Instrukcja montażu okna dachowego

4
Montaż okna dachowego
Podczas montażu okna dachowego trzeba przestrzegać instrukcji producenta. Przyda się też doświadczenie, dlatego tę pracę warto zlecić fachowcowi.

Prawidłowy montaż okien do poddaszy pozwala na ich długie i komfortowe użytkowanie. Błędy wykonawcze mogą negatywnie wpływać na późniejsze funkcjonowanie okna.

Montaż okna dachowego - prawidłowe usytuowanie okna

Okno do poddaszy należy instalować na tej samej wysokości jak tradycyjne okna pionowe. Górna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości 200 cm, a dolna 100 cm nad podłogą. Taka wysokość gwarantuje, że będziemy mogli swobodnie je otwierać oraz podziwiać widoki. Pomieszczenia, w których okna zostały właściwie zainstalowane będą dobrze doświetlone. Przy wyborze rozmiaru okien nie należy się kierować rozstawem krokwi, ale przede wszystkim dobrym doświetleniem pomieszczeń na poddaszu. Powierzchnia okien powinna stanowić minimum 1/10 powierzchni podłogi. Przy dachach o mniejszym kącie nachylenia zalecane są okna dłuższe.

Zobacz zdjęcia

Montaż okna dachowego - etap 1

Sprawdzenie instrukcji montażu umieszczonej w kartonie z oblachowaniami okna.

Velux
Montaż okna dachowego - etap 2

Wyjmowanie skrzydła okiennego z ościeżnicy.

Velux
Montaż okna dachowego - etap 3

Instalacja kątowników montażowych do ościeżnicy okna.

Velux
Montaż okna dachowego - etap 4

Montaż ramy termoizolacyjnej.

Velux
Montaż okna dachowego - etap 5

Przykręcenie ościeżnicy okna (kątowników) do konstrukcji dachu (łaty montażowej).

Velux
Montaż okna dachowego - etap 6

Poziomowanie ościeżnicy – podkładanie klina pod górny kątownik.

Velux
Montaż okna dachowego - etap 7

Przykręcanie ramy termoizolacyjnej i ościeżnicy okna w górnej części.

Velux
Montaż okna dachowego - etap 8

Przykręcanie bocznych kątowników montażowych, usztywniających ościeżnicę

Velux
Montaż okna dachowego - etap 9

Montaż folii paroprzepuszczalnej w dolnej części okna (podkładanie pod łatę)

Velux
Montaż okna dachowego - etap 10

Montaż folii paroprzepuszczalnej do bocznej części ościeżnicy okna

Velux
Montaż okna dachowego - etap 11

Montaż rynienki odwadniającej nad oknem

Velux
Montaż okna dachowego - etap12

Montaż folii paroprzepuszczalnej w rynience odwadniającej

Velux
Montaż okna dachowego - etap 13

Montaż dolnej części kołnierza uszczelniającego

Velux
Montaż okna dachowego - etap14

Montaż górnej części kołnierza i oblachowanie okna

Velux
Montaż okna dachowego - etap 15

Profilowanie dolnej części kołnierza uszczelniającego na pokryciu dachowym

Velux

Montaż okna dachowego - sprawdzanie rozstawu krokwi

Każdy rozmiar okna można zainstalować praktycznie we wszystkich rozstawach krokwi. Najłatwiej jest, jeśli rozstaw krokwi w świetle odpowiada szerokości okna powiększonej o 6 cm (po 3 cm z każdej strony). Jeżeli szerokość jest inna,  korzystamy z instrukcji, która pokazuje jak dostosować konstrukcję do wybranego przez nas rozmiaru okna. Tego typu zmiany najlepiej skonsultować z projektantem lub konstruktorem.

Polecamy też: Montaż okna dachowego zwykły i obniżony - czym się różnią

Montaż okna dachowego - przygotowanie otworu

W wyznaczonym miejscu wycinamy otwór w konstrukcji dachu. W przypadku istniejącego dachu demontujemy również pokrycie dachowe. Następnie przykręcamy łaty montażowe zachowując odległości wskazane w instrukcji.

Montaż okna dachowego - przygotowanie okna

Po wyjęciu okna z kartonu transportowego demontujemy skrzydło z ościeżnicy. Do ościeżnicy we wskazanych miejscach przykręcamy kątowniki montażowe. Wszystkie niezbędne elementy do montażu znajdują się w opakowaniu z oknem. Przy instalacji długich okien stosuje się dodatkowe kątowniki montowane po środku długości ramy. Następnie umieszczamy ościeżnicę w uprzednio przygotowanym otworze, opierając kątowniki na łatach montażowych. Przykręcamy tylko po jednym wkręcie w narożnikach, aby umożliwić późniejsze wypoziomowanie ościeżnicy.

Montaż okna dachowego - sprawdzenie szczelin

Czynność ta jest bardzo ważna i możliwa do wykonania tylko na tym etapie instalacji. Ewentualne późniejsze poprawki będą wiązały się z koniecznością zdemontowania okna. W tym celu montujemy skrzydło w ościeżnicy, a następnie sprawdzamy, czy szczeliny pionowe pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą są równoległe na całej długości. W analogiczny sposób sprawdzamy szczeliny poziome. Jeżeli szczeliny są prawidłowe, przykręcamy ościeżnicę.

Dowiedz się: Jak zamontować okno dachowe w ociepleniu nakrokwiowym

Montaż okna dachowego - izolacja okna

Przed rozpoczęciem wykonywania izolacji demontujemy skrzydło z ościeżnicy. Do zaizolowania termicznego i przeciwwilgociowego okna, możemy użyć oferowanych przez producenta specjalnych produktów izolacyjnych. Oferowane są one w rozmiarach odpowiadających rozmiarom okien, dlatego ich użycie przyśpiesza montaż okna i gwarantuje prawidłowe jego zaizolowanie. Aby wykonać izolację, możemy wykorzystać również standardowe materiały izolacyjne dostępne na rynku. Na tym etapie instalujemy nad oknem rynienkę odwadniającą, dodatkowo zabezpieczającą okno przed wilgocią, która może się pojawić pod pokryciem dachowym.

Montaż okna dachowego - montaż kołnierza uszczelniającego

Rodzaj kołnierza dobieramy do rozmiaru okna oraz rodzaju pokrycia dachowego. Wszystkie elementy kołnierza i oblachowania okna są numerowane, co ułatwia montaż poszczególnych elementów. Ważne jest zachowanie podanych w instrukcji odległości pomiędzy pokryciem dachowym a oknem, aby kołnierz uszczelniający pełnił funkcję odprowadzenia wody z obszaru okna. W przypadku materiałów profilowanych należy ściąć górny profil fali, aby umożliwić prawidłowe uformowanie dolnej części kołnierza uszczelniającego.

Montaż okna dachowego - wykonanie wnęki wokółokiennej

Najczęściej wykonuje się ją z płyt kartonowo-gipsowych. Prawidłowo wykonana wnęka okienna powinna być na górze równoległa do podłogi, natomiast pod oknem prostopadła. Zalecany jest montaż grzejnika bezpośrednio pod oknem. Zastosowanie się do tych zaleceń gwarantuje właściwą cyrkulację ciepłego powietrza wokół okna oraz maksymalne doświetlenie pomieszczenia.

Zobacz: Jak wykończyć okno dachowe od środka
 

Oceń artykuł
4,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Monika Jabłońska

Źródło: Velux Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także