Instalacja solarna - szczelny i solidny montaż

0
Instalacja solarna - szczelny i solidny montaż

Powodzenie montażu instalacji solarnej, obok samej instalacji, zależy przede wszystkim od doboru odpowiedniego osprzętu. Szczególnej uwagi wymagają systemy solarne montowane na dachu: mocowania, które mają uniezależnić dach od ciężaru samej instalacji, dodatkowych sił wpływających na ciężar instalacji solarnej związanej z warstwą pokrywy śnieżnej oraz silnych podmuchów wiatru. Niezależnie jednak od sposobu zamocowania najważniejszą kwestią jest bezpieczne i szczelne  przejście przez dach przewodów solarnych.

Wybierając poszczególne elementy systemu solarnego należy zwrócić uwagę na ich wytrzymałość choćby względem sił wywoływanych np. przez wiatr lub opady, przy jednoczesnym nieobciążaniu dachówki.

Uchwyt do zestawów solarnych

Dzięki innowacyjnej budowie jest w stanie przenieść obciążenia rzędu 2500 N bez odkształceń, które możemy zaobserwować w tradycyjnych uchwytach montażowych już przy najniższych obciążeniach rzędu 300 N. Jest to istotny czynnik, gdyż przy działaniu średnich sił rzędu 600 N tradycyjne uchwyty montażowe odkształcają się, a ciężar instalacji prowadzi do uszkodzenia połaci
i w rezultacie do rozszczelnienia dachu. Tak doskonałe parametry w zakresie przyjęcia obciążenia uzyskamy w systemie ze specjalnym wspornikiem z litego drewna z szyną wzmacniającą. Budowa tego produktu jest skonstruowana specjalnie do zastosowań instalatorskich, a dodatkowe szablony montażowe zapewniają łatwy, sprawny i szczelny montaż w dachu.

montaż wspornika z litego drewna w połaci dachowej z użyciem  szablonumontaż uchwytu obsługującego szyny montażowe do zestawów solarnych

Sam montaż polega na zainstalowaniu wspornika z litego drewna w połaci dachowej zgodnie z dołączonym szablonem oraz instrukcją. Następnie do wspornika przykręcamy metalowy uchwyt, który obsługuje szyny montażowe do zestawów solarnych. Zapewnia on idealne przenoszenie sił wywołanych przez ciężar montowanych zestawów kolektorów solarnych.

Po wykonaniu montażu wspornika przechodzimy do zainstalowania uniwersalnej płyty, która zapewni nam szczelność połączenia. Na rynku dostępne są uniwersalne płyty  (np. Ventuct® Klöber), których konstrukcja zapewnia idealne połączenie z każdym modelem dachówki ceramicznej
i betonowej dostępnych na rynku budowlanym.

Reasumując - zastosowanie tradycyjnych uchwytów montażowych zwiększa ryzyko przeniknięcia wody przez pokrycie dachowe, a membrany dachowe, które miały za zadanie uszczelnić je oraz zabezpieczyć przed opadami, nie spełnią swej podstawowej funkcji. Efekt? Pojawiająca się pleśń. Ale nie tylko….

W przypadku nieprawidłowego użycia systemu montażu mogą pojawić się przykre niespodzianki
w postaci pęknięcia dachówek, zalania poddasza, zawilgocenia termoizolacji, która w konsekwencji traci właściwości izolacyjne, a zaczyna być termoprzewodnikiem -
podsumowuje Przemysław Skibiński.

prawidłowa instalacja przejścia dla przewodów solarnychPrzejście dla przewodów solarnych

Kolejnym systemowym produktem, który istotnie wpływa na szczelność montażu, jest przejście dla przewodów solarnych.  Instalację przejścia zaczynamy od rozpoznania rodzaju pokrycia dachowego, gdyż podstawa będzie się różnić
w każdym przypadku. Przy instalacji na pokryciu
z dachówki ceramicznej lub betonowej możemy sprawdzić, czy dostępna jest dedykowana płyta podstawowa. Jeśli nie – stosujemy uniwersalne przejście do przewodów solarnych, którego konstrukcja pozwala na zastosowanie go do każdego rodzaju pokrycia dachowego, również z blachodachówki, do której dostosowujemy odpowiedni rodzaj przejścia – zgodnego z profilem blachodachówki.  Po zakończonej identyfikacji możemy przystąpić do montażu.

Do prawidłowej oraz sprawnej instalacji będzie nam potrzebny jeszcze samoprzylepny kołnierz uszczelniający o odpowiedniej średnicy przewodu oraz taśma naprawcza (np. Permo HD), którą naprawimy ewentualne uszkodzenia membrany dachowej, powstałe wskutek montażu.

przejście dla przewodów i kabliPrzejście dla przewodów i kabli

Opanowanie wszelkiego rodzaju przewodów, które występują na naszym dachu, związanych z instalacjami paneli fotowoltaicznych, tv-sat, monitoringu i innych zapewni na kolejny produkt – przejście dla przewodów i kabli.  Klöber proponuje produkt Venduct® z linii Solar Line Zainstalowanie go na dachu odbywa się praktycznie tak samo jak przejścia do przewodów solarnych. Uniwersalna płyta jest przystosowana do szczelnego przejścia 8 lub 16 kabli. Wybranie przez inwestora tego typu rozwiązania stanowi kolejny element bezpieczeństwa związanego z przejściem przez połać dachową, tradycyjnie stanowiącego problem wśród instalatorów i dekarzy. Zazwyczaj wybiera się miejsca przy kominach, gdzie z biegiem czasu
i użytkowania dochodzi do rozszczelnienia dachu w miejscu przejścia kabli.

Uszczelnianie

Bardzo częstym problemem, który pojawia się w trakcie użytkowania istniejących instalacji, związanym z mocowaniem zestawów kolektorów solarnych, jest pękanie dachówek w miejscu mocowania. Aby temu zapobiec, w sprzedaży są dostępne specjalne taśmy uszczelniająco-montażowe (przykładowo EASY-FORM Klöber). Jej doskonałe właściwości uszczelniająco-elastyczne sprawią, iż w miejsce montażu, czyli na dachówce ceramicznej lub betonowej, nawet po pęknięciu związanym z obciążeniem nie dojdzie do rozszczelnienia połaci dachowej. Jest to oczywiście najistotniejszy element większości instalacji kolektorów solarnych, gdyż cóż nam po darmowym źródle ciepła, kiedy mamy nieszczelną połać dachową?

uszczelnienie połączeń aluminiowo-butylową taśmą  uszczelniająco-montażową taśma uszczelniająco-montażowa

Dobry kolektor słoneczny to nie wszystko. Żeby spełniał swoje funkcje musi być odpowiednio zamontowany. - Pamiętajmy, że ingerencja w system pokrycia dachowego z powodu wycięcia fragmentów dachów sprawa, że nie ma już gwarancji szczelności dachu przed opadami. Zastosowanie kompatybilnych akcesoriów zabezpieczających dach przed ostaniem się wody to główne zadanie fachowca podczas montażu instalacji solarnych i fotowoltaicznych. Panel solarny to jedynie element całości, która powinna działać jak mechanizm zegarka – z precyzją i szwajcarską dokładnością – dodaje Przemysław Skibiński.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kalicka

Źródło: Klöber, Andrzej Budek

Polecamy Ci również

Zobacz także