W ciągu ostatnich 40 lat wymagania w zakresie współczynnika przenikania ciepła dla przegród wzrosły w Polsce pięciokrotnie, a do 2021 roku ich wzrost będzie sześciokrotny.
Jest to wyzwanie, które wymaga zupełnie nowych rozwiązań w zakresie izolacji termicznych. Izolacja poliuretanowa PUR/PIR oferowana przez firmę BALEX METAL pod marką THERMANO jest materiałem, który jest w stanie sprostać zaostrzającym się wymaganiom.
THERMANO ma mnóstwo zalet w porównaniu z najpopularniejszymi materiałami do izolacji termiczne.
1. Cechy izolacyjne
To najważniejsza zaleta THERMANO. Do jej opisu najlepiej posłużyć się współczynnikiem przewodzenia ciepła λ [W/mK]. Dla wełny mineralnej jego uśredniona wielkość to ok. 0.040, dla styropianu to poziom ok. 0.034, a dla pianki typu PUR/PIR marki THERMANO 0.022.
Jakie są tego konsekwencje inwestycyjne?
- znaczne różnice w grubościach warstwy materiałów termoizolacyjnych dla uzyskania oczekiwanego
- zmniejszona grubość ocieplenia, a co za tym idzie konstrukcji dachu, co wiąże się z poważnym zmniejszeniem kosztów inwestycji
- przy montażu izolacji dachu w systemie nakrokwiowym można istotnie powiększyć przestrzeń użytkową na poddaszu. Ten system eliminuje też mostki termiczne, a odsłonięte, drewniane elementy więźby dachowej stwarzają ciekawe możliwości aranżacyjne
- dzięki cieńszej termoizolacji można też odczuwalnie zredukować wydatki na część obróbek blacharskich i zmniejszyć obciążenie konstrukcji.

Przykładowo dla dachu o powierzchni 200 m² przy poziomie Uc(max) = 0.15 W/(m²K) należy użyć wełny mineralnej o grubości ok. 26 cm. Ten sam efekt izolacyjny uzyskamy kładąc izolację THERMANO o grubości 14 cm. Wełna mineralna obciąży dach ciężarem ok. 7800 kg, a THERMANO jedynie 896kg. Te „tony” trzeba przewieźć i zainstalować na dachu, a do tego dostosować do nich konstrukcję.
2. Odporność i trwałość
Płyty z twardej pianki poliuretanowej THERMANO są bardzo trwałe, trudno się odkształcają (CS(10)150) oraz nie nasiąkają wodą < 2% - (WL(T)2). Są też odporne na biodegradację oraz agresywne związki chemiczne. Według monachijskiego Instytutu Badawczego Izolacji Cieplnej nawet po 33 latach użytkowania płyty izolacyjne z PUR wykazują wszystkie deklarowane wartości i właściwości użytkowe.
3. Łatwe wykonawstwo
Dekarze uczestniczący w szkoleniach z nakrokwiowych instalacji płyt THERMANO oceniają pracę z płytami z pianki jako łatwą, szybką, bez szkodliwych pyłów i włókien, bez niebezpieczeństwa uszkodzenia płyt i przede wszystkim ryzyka rozerwania folii lub membran. Duży wybór grubości THERMANO (od 40 do 120 mm), mała masa płyt przy dużej powierzchni krycia (1,2 x 2,4 m), bezpieczeństwo przemieszczania po stabilnych drewnianych elementach więźby to korzyści, jakie THERMANO oferuje wykonawcom dachów, ścian czy podłóg.
4. Ekologia
Już wkrótce w Polsce powszechne staną się metody projektowania z uwzględnieniem aspektu zrównoważonego rozwoju, zielonych certyfikatów czy wielokryterialnych metod oceny budynku takich, jak BREAM czy LEED.
We wszystkich tych podejściach bierze się pod uwagę czynnik LCO (ocenę cyklu życia budynku). Poliuretanowe izolacje są tutaj bezkonkurencyjne.
Rywalizację o inwestycje wygrywać też będą materiały z relatywnie małym udziałem naturalnych kopalin w procesie produkcji. Poliuretany wykazują tutaj wyraźną przewagę ponieważ przy produkcji ich podstawowych składników (poliole) posiłkować się można roślinnymi olejami uzyskiwanymi z rzepaku, lnu czy egzotycznych, zielonych lasów palmowych.



Więcej szczegółowych informacji na temat izolacji TERMANO uzyskać można u doradców technicznych lub na stronie internetowej www.thermano.eu
Płyty poliuretanowe Balex Metal – zobacz więcej