Drewniane konstrukcje dachów płaskich

0
Drewniane konstrukcje dachów płaskich

Wiązary kratowe
Jest to najprostszy i najtańszy sposób wykonania konstrukcji nośnej dachu i jednocześnie stropu. Wiązary kratowe (kratownice, dźwigary) wyglądają jak połączone trójkąty. Składają się z pasów górnych i dolnych, słupków i krzyżulców. Elementy wykonywane są ze smukłych – cienkich i długich - desek, najczęściej o przekroju 38 x 89 mm i 38 x 140 mm. Łączone są przybitymi dwustronnie nakładkami ze sklejki wodoodpornej grubości 12 mm (w elementach prefabrykowanych dopuszczana jest sklejka grubości minimum 8 mm) albo na perforowane płytki stalowe grubości 2 lub 2,5 mm – przeważnie są to płytki gwoździowane. Można użyć też płyty OSB grubości minimum 10 mm. Na pasy górne i dolne (elementy decydujące o trwałości konstrukcji) dobrze jest wykorzystać drewno o większej wytrzymałości na zginanie (33 MPa) klasy C35 (dawne K-33), a na krzyżulce i słupki (elementy drugorzędne) – klasy C33.
Wiązary kratowe produkowane są przeważnie w wytwórniach i montowane na placu budowy. Można także kupić je gotowe, a także przygotowane według indywidualnego projektu. Są lekkie, montaż jest bardzo prosty, ich wykonanie zajmuje od kilku do kilkunastu godzin.

Wiązary oparte są tylko na ścianach zewnętrznych. Takie rozwiązanie pozwala na dowolny układ pomieszczeń, a w razie potrzeby na zmiany ich funkcji; nie są potrzebne żadne wewnętrzne ściany.

Oceń artykuł
3,60 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Siemieniuk

Polecamy Ci również

Zobacz także