Impregnaty do drewna- przegląd

Impregnaty do drewna- przegląd

Jakość drewna użytego do wykonania więźby dachowej jest równie ważna jak dobór odpowiedniego pokrycia czy izolacji samego dachu. Drewno konstrukcyjne impregnowane w należyty sposób daje gwarancję długiej żywotności całego dachu.

Impregnacja to nic innego jak zabezpieczenie materiału przed czynnikami zewnętrznymi za pomocą środków chemicznych dedykowanych do tego procesu. Sam proces impregnacji można przeprowadzać na kilka różnych sposobów.

Impregnaty do drewna- przegląd - zdjęcie 1

Powierzchniowa impregnacja to nic innego jak pokrycie drewna środkiem chemicznym, lub jego roztworem za pomocą pędzla lub wałka. Taki proces jest najmniej skuteczny ze względu na małą wnikliwość preparatu w strukturę drewna. Opisywaną impregnację można wykonywać samodzielnie. Impregnacja zanurzeniowa jest kąpielą materiału w roztworze chemicznym w specjalnych wannach. Próżniowo - ciśnieniowa impregnacja, zwana również wgłębną jest procesem najbardziej skutecznym i polega na wtłaczaniu impregnatu do komórek drewna przy użyciu specjalnego autoklawu.

Obecnie na rynku dostępna jest bardzo bogata oferta środków chemicznych przeznaczonych do impregnacji drewna konstrukcyjnego. Inwestor ma możliwość wybrania metody impregnacji oraz zakresu w jakim jego drewno ma być zaimpregnowane.

Nazwa/producent Opis Zabezpiecza przed Metoda impregnacji Ochrona ogniowa Wydajność
Jedynka (Tikkurila) 
Impregnaty do drewna- przegląd - zdjęcie 2
Bezbarwny impregnat, dostępny w wersji koloryzującej. Zapewnia kompletną ochronę drewna dzięki zastosowaniu trzech aktywnych żywic: polisacharydowej (ułatwia wchłanianie impregnatu w strukturę drewna), alkidowej (tworzy szczelną powłokę gwarantującą odporność na warunki zewnętrzne i środowiskowe) i oleju lnianego (penetruje drewno i „odpycha” wilgoć). Zachowuje naturalny rysunek słojów. -szkodliwe warunki atmosferyczne
- grzyb
- pleśń
- sinizna
powierzchniowa nie 18 m²/l
Boramon c30 (Altax)

Impregnaty do drewna- przegląd - zdjęcie 3
Bezbarwny impregnat w postaci koncentratu. Dostępny także w kolorze kontrolnym (zielony). Zapewnia kompletną ochronę drewna. Zawiera biocyd nowej generacji pozwalający uzyskać wysoką skuteczność biologiczną drewna. Jest niewymywalny – utrwala się w drewnie po ok. 2 dniach od momentu wykonania impregnacji. -grzyb
-pleśń
-glony
-bakterie
-owady
powierzchniowa, zanurzeniowa nie 35 m²/l
Fobos M-4 (Z. CH. Luboń)

Impregnaty do drewna- przegląd - zdjęcie 4
Występuje w postaci granulatu proszkowego barwy białożółtej, który jest mieszaniną soli nieorganicznych z niewielkim dodatkiem soli organicznych, potęgującym działanie biochronne. Wykazuje poczwórne działanie ochronne dla drewna i materiałów drewnopochodnych. Nadaje elementom drewnianym cechę niezapalności oraz nierozprzestrzeniania ognia. Jednocześnie nie obniża wytrzymałości drewna. Nie powoduje też korozji stali, bowiem zawiera inhibitor korozji. Preparat stosuje się w postaci roztworu wodnego.
-grzyb
-pleśń
-glony
-bakterie
-owady
powierzchniowa,
zanurzeniowa,
próżniowo - ciśnieniowa
tak 0,2kg/m²
Wolmanit CX-H 200 (Dr. Wolman -Bastex)

Impregnaty do drewna- przegląd - zdjęcie 5
Ma postać płynnego koncentratu barwy granatowo-niebieskiej i łagodny zapach związków organicznych. Zaimpregnowane drewno po wyschnięciu przybiera barwę zielonkawą. Jest produkowany na bazie kwasu borowego i związków miedzi, nie zawiera chromu, ani jego związków. Jest wodorozcieńczalny i niewymywalny.

-grzyb
-pleśń
-owady

zanurzeniowa nie 0,5-0,7kg/m²


Oceń artykuł
3,16 / 19 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także