Inspirujące dachówki ceramiczne

Ceramiczne materiały budowlane mają dobre parametry techniczne – są  trwałe i odporne. Dają też wiele możliwości, jeśli chodzi o wygląd pokrycia dachowego.

Niektóre materiały budowlane, takie jak metal czy szkło, nieodmiennie łączone są z nowoczesną, a nawet futurystyczną architekturą. Inne, jak drewno, kojarzą się z klasyką i tradycją. Produkowane z gliny cegły i dachówki to niewielu materiał, który pasuje do każdej stylistyki.

W tradycyjnym stylu
Produkty z gliny, odpowiednio dobrane pod względem struktury powierzchni oraz barwy, doskonale sprawdzą się jako materiały podkreślające tradycyjny czy rustykalny charakter obiektu. Miłośnikom klasyki budowlanej spodobają się na pewno cegły licowe, np. cieniowana podpalana. Wyglądem, barwą i fakturą powierzchni do złudzenia przypominają stare, ręcznie formowane cegły, stosowane w budownictwie już od setek lat. Elementem bezpośrednio nawiązującym do ciągłości tradycji budowlanej jest także prosty, dwuspadowy dach, pokryty dachówką ceramiczną  w kolorze cayenne. Prostota formy w połączeniu z ciepłą barwą ceramiki stworzą wrażenie domu przyjaznego i bezpiecznego.|

dom dom

Biało-czerwona klasyka
Dom o białej elewacji i czerwonym dachu to klasyka polskiego budownictwa. Elewacja nie musi jednak być z tynku. Zachowując tradycyjną stylistykę, warto zamienić tynk na klinkier, ponieważ stworzy on ciekawszą płaszczyznę elewacji, a przy tym zapewni jej dużo większą trwałość. Cegły klinkierowe są wytrzymałe, odporne na działanie trudnych czynników atmosferycznych oraz na uszkodzenia mechaniczne. Niewątpliwą przewagą białej cegły nad tynkiem jest też fakt, że ceramika się nie brudzi – w klinkier nie wnikają zabrudzenia. Elewację wystarczy zmyć wodą pod ciśnieniem. Tradycyjny kontrast bieli z czerwienią zapewnia zastosowana do pokrycia dachu ceramiczna dachówka czerwona angobowana.

Stylowe połączenie - klinkier i szkło
Ceramika doskonale współgra z innymi materiałami budowlanymi. Dzięki zestawieniu cegieł klinkierowych oraz dachówek ceramicznych ze szkłem czy metalem powstają oryginalne rozwiązania, znakomicie wpisujące się we współczesne trendy architektoniczne. Widoczne na zdjęciu połączenie ceglanej elewacji z dużymi taflami szkła o różnej wielkości nadaje budynkowi indywidualnego, nowoczesnego wyrazu. Niespotykana bryła, szkło oraz szare elementy przyczyniły się do powstania obiektu o nieco surowym wyglądzie. Dlatego zastosowano na elewacji klinkier w słonecznych barwach. Gładkie cegły – pomarańczowożółta i czerwona stworzyły ciekawą płaszczyznę elewacji.

dom dom

Dom kontrastów
Klinkier to materiał XXI wieku – ma nie tylko doskonałe parametry techniczne, ale również, dzięki bogatej palecie kolorów i faktur, daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Zastosowanie gładkiego klinkieru w kolorze szarym cieniowanym, czarnym cieniowanym i perłowobiałym tworzy wrażenie wyraźnego geometrycznego podziału. Co więcej, chłodne odcienie czerni, szarości i bieli podkreślają nowoczesność budynku. Warto też zwrócić uwagę na inne kontrasty. Ostre krawędzie zestawione są z miękkimi, obłymi liniami, a dach płaski, kryjący jedną strefę domu z dachem jednospadowym, do którego pokrycia wykorzystano popularne w nowoczesnych projektach dachówki ceramiczne o ciemnym kolorze.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Röben

Polecamy Ci również

Zobacz także