Elektronarzędzia Bosch w rękach polskich strażaków

0
Elektronarzędzia Bosch w rękach polskich strażaków
W pracy strażaka ważne jest bezpieczeństwo osób ratowanych oraz ich samych.

Polscy strażacy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje i szlifują umiejętności – wszystko po to, by w chwili próby stanąć na wysokości zadania, ratując zdrowie i życie ludzi oraz ich dobytek. Dobrze jednak, by ich starania wspierał profesjonalny, odpowiedniej klasy sprzęt, dzięki któremu będą mogli pokazać pełnię swoich możliwości.

Z takim właśnie sprzętem pracować mieli ostatnio okazję strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Krzeszowic i Nawojowej Góry, miejscowości położonych w Małopolsce. Trafiły bowiem do nich elektronarzędzia Bosch z linii dla profesjonalistów. Konkretnie były to GSR 18-V-EC, czyli akumulatorowa wiertarko-wkrętarka, wyposażona w silnik bezszczotkowy o dwukrotnie dłuższej żywotności niż elektronarzędzia ze standardowymi silnikami oraz szlifierka kątowa GWS 10,8-76 V-EC Professional. Jak elektronarzędzia sprawdziły się w strażackim boju?

Na pierwszy – nomen omen – ogień, poszła wiertarko-wkrętarka, która w rękach strażaków z Krzeszowic wspierała demontaż poszycia dachowego, które uległo spaleniu. Strażacy od razu docenili funkcję Kick Back Control, która powoduje natychmiastowe wyłączenie się urządzenia, gdy wiertło natrafia na poważną przeszkodę albo klinuje się i blokuje. Funkcja Kick Back Control nie tylko chroni sprzęt przed uszkodzeniem i gwarantuje niezawodność, ale przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo pracy strażaka. Jak ogromne ma to znaczenie w trakcie prowadzenia akcji ratowniczych nie trzeba nikogo przekonywać.

- GSR 18-V-EC zapewnia nam bezpieczeństwo podczas wykonywania czynności - przekonuje Katarzyna Kowal, strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzeszowicach. Panie, bo ich nie brakuje w szeregach OSP, a także panowie docenią również fakt, że wiertarko-wkrętarka jest poręczna i lekka, co ma znaczenie przy wielogodzinnych czasem akcjach prowadzonych przez strażaków, niekiedy na sporych wysokościach. Strażacy pozytywnie wypowiadali się również o wysokiej jakości wykonania i uniwersalności urządzenia, dzięki któremu można wykonywać wiele różnych zadań.

Nieco inny model akumulatorowej wiertarko-wkrętarki (GSR 14,4 V-EC) testowali strażacy z Nawojowej Góry. Podobnie jak ich koledzy z Krzeszowic docenili walory sprzętu marki Bosch.

- Rozszerzaliśmy tym sprzętem mocowania i nity, a także zamki. Wkręcaliśmy również w drewno i metal wkręty – mówi Sylwester Nawała, szef strażaków z Nawojowej Góry. Szczególną uwagę strażacy zwrócili na wydajność sprzętu – na doładowanym akumulatorze, bez konieczności jego ładowania, można wykonywać długotrwałe zadania bez ryzyka, że sprzęt odmówi posłuszeństwa.

Podobnie jak z wcześniejszym modelem także i w tym przypadku strażacy podkreślali ergonomię sprzętu, niewielką wagę, precyzję wykonania, moc i niezawodność. Wszystko to sprawia, że sprzęt doskonale sprawdza się nawet w tak ekstremalnych sytuacjach jak interwencja strażaków.

Strażacy w swej pracy spotykają się z nietypowymi sytuacjami, działają w warunkach, które wyjeżdżając na akcję trudno przewiedzieć. Bywa, że na miejscu zdarzenia są na długo przed pogotowiem czy policją i to na nich spoczywa konieczność udzielenia pomocy rannym, zorganizowania ewakuacji, zabezpieczenia drogi i wiele innych obowiązków. Szczególnie wtedy, gdy na drodze dochodzi do poważnego wypadku, a ofiara zdarzenie zakleszczona jest w środku auta, przydaje się szlifierka kątowa, która pozwala na szybkie dotarcie do wnętrza pojazdu.

Małopolscy strażacy mieli okazję sprawdzić, jak w trudnych warunkach sprawuje się akumulatorowa szlifierka kątowa firmy Bosch, model GWS 10,8-76 V-EC. Urządzenie waży około 900 gram, świetnie trzyma się w ręku co sprawia, że idealnie sprawdza się w sytuacji, gdy trzeba wykonać szybkie nacięcia w warunkach ograniczonej swobody ruchu. Niewielkie wymiary nie oznaczają braku mocy, jest wprost przeciwnie. Do tego dochodzi komfortowa praca na doładowanym akumulatorze co sprawia, że sprzęt może działać nieprzerwanie bez konieczności wymiany akumulatora.

- Elementy takie jak moc i wytrzymałość baterii w czasie akcji ratowniczej są podstawą skutecznych działań. Konstrukcja szlifierki sprawia, że łatwiej dostać się z nią do trudno dostępnych miejsc, rozmaitych zakamarków i wąskich przejść – twierdzi Katarzyna Kowal z OSP w Krzeszowicach.

Na łatwość prowadzenia i ergonomię modelu GWS 10,8-76 V-EC wpływ ma między innymi tarcza, która – nie tak jak w tradycyjnych szlifierkach kątowych – jest zamocowana. W pracy strażaka, w czasie akcji ubranego w gruby strój – łatwość prowadzenia narzędzia ma fundamentalne znaczenie.

Linia produktów Bosch dla Profesjonalistów dedykowana jest fachowcom z wielu branż. Sprawdzają się bowiem w najtrudniejszych warunkach, a prostota ich użycia oraz wszechstronność poszerza zakres ich zastosowania. Strażacy cenią jeszcze inne walory testowanych elektronarzędzi – długą i pewną pracę oraz niezawodność, co w ich zawodzie odgrywa ogromną rolę.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Robert Bosch Sp. z o. o.

Opracowanie: Sławomir Bobbe

Polecamy Ci również

Zobacz także