Jak poprawnie i bezpiecznie użytkować komin – 5 zasad

0
Kominy
Pamiętajmy, że od stanu komina zależy nie tylko jakość spalania, ale przede wszystkim - nasze bezpieczeństwo.

Sprawny komin to nie tylko wydajniejsze ogrzewanie domu (albo wentylacja), ale także kwestia naszego bezpieczeństwa. Piszemy, na co zwrócić uwagę.

Kominy, czy to murowane, czy gotowe systemy, powinny służyć przez lata. Jednak trzeba o nie odpowiednio dbać. Tym bardziej, że od sprawności i dobrego stanu komina wiele zależy, łącznie z naszym bezpieczeństwem. Niesprawny komin to gorsze spalanie, a także ryzyko śmiertelnie niebezpiecznego zatrucia tlenkiem węgla (czadem), czy równie groźnego pożaru sadzy. Ale dbać trzeba nie tylko o przewody i kominy dymowe i spalinowe, lecz także – wentylacyjne.

Pewne obowiązki, takie jak okresowe czyszczenie przewodów oraz przeglądy kominiarskie narzuca nam prawo, ale jest więcej spraw, które powinniśmy wziąć pod uwagę.

Polecamy: Zasady budowy komina systemowego

Zanim rozpoczniemy użytkowanie komina

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że komin musi być zaprojektowany (a także użytkowany) zgodnie z zasadami i przepisami, zarówno budowlanymi, jak i przeciwpożarowymi. W przypadku kominów systemowych wraz z przyłączem oraz instalacją grzewczą mamy do czynienia z wyrobami budowlanymi. Powinny mieć one odpowiednie atesty i oznaczenia, w tym znak CE.

Wszystkie materiały, z których są wykonane kominy i elementy instalacji spalinowej, muszą być niepalne. Ponadto każdy nowo wybudowany komin musi mieć wykonany przegląd i odbiór kominiarski. Poświadcza on, czy komin został wybudowany poprawnie i z odpowiednich materiałów, a także – czy pracuje prawidłowo i nie zagraża bezpieczeństwu.

Komin a wentylacja

Systemy kominowe odpowiadają nie tylko za odprowadzenie spalin lub dymu. Mogą zapewnić także sprawną wentylację. Kominy z przewodami wentylacyjnymi usprawniają wymianę powietrza. Jest to o tyle ważne, że bez niej dojdzie do zawilgocenia domu, rozwoju pleśni i grzybów. Kanały wentylacyjne w kominie budowane są z gotowych kształtek. Poprzez zastosowanie komina z kanałami wentylacyjnymi o odpowiedniej wysokości powstaje tzw. ciąg, który wysysa z domu zanieczyszczone powietrze. Przewody wentylacyjne w kominie powinny być poddawane okresowym (1 raz w roku) kontrolom i czyszczeniu.

Sposób na ciąg – nasady kominowe

Jeśli pojawiają się problemy z ciągiem w kominie, rozwiązaniem może być montaż nasady. Urządzenia te służą do stabilizacji i wspomagania ciągu kominowego w przewodach wentylacyjnych, spalinowych lub dymowych. Ponieważ montuje się je na szczycie komina, w pewnym stopniu chronią też jego otwór przed opadami. Do wyboru są różne rodzaje nasad, zarówno stałych, jak i obrotowych, a także mechaniczne wspomagających ciąg. Szczególną uwagę należy poświęcić wszystkim nasadom obrotowym, które na skutek pracy w ekstremalnych warunkach mogą ulec awarii i nie działać zgodnie z oczekiwaniami.

Dowiedz się więcej: Jak poprawić ciąg w kominie. Poradnik

Regularne przeglądy kominiarskie

Zgodnie z przepisami przeglądy kominiarskie powinny być wykonywane raz w roku – przez osobę z uprawnieniami na wykonywanie czynności kominiarskich. Przegląd obejmuje czyszczenie komina, sprawdzenie drożności i szczelności przewodów kominowych. Podczas przeglądu jest weryfikowany także stan komina ponad dachem, a jeśli komin jest wyposażony w nasadę – także poprawność jej działania. Przegląd dotyczy także instalacji wewnątrz budynku, czyli czy wszystkie urządzenia podłączone do przewodów kominowych pracują poprawnie. Przegląd poświadcza stan całej instalacji grzewczej i kominowej.

Pamiętaj o czyszczeniu komina

Przepisy nakładają też obowiązek czyszczenia kominów (powinno to być wykonane przez czeladnika lub mistrza kominiarskiego). Najczęściej należy czyścić przewody od palenisk opalanych paliwem stałym – 4 razy w roku. Rzadziej (2 razy w roku) trzeba się zająć przewodami od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym. Wprawdzie za to, że komin nie będzie odpowiednio często czyszczony, nie grożą kary urzędowe, ale zanieczyszczony komin spowoduje sporo problemów – od gorszego ciągu, do bardzo niebezpiecznego pożaru sadzy. A zanieczyszczenia gromadzące się w przewodach kominowych różne - od smoły i sadzy, po… ptasie gniazda.

W przypadku palenisk na paliwa stałe, dolną część komina warto czyścić we własnym zakresie nawet częściej. Sadza osadzająca się na ściankach, powoduje pogorszenie się ciągu i jakości spalania. Absolutnie nie wolno jednak wypalać sadzy w kominie. To prosta droga do pożaru i zniszczenia komina, a nawet budynku.

Przeczytaj też: Jak dobrać komin do rodzaju kotła grzewczego

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Jawar

Polecamy Ci również

Zobacz także