Jak dobrać okna - lukarny i wykusze

Jak dobrać okna - lukarny i wykusze

Lukarny, wykusze, a także wole oka przełamują surową bryłę budynku i urozmaicają architektonicznie dach. To również sposób na doświetlenie poddasza.

Zestawienie nowoczesnej bryły budynku z tradycyjną formą lukarny czy wykusza daje ciekawy efekt wizualny, jednak należy pamiętać, że pełnię sukcesu osiągniemy tylko wówczas, gdy
do każdej z tych konstrukcji dopasujemy odpowiednie okna.

lukarna typu wole oko

Precyzyjny pomiar okna

Jedną z najważniejszych kwestii, o której należy pamiętać przed zamówieniem okien do takich konstrukcji, jak lukarna, wole oko czy wykusz jest dokładny pomiar. Bardzo często popełnianym błędem jest bezkrytyczne zawierzenie projektowi architektonicznemu. Pomiar należy wykonać bardzo precyzyjnie, zwłaszcza przy oknach nieprostokątnych - trójkątach, kołach, łukach, gdyż zbytnia wiara w projekt może skutkować niedopasowaniem okien do przygotowanych otworów.
Jeśli dom jest dopiero budowany, warto zasięgnąć opinii, czy w ogóle można zamontować nietypowe okna. Warto wiedzieć, że lukarny znakomicie sprawdzają się w dachach stromych, o dużym kącie nachylenia, a ich forma i wielkość muszą harmonizować z dachem. Stąd też trudno wymagać, by śmiały projekt architektoniczny, zakładający budowę lukarny w domu o płaskim czy nieregularnym dachu, miał szansę na realizację.

wole oko i okna połaciowe

Zapotrzebowanie na światło

Decydując się na lukarnę, należy wziąć pod uwagę nie tylko możliwości techniczne jej budowy,
ale również zapotrzebowanie na światło w pomieszczeniu. Im więcej go wymagamy, tym tafla szyby powinna mieć większą powierzchnię. Przy wykuszu ważną kwestią jest z kolei ustalenie, czy okna będą skręcane z łącznikami (rury kątowe), czy też pomiędzy oknami będą znajdowały się ścianki.
W tej drugiej opcji ilość światła wpadającego do wnętrza będzie dużo mniejsza. Z uwagi na funkcję doświetlania, warto zastanowić się nad jeszcze jedną kwestią - usytuowaniem lukarny czy wykusza względem kierunków świata. Najlepsze efekty osiągniemy umieszczając tego typu konstrukcje po stronie południowej lub południowo-wschodniej.

W swoim klasycznym wydaniu lukarny i wykusze wyposażone były w okna prostokątne, a
w wyjątkowych przypadkach – w okrągłe. W dzisiejszych czasach możliwości techniczne pozwalają na dużo większą dowolność w wyborze kształtu stolarki do klasycznych konstrukcji. Trójkąty, trapezy, łuki, kwadraty - takie okna coraz częściej montowane są w lukarnach czy wykuszach. Bardzo często zdarzają się kombinacje okien o różnych kształtach, np. prostokątów z łukami czy trójkątami. W przypadku wolego oka królują półkola. Wybór takich niestandardowych kształtów okien pozwala na odrobinę szaleństwa i unowocześnienie klasycznej formy lukarny czy wykusza.
Co ciekawe, sam montaż okien do konstrukcji nietypowych zasadniczo nie różni się od montażu okien fasadowych, zatem doświadczona ekipa poradzi sobie z nim bez trudu.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: OknoPlus

Polecamy Ci również

Zobacz także