DuPont nagrodzony

Produkty DuPont zostały nagrodzone przez Komisję Europejską w kategorii Best LIFE Environment.

dupont nagrodaMasa termiczna DuPont™ Energain® i membrana budowlana DuPont™ Tyvek® Enercor ® otrzymały nagrody za swoje proekologiczne właściwości.

Projekt Effenergy DuPont Building Innovations uznano za jeden z najlepszych projektów spośród 57 biorących udział w Best LIFE Environment ocenionych w 2009 r. przez Komisję Europejską. Projekt Effenergy zaprezentował sposoby na oszczędzanie energii dzięki dwóm produktom pochodzącym z laboratoriów badawczo-rozwojowych firmy DuPont. To panele termiczne DuPont™ Energain ® i membrany budowlane paroprzepuszczalne DuPont™ Tyvek® Enercor®. Dzięki wsparciu Komisji Europejskiej, poprzez instrument finansowy LIFE, możliwa stała się szeroka prezentacja projektu oraz uświadomienie odbiorcom korzyści z wprowadzenia na rynek tej innowacyjnej technologii.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 2 czerwca 2010 r. w Brukseli podczas Green Week (zielonego tygodnia). Firma znalazła się w gronie 23 najlepszych projektów. Te dwa produkty pomagają zredukować w budynkach zużycie energii a tym samym emisji dwutlenku węgla.

Hervé Martin (po lewej), szef LIFE Environment i Eco-Innovation Unit, wręcza Wim’owi Maes’owi (po prawej) z DuPont Building Innovations, pamiątkową plakietkę "Best LIFE Project" (2 czerwca 2010r., Bruksela, Belgia), podczas konferencji UE Green Week “LIFE Nature and Biodiversity – preparing the future” (czerwiec, 2010).

Zużycie energii i komfort termiczny wewnątrz pomieszczeń, szczególnie podczas upałów, można kontrolować masą termiczną budynku. Nadmierna temperatura we wnętrzu budynku może mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie i wydajność przebywających w nim ludzi, co wymusza stosowanie systemów chłodzenia i tym samym zwiększenia zużycia energii.

DuPont™ Energain® jest innowacyjnym materiałem (masą termiczną) opartym na opatentowanej technologii DuPont. Masa jest przeznaczona do stosowania w budynkach o niskiej bezwładności termicznej, w których występują znaczne wahania temperatur.

W porównaniu do konwencjonalnych mas termicznych (np. beton), panel DuPont™ Energain® o grubości 5 mm zachowuje się podobnie jak beton o grubości 30-40 mm. DuPont™ Energain® produkowany jest w formie paneli o wymiarach 1.0 m x 1.2 m x 5.26 mm. Jest lekki i łatwy w montażu. Montuje się go na ścianach i sufitach wewnątrz pomieszczeń.

Zainstalowana w budynku masa termiczna DuPont™ Energain® pozwala na stabilizację temperatury pokojowej. Materiał zawiera substancję, której punkt topnienia wynosi 22°C i posiada możliwość pochłaniania i magazynowania ciepła z pomieszczenia. Kiedy temperatura w pomieszczeniu spadnie do 18°C, substancja ta ponownie powraca do stanu stałego jednocześnie oddając ciepło. Wyniki doświadczeń pokazują, że w warunkach rzeczywistych, zużycie energii a tym samym koszty ogrzewania mogą zostać obniżone o 15%, natomiast klimatyzacji o 35%.

DuPont™ Tyvek® Enercor® to metalizowana, paroprzepuszczalna membrana posiadająca certyfikat CE. Jest łatwa w montażu na dachach i ścianach. Dzięki swojej metalizowanej powłoce, charakteryzującej się niską emisyjnością, zatrzymuje na zewnątrz promieniujące ciepło w lecie oraz zmniejsza utratę ciepła w zimie, pozwalając jednocześnie oddychać konstrukcji i rozpraszać wilgoć, co zdecydowanie wpływa na poprawę efektywności energetycznej i komfort termiczny w budynku.

Program LIFE  - utworzony w 1992, jest finansowym instrumentem UE wspierającym projekty ochrony środowiska i przyrody w całej UE, a także krajów ubiegających o członkostwo, przystępujących oraz sąsiadujących z krajami Unii. Od 1992 roku, LIFE współfinansował około 3115 projektów, na łączną kwotę około 2 miliardów euro.

Best LIFE Projects – jest to system oceny zakończonych projektów sfinansowanych w ramach programu LIFE. Po raz pierwszy wprowadzony przez Komisję dla komponentu LIFE-Environment.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: DuPont

Polecamy Ci również

Zobacz także