Co zrobić gdy zaopatrzyliśmy się w materiały budowlane, a termin wykonania budowy z różnych powodów się przesuwa? Jak składować materiały na placu budowy, aby nie uległy zniszczeniu i nie zagrażały bezpieczeństwu?
Większość materiałów budowlanych można przechowywać bez ograniczeń czasowych. Ważne, aby miały zapewnione odpowiednie warunki, a przede wszystkim były zabezpieczone przed wilgocią, wodą opadową oraz zbyt niską i wysoką temperaturą.
Na pewno bezwzględnie należy zapoznać się z zaleceniami producenta, dotyczącymi warunków przechowywania. Jeśli jednak takie zalecenia nie są sprecyzowane, trzeba przestrzegać podstawowych zasad. Materiały budowlane z reguły przechowuje się na otwartej przestrzeni, jednak każdy ma indywidualny sposób składowania, ze względu na budowę i właściwości.
Poznaj też: Zasady doboru i montażu systemu rynnowego
Na otwartej przestrzeni
- Dachówki ceramiczne i cementowe. Podłoże musi być wyrównane i odwodnione. Układa się je do wysokości czterech warstw. Dla ułatwienia kontroli ilościowej, w jednym rzędzie odsuniętym od dalszych, układa się 250 sztuk, czyli przy czterech warstwach, słupek ma 1000 sztuk. Warstwy powinny być oddzielone drewnianymi przekładkami. Całość przykrywa się folią, która chroni przed opadami atmosferycznymi. W okresie zimowym należy je zabezpieczyć również przed oblodzeniem. Jeżeli przewidujemy dłuższe składowanie dachówek lepiej przechowywać je w magazynach zamkniętych.
- Drewniane elementy więźby dachowej, pod warunkiem, że są zaimpregnowane niewymywalnym impregnatem. Tarcica powinna być ułożona na tzw. przekładkach, wówczas przestrzeń między warstwami - dylatacja - ułatwia ich przewietrzanie.
Pod wiatą
Wiata chroni materiały budowlane przed opadami i słońcem. Takiego sposobu zabezpieczenia wymagają:
- Folie dachowe – zwinięte w rolkach położone na płasko, w jednej warstwie.
- Styropian – układa się na podkładach do wysokości około 2 m. Jeżeli płyty leżą luzem, należy je obciążyć, aby nie przenosił je silny wiatr.
- Pokrycia bitumiczne – dachówki bitumiczne powinny leżeć na paletach tylko w jednej warstwie. Papy asfaltowe w rolkach ustawia się na paletach pionowo w dwóch warstwach, przy czym w okresie letnim, należy warstwy oddzielić podkładem z desek.
- Niezabezpieczone impregnatem drewniane elementy więźby dachowej - sposób składowania jak wyżej.
Podpowiadamy: Jaką więźbę wybrać - tradycyjną, czy prefabrykowaną
W pomieszczeniach zamkniętych
Pod kluczem magazynuje się wszystkie materiały, które mogą stać się łupem złodziei oraz te które są wrażliwe na działanie czynników atmosferycznych, czyli:
- Okna połaciowe – stawia się pionowo na materiale zabezpieczającym przed zarysowaniem np. tekturze i opiera o stojak. Okna powinny być oddzielone tekturą lub filcem i zabezpieczone przed osuwaniem, drewnianymi przekładkami.
- Pokrycia blaszane – blachę zwiniętą ustawia się pionowo, arkusze blachy układa się płasko jeden na drugim do wysokości 1 m. Należy uważać, aby blacha nie stykała się z cementem i gipsem.
- Wełna mineralna – musi być opakowana w folię. Rolki ustawia się w pozycji pionowej, a płyty układa się na sobie do wysokości około 1,5 m.
- Płyty gipsowo-kartonowe – muszą być owinięte folią i składowane na podkładach do 1 m.
Składowiska materiałów budowlanych powinny być wykonane w sposób zabezpieczający przed możliwością wywrócenia, zsunięcia lub rozsunięcia się składowanych materiałów.
dachyonline
Blachy w rolkach dostępne są w sklepie internetowym www.dachyonline.pl
http://www.dachyonline.pl/index.php?p70 ... 0-ok-100kg
Super ceny, na zapytanie blachy patynowane.
Phaus
Co do elementów więźby dachowej, drzewo przeznaczone na krokwie najlepiej składować w pozycji na płask, co zapobiegnie wykręceniu się drzewa. Wiem to z własnego doświadczenia. Później są duże problemy z ich montażem. Bardzo skręcona krokiew często nadaje się tylko na opał. Przy położeniu krokwi na płask może wystąpić wygięcie drzewa w łuk, ale można temu w pewnym stopniu zapobiec wzajemnie usztywniając ułożone na sobie drzewo. Delikatne wygięcie da się później zniwelować przy montażu łącząc płatew z krokwią.
Ważne jest aby przygotować odpowiednio podłoże, ustawiając jakieś dowolne klocki(mogą być pustaki) w jednym poziomie. Należy także pamiętać o przekładkach między drzewem co zapobiegnie jego sinieniu . Drzewa nie należy przykrywać szczelnie folią. Wystarczy powierzchowne przykrycie, wtedy powietrze będzie mogło swobodnie krążyć.
MarianT
Najlepszym rozwiązaniem w moim wypadku było przechowywanie materiałów blisko miejsca budowy w tak zwanym magazynie self storage w Less Mess Storage. Przy zachowaniu właściwej temperatury i wilgotności powietrza można śmiało składowac materiały bez obawy o ich niszczenie. Właściwe warunki przechowywania są najlepszym zabezpieczeniem w tym wypadku. Dostęp mam 24h na dobę więc bardzo elastycznie i praktycznie mi to wychodzi. Polecam!