Dom inteligentny w systemie io-homecontrol

Systematycznie rośnie grono firm, które wzbogacają system zdalnego sterowania swoimi produktami w technologii io-homecontrol®.

technologia io-homecontrolInicjatywę mającą na celu ujednolicenie systemu elektrycznego sterowania urządzeniami różnych producentów podjęły firmy z branży budowlanej: ASSA ABLOY GROUP, HONEYWELL, HÖRMANN, NIKO, SOMFY i VELUX. Etap wdrażania nowej technologii przez kolejne firmy ciągle trwa.

Od wrześniu br. znana z automatyki do przesłon budowlanych francuska firma SOMFY poszerza swoją gamę produktów o rozwiązania io-homecontrol®. Firma HÖRMANN - wiodący producent bram garażowych - z sukcesem sprzedaje produkty w tej technologii od początku roku. Natomiast firma VELUX - światowy lider w produkcji okien do poddaszy - całkowicie zrezygnowała z innych systemów sterowania elektrycznego, na rzecz io-homecontrol®, które od 2005 roku ma w ofercie. Wkrótce planowane jest wprowadzenie kolejnych produktów io-homecontrol® na polski rynek.

pilot do systemu io-homecontrolNazwa io-homecontrol® pochodzi od angielskich słów: "interoperability" oraz "home control" - oznacza to wzajemne współdziałanie produktów i kontrolę nad urządzeniami domowymi. Już teraz dostępne na polskim rynku produkty stwarzają konsumentom realne możliwości konfiguracji systemu inteligentnego domu wedle własnych potrzeb, bez konieczności okablowania i drogiej jednostki centralnej. Cechą wyróżniającą io-homecontrol® jest dwukierunkowa komunikacja, która gwarantuje użytkownikom pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami w domu, między innymi dzięki funkcji komunikatów zwrotnych.

Każdorazowo system informuje nas o wykonaniu zadania, a dodatkowo w każdej chwili możemy poznać aktualny status produktu. Przykładowo siedząc w ogrodzie, przy użyciu pilota możemy sprawdzić, czy rolety w salonie są opuszczone, okna w sypialni otwarte, a brama garażowa zamknięta. Zastosowane szyfrowanie transmisji radiowej jest porównywalne z zabezpieczeniami w bankowości i zapewnia użytkownikom pełną gwarancję bezpieczeństwa. Natomiast niezawodność gwarantuje praca na trzech częstotliwościach z zakresu 868-870 MHz i automatycznie przestrajanie się z jednej częstotliwości na drugą w przypadku zakłóceń. System jest niezwykle prosty zarówno w instalacji, jak i dalszej rozbudowie.

Urządzenia działające w standardzie io-homecontrol® wykrywają się nawzajem, dzięki temu dodawanie nowych produktów do systemu obydwa się niemal automatycznie. Ważną cechą tego systemu jest rozbudowana możliwość programowania indywidualnych ustawień. W praktyce oznacza to, że wyjeżdżając z domu, naciskając jeden guzik można zamknąć drzwi wejściowe, bramę garażową i okno połaciowe, a potwierdzenie wykonania zadania wyświetli się po jego zakończeniu na pilocie zdalnego sterowania. Produkty io-homecontrol® znajdują zastosowanie nie tylko w nowo powstających budynkach, ale mogą być ciekawą propozycją dla klientów, którzy chcą podnieść standard swojego domu lub mieszkania.

Na temat io-homecontrol® wypowiadają się reprezentanci organizacji oraz zrzeszonych producentów:

"Rynek automatyki domowej dopiero się w Polsce rozwija, zatem sądzę, że jest to świetny moment, aby zaoferować polskim konsumentom system, który w miarę upływu lat będą mogli dowolnie rozbudowywać bez dodatkowych kosztów instalacji, a jedynie dokupując kolejne kompatybilne produkty różnych producentów. io-homecontrol® jest młodą organizacją, która nieustannie pracuje nad zapraszaniem kolejnych producentów do współpracy, tak aby maksymalizować korzyści dla konsumentów." - powiedział Jean-Luc Guillaume - Dyrektor Zarządzający organizacji io-homecontrol®.

"Jednym z największych wyzwań XXI jest walka z ociepleniem klimatu, które niesie za sobą inne poważne zagrożenia dla ludzkości. Niezwykle ważne jest zatem stosowanie nowych technologii w budownictwie, bo to nie tylko większy komfort dla użytkownika, ale także oszczędność energii, a tym samym ochrona środowiska naturalnego. Technologia io-homecontrol® w wymierny sposób przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na energię, a zastosowana w skali makro może znacząco wpłynąć na redukcję emisji CO2 do atmosfery." - powiedział Jacek Gromniak Dyrektor Generalny Somfy Polska Sp. z o.o.

"Uważam, że polscy konsumenci nie znają jeszcze dobrze rozwiązań, które mogłyby podnieść komfort oraz bezpieczeństwo domu, dlatego należy je promować. Dla klientów, którzy bez ryzyka chcieliby poznać zalety io-homecontrol® obecnie przygotowaliśmy akcję promocyjną - bezpłatne testowanie okna elektrycznego VELUX Integra® przez okres jednego roku. Jestem przekonana, że gdy poznają oni zalety produktów io-homecontrol® nie będą chcieli z nich zrezygnować." - powiedziała Lidia Mikołajczyk-Gmur, Dyrektor Generalny Velux Polska.

"Z roku na rok liczba urządzeń sterowanych zdalnie w domu wzrasta, więc każdy z nas spotkał się z problemem oddzielnych pilotów do wielu urządzeń. Mam głęboką nadzieję, że io-homecotrol® rozwiąże ten problem. A młode pokolenie, otwarte na nowinki techniczne odkryje, że dzięki niewielkiej inwestycji w tę technologię można znacznie ułatwić sobie życie." - powiedział Krzysztof Horała, Prezes Hörmann Polska Sp. z o.o.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także