Jak dobrać i zamontować kolektory słoneczne

kolektory słoneczneCeny energii rosną z roku na rok, dlatego budujący domy poszukują rozwiązań, które pozwolą na jej oszczędzanie. Takim rozwiązaniem, znacznie obniżającym koszty utrzymania domu, są z pewnością kolektory słoneczne.

Wybieramy kolektory krok po kroku
Dużą ilość energii, około 25% ogólnego zapotrzebowania, zużywamy do ogrzania wody użytkowej w gospodarstwie domowym. W naszej strefie klimatycznej możliwe jest zaoszczędzenie nawet do 70% ogólnego zapotrzebowania na energię niezbędną do podgrzania wody. Żeby uzyskać tak korzystny bilans wykorzystania energii, ważny jest prawidłowy dobór systemu solarnego.

W pierwszej kolejności powinno się oszacować potrzeby użytkowników. Standardowo przyjmuje się, że jedna osoba zużywa dziennie około 50 litrów ciepłej wody. Przy obliczeniu zapotrzebowania na ciepłą wodę uwzględniamy również indywidualne preferencje domowników, ilość łazienek w domu, a także to, czy łazienki wyposażone są wanny czy prysznice. Warto doliczyć również pewną rezerwę, którą będzie można wykorzystać w przypadku powiększenia się rodziny lub, gdy będziemy mieli przez dłuższy czas gości. Najlepiej, jeśli użytkownik sam oszacuje swoje potrzeby, ponieważ czasami czteroosobowa rodzina zużywa 200 litrów wody, a niekiedy rodzice z jednym dorastającym dzieckiem narzekają na brak komfortu używania ciepłej wody z większym, 300-litrowym zbiornikiem. Najczęściej stosowany jest zbiornik o pojemności 300 litrów, w przypadku większego zapotrzebowania na c.w.u., warto rozważyć zakup 400-litrowego zbiornika. Wykorzystanie kolektorów jest również opłacalne przy mniejszym zużyciu wody i montażu zbiornika 200-litrowego.

kolektory na domu jednorodzinnymPrzed zakupem kolektorów warto się zorientować, jakie są możliwości instalacji kolektorów na dachu. Trzeba też sprawdzić zorientowanie dachu według stron  świata oraz kąt nachylenia jego połaci. Wszystkie te czynniki bowiem mają znaczący wpływ na efektywność działania kolektorów. Dla instalacji systemu solarnego najlepszym rozwiązaniem jest, gdy połać dachu, na której chcemy zainstalować kolektory, skierowana jest na południe (dopuszczalne odchylenie to 25%). Natomiast ekspozycja kolektorów w kierunku zachodnim lub wschodnim zmniejsza ich efektywność nawet do 27%. Ważny jest również kąt nachylenia połaci dachu. Najlepiej, aby zawierał się w przedziale 30°-60°, w niektórych przypadkach może być powiększony o zakres 10°.

Kolejnym krokiem jest obliczenie (w metrach kwadratowych) wymaganej powierzchni kolektorów, a następnie przeliczenie jej na konkretne panele kolektorów.

instalacja solarnaschemat instalacji solarnej

elementy instalacji solarnejschemat instalacji

Standardowo przyjmuje się, że 1m² wystarczy do ogrzania 50 litrów wody. Ponieważ w kolektorach Velux wykorzystano wysoko selektywną powłokę, zdolną do pochłaniania do 95% promieniowania słonecznego, wartość tę można nieco zmniejszyć. Powyższe dane dotyczą sytuacji, kiedy dach jest zorientowany na południe i ma wymagany kąt nachyleniu. W innych przypadkach należy uwzględnić tzw. współczynniki korygujące.

Oceń artykuł
3,86 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także