co robią jego koledzy po fachu. O fachowcu nie świadczą słowa, a jego prace i o tym pamiętajmy.

Dlaczego fachowiec?

Dach jest skomplikowaną i trudną do wykonania konstrukcją. Dlatego nie każdy, a jedynie specjalista w tej dziedzinie powinien podejmować się jej wykonania. Popełnić błędy można w zasadzie na każdym etapie jego wykonywania, co grozi bardzo poważnymi konsekwencjami. Można popełnić błędy zarówno w samej konstrukcji dachu, a także pod jego pokryciem i nad nim. Niestety zdarzają się tak znaczące wady konstrukcyjne, że mogą grozić nawet zawaleniem się dachu. Jeżeli nie jesteśmy pewni tego, co wykonał nasz dekarz, możemy zamówić specjalną ekspertyzę u rzeczoznawcy. Warto też wiedzieć, że budynek, który będzie miał tak rażące błędy konstrukcyjne, nie zostanie dopuszczony do użytkowania, dopóki właściciel ich nie usunie.

Oceń artykuł
3,89 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Monier

Polecamy Ci również

Zobacz także