Jak wiadomo, w Polsce pogoda i temperatury są bardzo zróżnicowane i zmienne. Szczególnie zimą te warunki mogą niekorzystnie wpłynąć na stan dachu i orynnowania.
Jeśli na dachu naszego domu przez dłuższy czas będzie zalegał śnieg, może przysporzyć sporo problemów. Szczególnie przy zmiennej pogodzie. Nadtapiający się w ciągu dnia śnieg – i zamarzający w nocy to prawdziwe wyzwanie dla pokrycia dachowego i rynien. Wyobraźmy sobie co dzieje się gdy np. pod pokrycie dachu przedostaje się woda z roztopionego śniegu, która potem zamarza, zwiększając swoją objętość. Dlatego, kiedy nadchodzi śnieg i mrozy, na dach i rynny trzeba zwrócić szczególną uwagę.
Odśnieżanie dachu
Śnieg na dachu stwarza różne zagrożenia, w zależności od typu dachu. Przy konstrukcjach stromych, w których nachylenie połaci wynosi powyżej 30 stopni, śnieg najczęściej zsuwa się samoczynnie (szczególnie jeśli pokrycie dachowe ma gładką powierzchnię). To wprawdzie eliminuje konieczność odśnieżania dachu, ale stwarza zagrożenie zarówno dla ludzi przebywających w pobliżu domu, jak i dla rynien, które zsuwający się śnieg może nawet oberwać. Dlatego na dachach stromych warto stosować odpowiednie zabezpieczenia przeciwśnieżne.
– Zaopatrzmy nasz dach w płotki przeciwśniegowe – podpowiada Magdalena Gardyła, specjalista z Galeco. – Odpowiednio zamontowane w odległości ok. 0,5 m od krawędzi dachu, zatrzymają zsuwający się śnieg, który pod wpływem ciepła zmieni się w wodę, a tą zaś skutecznie odprowadzi system rynnowy. – dodaje.
W przypadku dachu płaskiego nadmiar śniegu jest potencjalnym zagrożeniem dla całej konstrukcji budynku, co może skutkować nawet jego zawaleniem. Jedyną metodą w tym wypadku jest systematyczne odśnieżanie ręczne całej powierzchni. Tę czynność najlepiej powierzyć specjalistom.
Przeczytaj: Odśnieżanie dachu - bezpieczeństwo przede wszystkim
Jak dbać o rynny zimą
Zmiany temperatur w ciągu dnia i nocy powodują, że znajdujący się w orynnowaniu śnieg na przemian topi się i zamarza. W ten sposób powstają zatorów lodowych w pionie spustowym i poziomie rynnowym. Skutkiem tego rynny przestają być drożne, a przelewająca się przez nie woda tworzy jeszcze groźniejsze sople i zacieki lodowe.
Rozwiązaniem tego problemu jest montaż kabli grzewczych na całej długości systemu rynnowego. Działają one na podobnej zasadzie, jak ogrzewanie podłogowe. Zaletą kabli grzewczych jest możliwość dopasowania do wszystkich rodzajów orynnowania. Konstrukcja dwóch, równolegle ułożonych przewodów ogrzewa rynnę oraz rurę spustową zapewniając ich drożność podczas zimy.
Przeczytaj: Śnieg na dachu - jakie zagrożenia powoduje jak sobie z nimi radzić
Przygotowując odpowiednio dach i rynny do zimy, łatwiej nam będzie cieszyć się jej urokami. Oczywiście, o ile zima w tym roku się zjawi.
Zygmunt098
bardzo przydatny artykuł, dbanie o rynny to poważna sprawa. W firmie Ambit w Koszalinie, kiedy kupowaliśmy rynny PVC uprzejmi fachowcy także wyjaśnili nam jak się nimi zajmować. W poprzednich sklepach niestety nikt nie był w stanie odpowiedzieć na proste pytania.