Jak przygotować dach do zimy?

0
Jak przygotować dach do zimy?

Zima to prawdziwy test dla dachu. Sroga pogoda najlepiej weryfikuje jakość materiału zastosowanego na pokrycie oraz umiejętności dekarskie ekipy, która go montowała.

Zimą pokrycie dachu narażone jest na ekstremalnie trudne warunki atmosferyczne: mróz, wiatr, zalegający śnieg. Dach w ciągu dnia się nagrzewa, a nocą gwałtownie ochładza. Dlatego jeżeli chcemy uniknąć generalnego remontu dachu na wiosnę zadbajmy o jego stan zanim spadnie pierwszy śnieg.

dach wielospadowy

Od czego zacząć

Podstawową czynnością, którą niemal każdy jest w stanie wykonać samodzielnie, jest oczyszczenie rynien. Ich drożność ma ogromny wpływ na utrzymanie odpowiedniej jakości pokrycia dachowego.
Z niedrożnych rynien przelewa się zgromadzona w nich woda, która brudzi elewację budynku oraz stolarkę okienną. Szczególnie niebezpieczne jest zniszczenie konstrukcji okapu dachu, do którego doprowadzić może brak przepustowości elementów odprowadzających z niego wodę. Na przykład malownicze sople lodu, zwisające z rynien to dowód na to, iż właściciel budynku nie przygotował go odpowiednio do zimy. Konsekwencje tego mogą być poważne. Niewykluczone, że wiosną, gdy lód rozmarznie – rynny nadawać się będą wyłącznie do wymiany.

Na co zwrócić uwagę

Poza samodzielnym oczyszczeniem rynien, pozostałe prace związane z przygotowaniem pokrycia dachowego do zimy najlepiej powierzyć fachowcom, sprawdzonej ekipie dekarskiej, która dokona przeglądu dachu pod względem jego szczelności. Nie wszystkie usterki powstające w pokryciu są widoczne na pierwszy rzut oka. Najbardziej narażone na zniszczenia są łączenia np. poszczególnych części pokrycia dachowego czy też połaci z wystającymi elementami. Szczególnie wrażliwe miejsca to obróbka komina oraz rynny koszowe, czyli wklęsłe obróbki, instalowane na przecięciu dwóch połaci dachowych, ułatwiające odpływ wody opadowej najczęściej do rynny dachowej. Wszelkie łączenia są zazwyczaj zabezpieczone obróbkami blacharskimi oraz uszczelniaczami dekarskimi. Te ostatnie z czasem mogą się wykruszać, co prowadzi do przeciekania pokrycia dachu.

Profilaktyka lepsza od leczenia

Przez trzy lata od położenia dachu, niezależnie od wybranego rodzaju pokrycia, nic złego nie powinno się z nim dziać. Warunkiem jest jednak wybór dobrej jakości materiału i montaż przez sprawdzonych dekarzy. Jednak każdy profesjonalny producent pokryć zaleca, aby po wspomnianych trzech latach dokonywać regularnych przeglądów dachu. Najlepiej właśnie tuż przed zimą. Dzięki temu zawczasu można wykryć i usunąć usterki. Należy o tym pamiętać, ponieważ wilgoć przenikająca przez nieszczelne pokrycie może doprowadzić do przegnicia warstwy izolacyjnej dachu oraz uszkodzenia samej konstrukcji budynku.

Dlatego zdecydowanie lepiej zainwestować w profilaktykę niż później zmagać się z poważnymi uszkodzeniami. Tym bardziej, że koszt przeglądu pokrycia dachowego dokonanego przez profesjonalną ekipę nie jest duży. Sam przegląd nie jest też uciążliwy dla mieszkańców budynku i trwa ok. 2-3 godzin.

Jak wybrać dobry produkt?

Na szczelność dachu składa się wiele elementów. Kluczową sprawą jest jego profesjonalne położenie oraz późniejsza konserwacja. Nie bez znaczenia jest też dobór odpowiedniego materiału.  O tym, czy dach będzie odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, w przypadku pokryć blaszanych, między innymi ma wpływ jakość i dokładność profilowania. Bardzo istotne jest to czy profile dachowe są dobrze wytłoczone. Jeżeli nie, mogą powstać między nimi szczeliny, którymi do wnętrza budynku przedostawać się będzie wilgoć. Nie bez znaczenia jest również jakość i rodzaj stosowanego przez producenta materiału wsadowego, a dokładnie powłok zabezpieczających oraz lakierniczych nakładanych na blachę, z której wykonane jest pokrycie.

Jak jednak rozpoznać czy materiał, z którego chcemy wykonać pokrycie jest odpowiedniej jakości? Eksperci mówią wprost: warto w zdać się na opinię doświadczonego dekarza oraz wybrać materiał producenta o uznanej marce. Daje to gwarancję, że nasz dach przez lata nie podda się nawet najbardziej srogiej zimie.

Oceń artykuł
3,44 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Michał Tyczynski

Polecamy Ci również

Zobacz także