Ceny energii rosną z roku na rok, dlatego budujący domy poszukują rozwiązań, które pozwolą na jej oszczędzanie. Takim rozwiązaniem, znacznie obniżającym koszty utrzymania domu, są z pewnością kolektory słoneczne.
Wybieramy kolektory krok po kroku
Dużą ilość energii, około 25% ogólnego zapotrzebowania, zużywamy do ogrzania wody użytkowej w gospodarstwie domowym. W naszej strefie klimatycznej możliwe jest zaoszczędzenie nawet do 70% ogólnego zapotrzebowania na energię niezbędną do podgrzania wody. Żeby uzyskać tak korzystny bilans wykorzystania energii, ważny jest prawidłowy dobór systemu solarnego.
W pierwszej kolejności powinno się oszacować potrzeby użytkowników. Standardowo przyjmuje się, że jedna osoba zużywa dziennie około 50 litrów ciepłej wody. Przy obliczeniu zapotrzebowania na ciepłą wodę uwzględniamy również indywidualne preferencje domowników, ilość łazienek w domu, a także to, czy łazienki wyposażone są wanny czy prysznice. Warto doliczyć również pewną rezerwę, którą będzie można wykorzystać w przypadku powiększenia się rodziny lub, gdy będziemy mieli przez dłuższy czas gości. Najlepiej, jeśli użytkownik sam oszacuje swoje potrzeby, ponieważ czasami czteroosobowa rodzina zużywa 200 litrów wody, a niekiedy rodzice z jednym dorastającym dzieckiem narzekają na brak komfortu używania ciepłej wody z większym, 300-litrowym zbiornikiem. Najczęściej stosowany jest zbiornik o pojemności 300 litrów, w przypadku większego zapotrzebowania na c.w.u., warto rozważyć zakup 400-litrowego zbiornika. Wykorzystanie kolektorów jest również opłacalne przy mniejszym zużyciu wody i montażu zbiornika 200-litrowego.Przed zakupem kolektorów warto się zorientować, jakie są możliwości instalacji kolektorów na dachu. Trzeba też sprawdzić zorientowanie dachu według stron świata oraz kąt nachylenia jego połaci. Wszystkie te czynniki bowiem mają znaczący wpływ na efektywność działania kolektorów. Dla instalacji systemu solarnego najlepszym rozwiązaniem jest, gdy połać dachu, na której chcemy zainstalować kolektory, skierowana jest na południe (dopuszczalne odchylenie to 25%). Natomiast ekspozycja kolektorów w kierunku zachodnim lub wschodnim zmniejsza ich efektywność nawet do 27%. Ważny jest również kąt nachylenia połaci dachu. Najlepiej, aby zawierał się w przedziale 30°-60°, w niektórych przypadkach może być powiększony o zakres 10°.
Kolejnym krokiem jest obliczenie (w metrach kwadratowych) wymaganej powierzchni kolektorów, a następnie przeliczenie jej na konkretne panele kolektorów.
Standardowo przyjmuje się, że 1m² wystarczy do ogrzania 50 litrów wody. Ponieważ w kolektorach Velux wykorzystano wysoko selektywną powłokę, zdolną do pochłaniania do 95% promieniowania słonecznego, wartość tę można nieco zmniejszyć. Powyższe dane dotyczą sytuacji, kiedy dach jest zorientowany na południe i ma wymagany kąt nachyleniu. W innych przypadkach należy uwzględnić tzw. współczynniki korygujące.
Janika
Witam. zalozylam sobie w XI 2010 r kolektory sloneczne -prozniowe f-my Ulrich . 2 x 24 rury + bojler 300 l. i jestem bardzo zadowolona z tej inwestycji . Nawet teraz zima kiedy sloneczko wychodzi na 4=5 godzi to u mnie na w kranach jest + 45 st. cels. Inwestycja kosztowala mnie 14 tys. zl. zwrot z NFOSi GW otrzymalam juz w kwocie 6200 zl. Tak wiec wydalam niecale 8 tys zl. + 1400 zl.(Bank i podatek) = 9400 zl. ,a tak wydalabym 14 tys. zl. Jesli ktos potzrebuje porady jak to sie zalatwia to dam namiar firmy InstalGaz Poznan (61-8650-601 mail= jl60@o2.pl ) ktora wszystko zalatwila za mnie , goraco polecm .Jak nie teraz to kiedy ? PS Naczytalam sie w necie tyle bzdetow na temat tej inwestycji moraz o f-mie Ulrich ze poczatkowo bylam pzrerazona , gdyby nie namiary na klientow ( ktorzy juz uzytkuja kolektory od paru lat ) od firmy wykonawczej InstalGaz . POZDRAWIAM i GORACO POLECAM JANIKA
Janika
Witam. zalozylam sobie w XI 2010 roku kolektory sloneczne -prozniowe f-my Ulrich . 2 x 24 rury + bojler 300 l. i jestem bardzo zadowolona z tej inwestycji . Nawet teraz zima kiedy sloneczko wychodzi na 4=5 godzi to u mnie na w kranach jest + 45 st. cels. Inwestycja kosztowala mnie 14 tys. zl. zwrot z NFOSi GW otrzymalam juz w kwocie 6200 zl. Tak wiec wydalam niecale 8 tys zl. + 1400 zl.(Bank i podatek) = 9400 zl. ,a tak wydalabym 14 tys. zl. Jesli ktos potzrebuje porady jak to sie zalatwia to dam namiar firmy InstalGaz Poznan (61-8650-601 mail= jl60@o2.pl ) ktora wszystko zalatwila za mnie , goraco polecm .Jak nie teraz to kiedy ? PS Naczytalam sie w necie tyle bzdetow na temat tej inwestycji moraz o f-mie Ulrich ze poczatkowo bylam przerazona , gdyby nie namiary na klientow ( ktorzy juz uzytkuja kolektory od paru lat ) od firmy wykonawczej InstalGaz . ..moi znajomi maja kolektory f-my Wisman i sa bardzo niezadowoleni bo plaskie teraz zima nie grzeja , a wydali 2 razy tyle kasy co ja - wiec nie sugeruj sie reklama i naklejaka ... POZDRAWIAM i GORACO POLECAM JANIKA .
PS teraz dokladam sobie kolektory ( za 10 tys. zl. ) na wspomaganie centralnego ogrzewania bo Fundusz od 17.02.2011r daje kase na wspomaganie centralnego ogrzewania...