Energia ze słońca – inwestujmy w fotowoltaikę!

1
moc słońca

Eksperci nie mają wątpliwości: czerpanie energii ze Słońca się opłaca, rola tego typu źródeł energii musi i będzie rosnąć. Warto inwestować choćby w fotowoltaikę, bo jest ona trwała, uniwersalna i prosta w montażu.

Odnawialne źródła energii (OZE) to nasza przyszłość. W Małopolsce już to wiemy i ta dziedzina gospodarki coraz dynamiczniej się rozwija – tym bardziej, że inwestycje w OZE są dofinansowywane przez Unię Europejską. To właśnie w naszym województwie, w Wierzchosławicach powstała pierwsza w Polsce naziemna farma fotowoltaiczna (w 2011 r.). Energię wytwarza tam ponad 4,4 tys. paneli.

Z kolei w gminie Jadowniki w kwietniu 2015 r. powstała pierwsza w Polsce, największa farma fotowoltaiczna z czterema tysiącami paneli ustawionych na tzw. trackerach – urządzeniach, które podążają za ruchem Słońca, pozwalając na pozyskanie jak największej ilości energii. Także w Gierszycach koło Bochni działa jedna z największych w Polsce farm fotowoltaicznych. A Krasne Potockie w gminie Chełmiec ma pierwszą farmę, jaka powstała na Sądecczyźnie – bezobsługową.

Warto tu podkreślić, że w fotowoltaikę inwestują nie tylko duże firmy, ale i sami mieszkańcy. Staje się ona coraz bardziej popularna. Nic dziwnego! Ma bowiem wiele zalet, a przede wszystkim pozwala na znaczne obniżenie rachunków za prąd. Przy odpowiednim doborze instalacji solarnej można zredukować rachunki do zera lub nawet zarabiać na produkcji energii elektrycznej.

To jeden z głównych powodów, dla którego coraz więcej ludzi stawia na fotowoltaikę. Gdy już się zdecydujemy na tego typu inwestycję, to od czego zacząć? Najlepiej zaplanować instalację fotowoltaiczną już na etapie projektowania nowego domu, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by montować panele na już istniejących budynkach.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy nasza działka nie jest zacieniona (wysokie drzewa w pobliżu, inne budynki, kominy itp.). Trzeba też uwzględnić ustawienie budynku względem stron świata. Panele fotowoltaiczne najlepiej bowiem instalować od strony południowej. Oczywiście po stronie wschodniej czy zachodniej też można, ale wówczas będziemy mieć większe straty energii (rzędu ok. 15–25 proc.).

Istotna jest także konstrukcja dachu, bo optymalne ustawienie paneli, pozwalające na pozyskanie największej ilości energii, to kąt od 20 o 45 stopni (po stronie południowej). A skoro o dachu mowa, to zadbajmy również o to, by na tej jego połaci, na której mają być zamontowane panele, nie było przeszkód typu kominy, anteny, okna dachowe itp.

Kolejnym niezwykle istotnym krokiem jest określenie rocznego zużycia prądu w budynku. Musimy więc ustalić, jaka będzie w domu liczba urządzeń, ile energii będą one pobierać itd. Dla budynków już istniejących określenie mocy instalacji fotowoltaicznej jest prostsze, bo wystarczy przeanalizować rachunki za prąd (najlepiej z ostatnich kilku lat).

Następnym krokiem jest określenie, jaka powierzchnia dachu będzie nam potrzebna do zamontowania paneli. Trzeba więc wykonać pomiary. Pamiętać przy tym należy, że wpływ na koszty instalacji ma wiele czynników, wśród nich m.in. rodzaj materiału pokrywającego dach, rozmieszczenie krokwi, okien dachowych itd. Jeśli planujemy montaż fotowoltaiki na już istniejącym budynku, to koniecznie sprawdźmy stan więźby dachowej i jej pokrycia, bo przecież dach będzie musiał udźwignąć ważącą kilkaset kilogramów instalację.

Oczywiście w każdym przypadku – czy planujemy budowę nowego domu, czy też chcemy instalować fotowoltaikę na już istniejącym budynku – powinniśmy skonsultować się ze specjalistyczną firmą zajmującą się montażem instalacji fotowoltaicznych. Fachowcy dokładnie przeanalizują nasze potrzeby i dobiorą odpowiednie panele, ich moc, sposób montażu itd. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że inwestycja zostanie przeprowadzona profesjonalnie.

Jedną z takich firm – oferującą najwyższej jakości panele fotowoltaiczne oraz kompleksową usługę: od projektu do instalacji – jest firma Blitzmann. Warto skorzystać z jej usług, tym bardziej, że teraz można uzyskać wyjątkowo atrakcyjny bonus: zwrot 50, a nawet 100 procent kosztów zakupu instalacji fotowoltaicznej.

Wszystko to za sprawą konkursu, który firma Blitzmann organizuje wspólnie z „Dziennikiem Polskim”. Nosi on nazwę „Blitzmann – Moc Słońca” i trwa do końca września br. Mogą w nim uczestniczyć osoby fizyczne i prawne. Wystarczy zamówić instalację fotowoltaiczną Blitzmanna (o mocy przynajmniej 4kW), wpłacić zaliczkę (co najmniej 50 proc. łącznej ceny zakupu i montażu instalacji) oraz wykonać zadanie konkursowe, które polega na udzieleniu ciekawej odpowiedzi kończącej zdanie: „Moc słońca od Blitzmanna...” (odpowiedź należy przesłać wraz ze zgłoszeniem).

Na uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody. Pierwsza nagroda główna to tygodniowy pobyt w Dubaju (z osobą towarzyszącą), druga – całkowity zwrot kosztów zakupu instalacji fotowoltaicznej marki Blitzmann, a trzecia – zwrot 50 proc. kosztów zakupu instalacji. Przewidziano też wyróżnienia: 10 osób otrzyma gadżety marki Blitzmann: solarne plecaki lub ładowarki do telefonów wraz z powerbankiem.

Więcej informacji można znaleźć na stronie fotowoltaika.blitzmann.com. Zasady konkursu i regulamin: http://bit.ly/konkurs-blitzmann.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także