Gonty drewniane są wdzięcznym materiałem do krycia dachów, można je ułożyć na każdym dachu, nawet o bardzo skomplikowanym kształcie. Oryginalnie prezentują się na dachach tradycyjnych domów, jak również w zastosowaniu w nowoczesnej architekturze.
Gonty są trudne do wykonania, mogą być cięte - wtedy mają gładką powierzchnię lub łupane - z nieregularną, chropowatą powierzchnią. Gont łupany jest formowany zgodnie z naturalnym, warstwowym przebiegiem włókien drewna, jest trwalszy od gontu ciętego.
Gonty wykonuje się z drewna świerkowego, jodłowego, dębowego oraz modrzewia i cedru czerwonego. Drewno tych gatunków ze względu na swoją strukturę, jest szczególnie odporne na atak grzybów i uszkodzenia mechaniczne. Pokrycie z gontów układa się z dwóch lub trzech warstw. Oznacza to, że tylko ok. 1/3 długości gonta jest narażona na działanie warunków atmosferycznych.
Klasyfikacja jakości drewna
Gatunek drewna | Klasa jakości |
dąb | pierwsza |
świerk, jodła | pierwsza (tylko gonty łupane) |
modrzew | pierwsza i druga |
cedr czerwony | pierwsza i druga |
cedr żółty | pierwsza |
Jakie drewno?
- Jakość. Przyrost roczny używanych do produkcji gontów drzew, nie powinien być większy niż 4 słoje roczne na 1 cm. Mierzy się to prostopadle do biegu słoja rocznego.
- Roczne nachylenie pierścienia (słoja) - od 90 do 30 stopni w stosunku do powierzchni gontu. Na krawędziach gontów pierścienie roczne powinny wychodzić równolegle do powierzchni. Nie są dopuszczalne pierście roczne wzdłużne.
- Włókna. Włókno podłużne drewna równolegle do krawędzi bocznej gontów.
- Kąt na stopce gontu - 90 stopni. Są dozwolone odchylenia o 2 mm niezależnie od szerokości gontu.
- Sęki. Dopuszczalne są tylko sęki do 10 mm średnicy, na trwałe zrośnięte z drewnem na cieńszej połowie. Niedopuszczalne są dziury po sękach lub sęki, które mogą wypaść.
- Pęcherze żywiczne, ślady żerowania owadów, pęknięcia i rysy - niedopuszczalne.
- Odkształcenie (skręty włókien) - dozwolone jest odchylenie od płaszczyzny, maksymalnie 2% sumy długości i szerokości gonta. Jednak w całej wiązce może być tylko 10 % takich gontów
- Wymiary. Dopuszczalne odchylenie w długości wynosi - 10 mm i
+ 30 mm. - Równorzędność. Dopuszczalne jest odchylenie rzędu - 2 mm.
- Szerokość. Minimalna - 6 cm. W wiązce szerokiej (8 m) powinno być od 60 do 75 sztuk. Maksymalnie 80 sztuk (przeciętna szerokość powinna wynosić przynajmniej 10 cm).
- Grubość gontów.
- Grubsza strona gontów powinna mierzyć: przy długości gonta 40 cm: 9 - 10 mm; przy długości gonta 40 i 25 cm: 7 - 8 mm; przy długości gonta 20 cm: 6 - 7 mm.
- Cieńsza strona gontów powinna mierzyć: przy długości gonta 40 cm: 5 - 7 mm; przy długości gonta 40 cm i 25 cm: 3 - 4 mm; przy długości gonta 20 cm:
2 - 3 mm.
- Faza. Gonty mają na grubszej stronie fazę pod kątem 45°. Jest ona w takim miejscu, że przy gontach wygiętych, wypukłość zawsze wychodzi do góry. Powierzchnia fazy musi być gładka i bez skaz.
Kąt nachylenia dachu
- pokrycie dwuwarstwowe > 71°- 90°
- pokrycie trzywarstwowe > 22°- 90°
- na dachach o spadku poniżej 22° konieczna jest szczelna, odprowadzająca wodę podsufitka.
Wartości graniczne nachylenia dla pokryć z gontów zawierają się między 14° a 18° całkowitej powierzchni połaci dachu. Jeżeli połać jest nachylona pod kątem mniejszym niż 14°, trzeba zwrócić szczególną uwagę na wentylację dachu i ochronę drewna. Dachy o małym spadku powinny być kryte gontami dłuższymi pierwszej klasy jakości.
Dekarstwo Trzcinowe
Trzcina-Eko-Dach-Strzecha
Firma zajmuje się kompleksowo budową altan, mebli ogrodowych oraz dachów
krytych trzciną wodną. Tworzone przez nas konstrukcje są ekologiczne i
trwałe dzięki zastosowaniu tylko naturalnych materiałów takich jak
drewno, kamień czy trzcina. Pozdrawiam tel.609088871
michaal85
Solidna forma zajmujaca oferuja szeroki zakres produktow drewnianych to również http://tartakjejkowice.pl/ Świetna jakość materiałów i przystępne ceny
malowaniedachow.eu
Konserwowaliśmy kilka razy gonty drewniane. Najczęściej był to olej Gontox z Icopalu Zduńska Wola, ale także używaliśmy lakieru firmy Bondex, raz nawet czarnego dysperbitu. Poniżej link do ostatniej konsweracji gontów
http://www.malowaniedachow.eu/olejowani ... sokolniki/
Robson91
Gonty drewniane wyglądają świetnie, ale jeśli chodzi o murowany dom, wolałbym zastosować asfaltowe, bo wydają mi się bardziej trwałe. Macie jakieś doświadczenia z tym materiałem? Sam jeszcze wcześniej na nim nie pracowałem dlatego każda rade będzie cenna. Wstępnie myślałem o zakupie gontów Matizol: http://matizol.pl/wlasciwosci, od Seleny - tej samej, która wypuszcza produkty Tytan - mam nadzieję, że jakość gontów też będzie okej.
Przemek
Jeśli chodzi o jakość nie należy iść na kompromis. Zbyt duża oszczędność i wybór złej jakości materiału może oznaczać konieczność wymiany dachu już po paru latach. Jeśli chodzi o trwałość polecam gonty drewniane z http://gonty.biz/ już nie raz zastępowały słabej jakości wiór lub nie sezonowane gonty.
Tomko43
Osobiście jestem bardziej przeciwnikiem niż sprzymierzeńcem gontu. Trwałość nie jest jakaś zachwycająca jak rónież jej wygląd ( nie wszędzie dobrze się wpasowuje np. do elewacji) Dachówka bije go na głowe, ponieważ średnia trwałośc to aż 100 lat. Dodatkowo problemy z izolacją, względami akustycznymi, czy przewodnictwem cieplnym nie występują. Wystarczy spojrzeć na Revive, czy Ganat, które są barwione w masie, wiec utrata koloru na pewno nie będzie widoczna
seba676
A ja z Tomko43 muszę się zgodzić, bo jakoś gont do mnie nie przemawia. Może dlatego, że trochę się boję, iż trzeba będzie go wymieniać. Co przy dachówce na pewno się nie przydarzy. Poza tym względy estetyczne przemawiają za dachówką. Mój Opal Standard Braas w odcieniu antarcytowym od razu mi się podobał i tak się stało, że akurat trafiła się obnizka i musiałem kupić
Kamil455
Na pewno nie jest na tyle trwały co dachówka. Poza tym no co kto woli, bo nie dla wszystkich sie podoba gont. Ja w podobnej cenie byłbym jednak zwolennikiem dachówki betonowej. Teoria, że jest krucha to głupota, ponieważ z upływem czasu ulegają one dalszemu utwardzeniu i dają opór gradom i ekstremalnym warunkom atmosferycznym. Dodatkowow 30 letnia gwarancja w przypadku Braas i trwałośc sięgająca 80-90 lat