Jak kupować materiały na dach?

Jak kupować materiały na dach?

Jak ustrzec się przed nierzetelną informacją handlową, aby nie kupić pseudo dobrego materiału lub nie zniszczyć podczas niewłaściwego montażu? Jakie aspekty obok ceny i jakości produktu są ważne przy zakupie?

Zgodnie z najnowszą ustawą  o wyrobach budowlanych,  materiał budowlany nadaje się do stosowania przy wykonywaniu robót budowlanych, jeżeli jest:

  • oznakowany CE, co oznacza, że dokonano oceny jego zgodności z normą zharmonizowaną albo europejską aprobatą techniczną bądź krajową specyfikacją techniczną państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, uznaną przez Komisję Europejską za zgodną z wymaganiami podstawowymi,
    albo
  • umieszczony w określonym przez Komisję Europejską wykazie wyrobów mających niewielkie znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa, dla których producent wydał deklarację zgodności z uznanymi regułami sztuki budowlanej,
    albo
  • oznakowany znakiem budowlanym, którego wzór określa załącznik nr 1 do ustawy.

Dachówka czy blachodachówka?

dachówka ceramiczna
wynik głosowania
38,9%
dachówka cementowa
wynik głosowania
24,5%
blachodachówka
wynik głosowania
26,1%
blachodachówka z posypką
wynik głosowania
10,6%

Ilość oddanych głosów: 3194

Tyle mówi ustawa, a w praktyce należy zwrócić uwagę także na:

  • serwis posprzedażny czyli: doradztwo techniczne, szczegółowe instrukcje montażu, telefoniczna linia informacyjna, serwis gwarancyjny, długoletnia gwarancja, w niektórych przypadkach niezbędne będą również właściwe narzędzia;
  • dokładny opis produktu, instrukcja montażu, możliwości zastosowania oraz dostępność informacji ma ogromne znaczenie w sytuacjach, w których praktyka montażu odbiega znacznie od teorii. Aby ustrzec się przed kosztownymi poprawkami należy wszystkie wątpliwości skonsultować z doradcą technicznym. To on oceni zagrożenia, które mogą przyczynić się do powstawania różnych zmian i potrafi trafnie zidentyfikować ewentualne błędy.

akcesoria dachoweWarunki i okres gwarancji muszą być precyzyjnie określone, aby nabywca wiedział, na jakie elementy powinien zwrócić szczególną uwagę oraz napisane tak, aby zapobiec dowolnej interpretacji zapisu. Gwarancja powinna zawierać również deklarację zgodności wszystkich parametrów produktów z odpowiednią normą techniczną.

Trzeba pamiętać, że gwarancja to zbiór praw i obowiązków. Jest ważna tylko pod konkretnymi warunkami i zobowiązania w niej zawarte dotyczą zarówno dostawcy produktu, jak i jego nabywcy. Inwestor musi mieć świadomość, że to od niego w dużym stopniu zależy jak długo będzie służyło dane pokrycie.

Oceń artykuł
3,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Staszczyk

Zdjęcia: Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także