Jak dobrać rynny?

Jak dobrać rynny?

Na system rynnowy składają się rynny dachowe, rury spustowe i cała gama akcesoriów uzupełniających. Każdy z tych elementów występuje w wielu wersjach wykonawczych, wymiarowych i materiałowych tak, aby można było łatwo je dopasować do różnorodnych wymagań stawianych przez nowoczesne budownictwo.

rynny

Rynna dachowa musi gwarantować odprowadzenie wody z określonej powierzchni dachu poprzez właściwie dobraną wielkość oraz odpowiednie pochylenie, tzw. spadek w stronę spustu wody. Spadek ten powinien wynosić minimum 0,3 % czyli 3 mm na każdym metrze bieżącym rynny. Odpowiedni spadek rynny dachowej regulowany jest sposobem przygotowania i zamocowania haka rynnowego.rynna i rura spustowa
Odpowiednio przygotowane i przycięte odcinki rynny dachowej łączymy przy pomocy lutu miękkiego spoiwem cynowo-ołowiowym najlepiej LC 50, LC 60 lub lutu twardego spoiwem miedziano-srebrnym. Zakładka w miejscu łączenia odcinków rynny powinna wynosić nie mniej niż 30% jej średnicy, a więc dla rynny o średnicy 150 mm powinno to być nie mniej niż 50 mm. Połączenie odcinków rynien musi być wykonane ze spadkiem, tzn. jej montaż prowadzimy od miejsca spustu wody do najwyższego jej punktu. Rynna dachowa musi być zamontowana tak, by pokrycie dachowe wchodziło w rynnę na głębokość nie mniejszą niż jej 1/3 szerokości. Ułożenie rynny dachowej w haku rynnowym musi być z kolei takie, by jej tylna część przewyższała część przednią. Zachowanie tych reguł zabezpieczy podczas silnego wiatru rozwiewanie wody poza rynnę i uniemożliwi ewentualne przelewanie się wody na ściany podczas bardzo obfitych opadów. 

Wykonawstwo elementów do odwodnienia dachów reguluje norma PN EN 612.

Jak dobrać rynny

Do odpowiedniej średnicy rynny dachowej należy właściwie dobrać rurę spustową. Jej średnica musi uwzględniać maksymalną przepustowość wody, zamontowanej nad nią rynny dachowej.
Jak dobrać rynny pokazuje zamieszczony wykres przyporządkowujący powierzchni dachowej odpowiednie średnice rynien i rur spustowych.

dobór rynny i rury spustowej w zależności od powierzchni dachu

Znając te parametry można zdecydować się na rynny i rury o przekroju okrągłym (najczęściej stosowane) lub o przekroju prostokątnym. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku fakt, iż oferta dotycząca akcesoriów i osprzętu do rynien i rur okrągłych jest zdecydowanie bogatsza niż dotycząca przekrojów prostokątnych. Z doborem średnic rynien i rur wiąże się dobór pozostałych elementów orynnowania: haków rynnowych, uchwytów do rur, naczyń zbiorczych i wszystkich innych elementów przejściowych i montażowych.

Aby system orynnowania prawidłowo funkcjonował, spełniał swoje zadania i był przy tym elementem estetycznym budynku, stosuje się cały szereg elementów uzupełniających, do których należą naczynia zbiorcze i sztucery, kolana, uskoki, denka rynien, wyczystki i inne elementy.

Jakie rynny wybrać?

rynny stalowe
wynik głosowania
28,3%
rynny PVC
wynik głosowania
44,9%
rynny cynkowo-tytanowe
wynik głosowania
26,9%

Ilość oddanych głosów: 2000

Oceń artykuł
4,31 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: PROTEC

Polecamy Ci również

Zobacz także