Izolacja tarasów

Dobrze zaprojektowany taras może być prawdziwą ozdobą domu jednorodzinnego. Jest to jednocześnie jedno z bardziej newralgicznych miejsc konstrukcji budynku - źle zaizolowany i wykonany już po pierwszej zimie może wyglądać jak ruina.

Izolacja tarasów - zdjęcie 1

Któż nie chciałby mieć tarasu - miejsca w zarysie bryły budynku, w którym w ciepłe dni można ustawić leżak do opalania, poczytać książkę czy urządzić grilla. Perspektywa taka jest naprawdę nęcąca, jednak kilka drobnych błędów wykonawczych szybko może sprawić, że taras zamiast zdobić dom zacznie go szpecić. Często zdarza się, że z tarasów już po roku czy dwóch odpadają płytki, a w pomieszczeniach pod tarasami pojawia się wilgoć.

Taras i balkon - pojęcia te, choć używa się ich zamiennie, nie mają ze sobą wiele wspólnego. Balkon jest jedynie płytą wystającą ze ściany, natomiast taras - w zależności od jego rodzaju - spełnia jednocześnie rolę stropu, lub jest płytą leżącą na gruncie, ewentualnie stojącą na słupach. Taras, szczególnie zaprojektowany nad pomieszczeniem, musi spełniać warunki stawiane przegrodom budowlanym, w odróżnieniu od balkonu, który przenosi jedynie obciążenie własne i użytkowe oraz odprowadza wodę opadową.

Taras na gruncie
Płyta takiego tarasu może zostać wylana bezpośrednio na gruncie, lub na specjalnie do tego celu wykonanych fundamentach. Jednym z najczęściej popełnianych błędów, szczególnie w przypadku wykonywania tarasu na fundamentach, jest brak izolacji poziomej. Często można spotkać się z następującym widokiem - nowy dom posiada dobudowany taras, z którego ścianek odpadają płytki co kołowe. Dzieje się tak na skutek pominięcia izolacji poziomej podczas wykonywania ścian tarasu.
W wyniku podciągania kapilarnego wilgoć z gruntu poprzez fundamenty dostaje się do ścian, a więc i pod płytki cokołowe, którymi obłożony jest taras. Wraz z nadejściem pierwszych mrozów woda pod płytkami zamarzając zwiększa swoją objętość i odrywa okładzinę od ściany. Aby w naszym przypadku nie sprawdził się taki właśnie scenariusz musimy dopilnować wykonania przeciwwodnej izolacji poziomej - identycznej jak dla typowej ściany zewnętrznej. Samą natomiast płytę tarasu posadowionego na gruncie wykonuje się z uwzględnieniem następujących warstw:

  • okładzina podłogowa,
Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Tomasz Dąbrowski

Polecamy Ci również

Zobacz także