Dwuwarstwowa izolacja dachu

izolacja dachuDach skośny to rodzaj konstrukcji ceniony ze względu na walory estetyczne i użytkowe. Umożliwia adaptację przestrzeni poddasza, jednak niewłaściwie ocieplony może stać się dodatkowym źródłem wydatków.

Adaptacja poddasza użytkowego to większa przestrzeń mieszkalna. Właściwie przeprowadzona może podlegać refundacji z Banku Gospodarstwa Krajowego. Warunkiem otrzymania premii termomodernizacyjnej jest zrównoważenie efektów i kosztów przedsięwzięcia. Dobrze ocieplony dach jest jednym z ważniejszych elementów energooszczędnego domu. Przez niezaizolowane połacie dachowe może uciekać nawet 30% ciepła, co przekłada się na zwiększone zużycie gazu czy oleju opałowego. Nie wszystkie materiały i technologie dają równie dobre rezultaty inwestycji, dlatego warto zadbać o wybór rozwiązań optymalnych pod względem technicznym i ekonomicznym.
Dwuwarstwowy system izolacji dachu skośnego Dach Standard z zastosowaniem Ekorolki i Ekopłyty to ekonomiczny sposób na  zdrowe i energooszczędne poddasze

Dwie warstwy ciepła
Odpowiednia ochrona przed ucieczką ciepła przez dach pozwoli cieszyć się większym komfortem i obniża koszty utrzymania budynku. Obecnie wymagana izolacyjność cieplna dachów skośnych wynosi 0,25 W/(m²·K), co wymaga stosowania grubszej niż dotychczas warstwy termoizolacji. Standardem jest 20-30 cm ocieplenie, które nie mieści się pomiędzy krokwiami, gdyż  ich wysokość wynosi zazwyczaj tylko 16 cm.
W proponowanej przez Knauf Insulation dwuwarstwowej technologii ocieplenia Dach Standard opartej na wełnie mineralnej ECOSE® Technology układa się jedną warstwę wełny mineralnej szklanej Ekorolka pomiędzy krokwiami, drugą zaś – Ekopłytę pomiędzy rusztem pod płytami gipsowo kartonowymi. Tak zaprojektowany system pozwala uzyskać ciepłą i jednorodną termicznie powierzchnię połaci dachowej od strony wewnętrznej. Ze względu na niewielką wagę materiałów system nie obciąża konstrukcji dachu i eliminuje mostki termiczne w miejscach położenia krokwi, co w znacznym stopniu podnosi jej trwałość. Dzięki bardzo dobrym parametrom technicznym dwuwarstwowy system izolacji z wykorzystaniem Ekorolki i Ekopłyty w ECOSE® Technology izoluje pomieszczenia od nagrzewającego się latem dachu i znacznie ogranicza utratę ciepła w miesiącach zimowych. Niezawodny system w dobrej cenie gwarantuje zwrot nakładów na termomodernizację w ciągu zaledwie jednego roku.

izolacja dachu

Ocieplenie w dobrej cenie
Ekorolka i Ekopłyta w technologii ECOSE® to materiały charakteryzujące się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Ekorolka to wełna mineralna szklana produkowana w postaci mat. Ze względu na bardzo dobrą sprężystość sprawdza się jako izolacja międzykrokwiowa. Jest łatwa w montażu i doskonale wypełnia przestrzenie pomiędzy elementami konstrukcyjnymi dachu. Warstwa o grubości 200 mm i współczynniku przewodzenia ciepła λ zaledwie 0,044 W/(m²·K) poprawia izolacyjność cieplną i akustyczną dachu. Wełna mineralna szklana w postaci płyt – Ekopłyta – jest stosowana jako druga warstwa izolacji cieplnej i układa się ją pomiędzy krokwiami. Cechuje się niską przewodnością cieplną (λ=0,039 W/(m²·K)), dzięki czemu skutecznie chroni poddasze przed utratą ciepła. Dzięki procesowi hydrofobizacji materiał nie nasiąka wodą kondensacyjną, która może się wytwarzać w warstwach dachu pod wpływem zmiany temperatur i nie traci swoich właściwości.

izolacja dachuProdukty  z wełny mineralnej szklanej w technologii ECOSE® przyczyniają się do zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa użytkowania budynku. Są niepalne i nieszkodliwe dla zdrowia mieszkańców. W ramach innowacyjnej technologii ECOSE® wełna mineralna jest produkowana z naturalnie występujących i wtórnych surowców. Nie zawiera sztucznych barwników, formaldehydu, fenolu czy akrylu. Biotechnologia łączenia włókien pozwoliła zastąpić tradycyjne ropopochodne spoiwa naturalnymi żywicami o dużej sile wiązania. Dlatego materiały izolacyjne nowej generacji są bezzapachowe, niepylne i nie wydzielają szkodliwych lotnych związków organicznych, co zostało potwierdzone międzynarodowym certyfikatem Eurofins GOLD. Mogą go otrzymać tylko produkty spełniające najsurowsze kryteria.   


Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Knauf

Polecamy Ci również

Zobacz także