Drożne i szczelne rynny, czyli zadbaj o rynny jesienią

0
Czyszczenie rynien
Jesienią rynny trzeba oczyścić z liści i innych zanieczyszczeń. Trzeba także zadbać o ich szczelność.

Jesień to duże wyzwanie dla systemu rynnowego, a potem będzie jeszcze gorzej. Dlatego jesienią trzeba koniecznie zadbać o rynny.

Sprawdź mocowanie i spadek rynien

Wiadomo, że rynny mają odprowadzać wodę. Żeby to mogły robić skutecznie, trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Do podstawowych aspektów należy zachowanie spadku rynny w kierunku wpustu (powinien on wynosić od 0,5 do 2 cm na 1 m długości); ważne jest, żeby spadek był zachowany na całej długości rynny.
Kolejna istotna kwestia to rozmieszczenie i mocowanie haków i obejm. Od tego zależy, czy rynny oraz rury spustowe nie wygną się pod wpływem obciążenia. Haki podtrzymujące rynny powinny być rozmieszczone maksymalnie co 60 cm (w miejscu łączenia – maks. 15 cm od niego). Natomiast obejmy mocujące rury spustowe mogą być rozmieszczone co 180 cm. Zwróćmy uwagę, czy haki i obejmy nie poluzowały się i czy zapewniają rzeczywiście stabilną podporę dla elementów systemów. Obluzowanie się haków może spowodować, że rynny nie będą miały odpowiedniego spadku i woda nie będzie dobrze spływać.
Dobrze zamontowane elementy systemu rynnowego to gwarancja jego najważniejszej cechy, czyli szczelności – mówi Magdalena Gardyła, Specjalista ds. Rozwoju Produktu i Jakości w Galeco.

Dowiedz się więcej: Jak uniknąć błędów przy montażu rynien PVC i stalowych

Zadbaj o drożność rynien

Kolejna kwestia to eksploatacja rynien. Jesienią po prostu musimy je oczyścić z zanieczyszczeń. Gromadzą się one w rynnach przez cały sezon, ale liście opadające jesienią z drzew to prawdziwa apokalipsa. Jeśli ich nie usuniemy, w rynnach będą powstawać zatory, zapchają się też rury spustowe. Nawet jeśli rynny są wyposażone w siatki ochronne, część zanieczyszczeń przedostanie się przez nie, dlatego również takie rynny trzeba jesienią oczyścić.
Dlatego przegląd systemu orynnowania najlepiej wykonać dwa razy do roku – wiosną i właśnie jesienią – mówi Magdalena Gardyła z Galeco. – Zalegające w nim liście i gałęzie mogą bowiem nie tylko sprawić, że płynąca rynnami woda będzie się z nich wylewać.
Liście można usunąć ręcznie lub za pomocą miotły, czy plastikowej szufelki. UWAGA: absolutnie NIE używajmy ostrych szczotek i metalowych łopatek, ani innych narzędzi, które mogą porysować powierzchnię rynien.

Dobre rynny to szczelne rynny

Ważne jest też, żeby system rynnowy był szczelny. Żeby to sprawdzić, należy wlać wodę do rur spustowych i obserwować, jak szybko ona nimi spływa. Jeśli będzie wyciek, musimy zadbać o uszczelnienie rynien. Jeśli uszkodzenie występuje na powierzchni rynny, możemy zastosować specjalny klej-uszczelniacz do rynien (warto go dobrać kolorystycznie do rynny). Stosuje się je zarówno do rynien PVC, jak stalowych (zawsze sprawdźmy specyfikację danego produktu). Jeśli mamy rynny stalowe, zwróćmy uwagę, czy ich powierzchnia nie jest zarysowana lub nie powstają już ogniska korozji. Uszkodzone fragmenty trzeba zabezpieczyć farbą zaprawkową. Jednak powierzchnia rynien nie jest jedynym miejscem, gdzie mogą występować przecieki i nieszczelności.
– Najważniejsze jest sprawdzenie łączeń rynien oraz spustów, czyli strategicznych miejsc narażonych na przeciekanie. Warto również przejrzeć uszczelki i wymienić je na nowe, bądź dodatkowo je doszczelnić.

Przeczytaj też: Rynny w starszym domu - kiedy warto je naprawiać, a kiedy lepiej wymienić

Jeśli jesienią zadbamy o rynny, nie będą nam groźne ani ulewne deszcze. Konserwacja i oczyszczenie rynien wymaga wprawdzie czasu, ale znacznie mniej niż naprawa zniszczeń powstałych w wyniku złego działania systemu rynnowego. Dlatego o rynny warto dbać regularnie.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Galeco

Polecamy Ci również

Zobacz także