Folie na dachy

Folie przeznaczone do ochrony przed wilgocią konstrukcji dachu i izolacji cieplnej, dzielą się na folie wstępnego krycia i paroizolacyjne.

Folie na dachy - zdjęcie 1Folie wstępnego krycia

Zadaniem folii dachowych jest ochrona konstrukcji dachu oraz jego izolacji termicznej przed wiatrem i wilgocią. Krople deszczu lub płatki śniegu są nawiewane pod pokrycie dachowe, ale wilgoć spływa po folii i nie czyni szkód. Jednak podstawową cechą folii dachowych  jest to, że przepuszczają one parę wodną przenikającą z wnętrza budynku, dlatego  nazywane są foliami paroprzepuszczalnymi. Folia przepuszcza parę wodną tylko w jedną stronę, dlatego, przy zastosowaniu należy zwrócić uwagę, którą stroną jest ona kładziona, bo położona nieprawidłowo, nie będzie spełniać swojego podstawowego zadania. Od tego, jak dużo pary wodnej dany rodzaj folii przepuszcza zależy czy potrzebne jest pozostawienie szczeliny wentylacyjnej pod pokryciem.

Folie niskoparoprzepuszczalne należą do najtańszych folii dachowych. Mają trójwarstwową budowę - dwie warstwy folii płaskiej przykrywają z obu stron zbrojenie (siatka z tworzywa sztucznego o kwadratowych oczkach). Są koloru białego, żółtego lub jasnoszarego. Ich paroprzepuszczalność nie przekracza 100 g/m²/24h, co oznacza, że przez 1 m² folii w ciągu 24 godzin może przeniknąć do 100 g pary wodnej. Przeznaczone są do stosowania na dachy domów z nieużytkowym poddaszem (nie ocieplonych). Stosując folie niskoparoprzepuszczalne na dachach ocieplonych, trzeba pozostawić szczelinę wentylacyjną między folią, a warstwą ocieplenia, która przeciwdziała  gromadzeniu nadmiaru wilgoci i chroni konstrukcję dachu.

Folie wysokoparoprzepuszczalne różnią się od niskoparoprzepuszczalnych większą zdolnością do przepuszczania pary wodnej (powyżej 700 g/m²/24 h) i wyglądem. Przypominają papier lub włókno. Są czarne, białe, szare, jaskrawozielone lub żółte. Stosowane są zamiast papy i sztywnego poszycia pod pokrycie z dachówki ceramicznej i blachodachówki w dachach z ocieplonym poddaszem. Uwaga! Tylko folie wysokoparoprzepuszczalne mogą bezpośrednio dotykać izolacji cieplnej, nie powodując zawilgocenia konstrukcji dachu ani izolacji. Specjalne folie wysokoparoprzepuszczalne można położyć - zamiast papy - na sztywnym poszyciu z desek, ale wówczas należy pozostawić szczelinę wentylacyjną między warstwą desek, a ociepleniem. Folie dachowe nazywane są foliami wstępnego krycia ponieważ mogą przez krótki czas zastępować pokrycie, chroniąc dach przed deszczem.

Paroprzepuszczalność decyduje o klasyfikacji folii wstępnego krycia i sposobie jej wbudowania w konstrukcję dachu (z pustką wentylacyjną lub bez). Jest ona określana w zależności od warunków klimatycznych: temperatury, wilgotności względnej i ciśnienia powietrza. Zmiana tylko temperatury wpływa na zmianę wilgotności względnej, dlatego do porównań stosuje się współczynnik Sd, który określa równoważną dyfuzyjnie grubość powietrza danego materiału. Pozwala to uniknąć problemów związanych ze zmiennymi warunkami, w jakich badana jest paroprzepuszczalność materiałów budowlanych.

Folie o niskiej paroprzepuszczalności wymagają wykonania minimum 4 cm szczeliny wentylacyjnej pomiędzy nimi a izolacją cieplną. Folie o wysokiej paroprzepuszczalności oficjalnie nie wymagają zachowania tej szczeliny. Nawet w przypadku ewentualnego zawilgocenia izolacji cieplnej następuje szybkie wypuszczenie pary wodnej przez folię wstępnego krycia. Jednak nawet przy zastosowaniu folii wysokoparoprzepuszczalnej 1300-3000 (g/m²/24h) i współczynniku Sd = 0,02 m, przedstawiciele firm zalecają profilaktycznie pozostawienie szczeliny wentylacyjnej. Powodem ich ostrożności są reklamacje, dotyczące utraty przez folię właściwości szczelności i otwartości dyfuzyjnej spowodowanych na przykład działaniem promieni UV.

Folie paroizolacyjne

Stosowane są wewnątrz pomieszczeń jako ochrona konstrukcji dachu i izolacji cieplnej przed wilgocią z wnętrza. Mają bardzo niską paroprzepuszczalność - około 0,5 g/m²/24 h. Ich grubość dochodzi do 0,2 mm i najlepiej stosować folie o tej grubości, ponieważ mają wymagane atesty i aprobaty techniczne.

Folie układa się od strony pomieszczeń ogrzewanych między izolacją cieplną, a płytami gipsowo-kartonowymi, dzięki czemu para wodna nie przedostaje się do wewnątrz konstrukcji dachu czy ścian. Folie paroizolacyjne mogą być zbrojone cienką siatką z tworzywa lub pokryte jednostronnie folią aluminiową. Takie folie odbijają promieniowanie cieplne, ograniczając jego wydostawanie się na zewnątrz.

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także