Dobry dach cynkowo-tytanowy

mata strukturalnaPodstawowe zasady układania blach

Najlepszym podłożem pod blachy cynkowo-tytanowe są deski grubości 20-40 mm i szerokości 80-140 mm tworzące pełne deskowanie. Blach nie wolno układać bezpośrednio na papie asfaltowej, sklejce lub deskach impregnowanych środkami zawierającymi sól. Materiały te pod wpływem wysokiej temperatury wydzielają kwaśne związki chemiczne niszczące blachę.
Centrum Pływackie i Nurkowe w Katowicach
Jako materiał chroniący przed wpływem związków chemicznych zaleca się stosowanie  warstw przekładkowych w postaci mat strukturalnych np. Enkamat 7008 lub Delta Trela. Są to siatki grubości ok.8 mm wykonane z włókien poliamidowych. Dodatkowo zapewniają one izolację akustyczną (tłumią odgłosy deszczu) i tworzą przestrzeń przewietrzania (wentylacyjną) pod blachą. Jak każdy materiał, tytancynk ma pewne wymagania i ograniczenia. Poznanie ich pozwoli uniknąć problemów w newralgicznych kwestiach:
  • połączenie tytancynku z innymi materiałami (metalami) - niektóre (np. miedź) powodują korozję kontaktową;
  • łączenie blach - w środowisku dekarskim uważane za jedno z trudniejszych;
  • wentylacja dachu - dla pokryć metalowych wykonywana w specyficzny sposób.

dom szeregowy w Katowicach

Tytancynk a inne metale

Pewnym problemem przy pokryciach metalowych (nie tylko cynkowo - tytanowych!) jest możliwość powstania tzw. korozji elektrochemicznej. Zjawisko to może pojawić się, kiedy dwa stykające się metale w obecności elektrolitu (wody zawierającej substancje rozpuszczone) tworzą ogniwo elektrochemiczne. Wówczas jeden z metali (elektrochemicznie „słabszy” ) będzie stopniowo niszczony.
W tabeli 3. przedstawione są dopuszczalne i niedopuszczalne połączenia cynku z innymi metalami. Szczególnie groźna jest sytuacja, kiedy element cynkowo - tytanowy znajdzie się poniżej elementu miedzianego (woda spłynie najpierw po powierzchni miedzianej, a potem na powierzchnię cynkową). Wówczas wypłukane jony miedzi powodują niszczenie powierzchni blachy cynkowo - tytanowej.

Tabela 3. Łączenie metali

  aluminium ołów miedź stal nierdzewna stal ocynkowana
cynk + + - + +
 
maszyna do zaginania rąbków
maszyna do kształtowania profili
Łączenie blach
Łączenie blach cynkowo-tytanowych (podobnie jak i innych blach płaskich) uważane jest za dużą umiejętność dekarską. Warto pamiętać o pozornym truizmie: do wykonania dachu z pokryciem cynkowo-tytanowym należy zatrudnić fachowców, najlepiej brygadę polecaną przez producenta czy dystrybutora - doświadczonych dekarzy, wyposażonych nie tylko w wiedzę ale też w odpowiednie narzędzia.
Powszechną metodą łączenia blach cynkowo-tytanowych jest stosowanie pojedynczych lub podwójnych zakładek, tzw. rąbków oraz lutowanie.
Połączenia poprzeczne
Połączenia poprzeczne na zakładkę (rąbek leżący) stosuje się zależnie od nachylenia połaci dachowej. Na rysunku pokazano konkretne rozwiązania.
Oceń artykuł
4,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także