Firma Dyrup opracowała oszczędną i ekologiczną technologię impregnacji drewna. Oparta jest ona na zastosowaniu dwutlenku węgla jako substancji nośnikowej, która wprowadza impregnat w drewno.
Zalety impregnacji CO2:
- dwutlenek węgla jest nietoksyczny i niepalny,
- płynny dwutlenek węgla łatwo wnika w głąb drewna, nie powodując jego pęcznienia i pękania,
- płynny dwutlenek węgla nie jest drogi, można go kupić w postaci gotowej do bezpośredniego użycia,
- zaimpregnowane drewno jest suche, gotowe do dalszej obróbki,
- impregnować dwutlenkiem węgla można każde drewna, nawet gatunki trudne do nasycania, na przykład świerk.
Dwutlenek węgla (CO2) to bezbarwny, bezwonny gaz, jest niepalny, cięższy od powietrza, dobrze rozpuszczalny w wodzie. Łatwo ulega skropleniu. W temperaturze -78,5°C sublimuje (przechodzi bez stopienia z fazy stałej do gazowej).
w tak zwanym stanie nadkrytycznym. W stanie nadkrytycznym dwutlenek węgla ma właściwości zarówno gazu, jak i cieczy; uzyskuje się go w temperaturze wyższej niż +31°C i ciśnieniu wyższym niż 73 bar.
W przyrodzie dwutlenek węgla występuje w stanie wolnym lub związanym. W laboratorium otrzymywany jest w reakcji kwasu solnego z marmurem. W przemyśle źródłami są: wypalanie wapieni, spalanie koksu w powietrzu, procesy fermentacyjne.
- proces impregnacji przebiega w warunkach podwyższonego ciśnienia i temperatury. Ciśnienie i temperatura są wolno podnoszone do momentu osiągnięcia stanu nadkrytycznego; temperatura podnoszona jest do 60°C). Takie warunki utrzymywane są przez jakiś czas, później następuje powolne schładzanie i obniżanie ciśnienia;
- po zakończeniu procesu dwutlenek węgla i środki ochrony cofane są do cystern, będą wykorzystywane ponownie.
Impregnacja trwa około 2 godzin, co zmniejsza ryzyko zniszczenia drewna. Zużycie środków impregnujących wynosi około pół kilograma na jedną tonę drewna.
Zgodnie z życzeniem klienta można stosować różne środki zabezpieczające, na przykład przed wilgocią, promieniowaniem, grzybami czy owadami.
Taka instalacja do impregnacji została zbudowana w Danii w zakładzie Hampen. Pracuje
z wydajnością 60 000 m³.
nata23
w obecznych czasach sposoby impregnacji są według mnie na dość wysokim poziomie. Technika w tym zakresie nie stoi w miejscu co można poznać po poziomie jaki da sie zauważyć już w krajowych firmach związanych z drewnem typu http://www.ecowoodpolska.pl Przydatny i ciekawy artykuł.