Jak urządzić wygodną i ładną sypialnię na poddaszu. Poradnik

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Urządzając sypialnię na poddaszu warto przestrzegać kilku zasad, które sprawią, że będzie ona naprawdę funkcjonalna.
Urządzając sypialnię na poddaszu warto przestrzegać kilku zasad, które sprawią, że będzie ona naprawdę funkcjonalna. Komandor
Poddasza domów najczęściej przeznaczamy na część prywatną i urządzamy tam m.in. sypialnie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, żeby sypialnia na poddaszu była wygodna i ciekawa.

Sypialnia na poddaszu to dobry pomysł – taka lokalizacja zapewnia prywatność, daje szansę na większą ciszę i spokój. Jednak urządzając sypialnię na typowym poddaszu pod dachem stromym, będziemy się musieli zmierzyć z problemem skosów. Wystarczy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad, żeby urządzić funkcjonalną i ładną sypialnię na poddaszu.

Urządzanie sypialni zacznij od planu

Dobry plan to podstawa każdej aranżacji, ale w przypadku pomieszczeń pod skosami, nabiera szczególnego znaczenia. W ich przypadku mamy do dyspozycji mniej przestrzeni o pełnej wysokości, trzeba więc dobrze zaplanować ustawienie mebli i miejsca, którymi będziemy się poruszać po pokoju, tak żeby nie uderzać głową o sufit, albo chodzić zgiętym w pół. Ciągi komunikacyjne w sypialni na poddaszu powinny przebiegać tam, gdzie pomieszczenie ma pełną wysokość. To wpłynie na możliwość ustawienia mebli. W ich przypadku mamy możliwość dobrania ich wysokości, rozmieszczenia itp.

Jak wykorzystać skosy w sypialni na poddaszu

Skosy to kluczowy problem, zacznijmy więc od nich i tego jak przekształcić je w atut. Co ważne – skos skosowi nierówny.
_– W zależności od kąta, pod jakim padają i czy zaczynają się od samej podłogi, możemy je wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli wysokość na to pozwala, ustawmy pod spodem łóżko i stoliki nocne, albo wygospodarujmy miejsce na toaletkę. Przestrzeń pod skosami z powodzeniem możemy również zabudować i uzyskać bardzo pojemne i funkcjonalne miejsce do przechowywania – _podpowiada Monika Szczęsny, projektantka z firmy Komandor. – _W tego typu wnętrzach doskonale sprawdzają się szafy wnękowe. Jeśli chcemy zaoszczędzić trochę miejsca, warto pomyśleć o systemie drzwi przesuwnych, a w miejscach, gdzie ich montaż jest niemożliwy, uzupełnijmy zabudowę drzwiami uchylnymi, w tych samych ramach, co wybrane drzwi przesuwne. Wszystkie indywidualnie przygotowane rozwiązania to najlepsze wyjście, gdy nasza sypialnia, ze względu na układ pomieszczenia, sprawia nam duże problemy. Wybór rozwiązań przygotowanych na wymiar pozwala uniknąć sytuacji, w której gotowe meble, przez swój niedopasowany kształt, burzą wystrój i funkcjonalność całego wnętrza _– uzupełnia projektantka.
Pod skosami możemy również ustawić komody, czy niskie szafki, albo regały na książki.

Łóżko w sypialni na poddaszu

Kluczowy mebel w sypialni to oczywiście łóżko. W sypialni na poddaszu najwygodniej ustawić je tam, gdzie pomieszczenie ma normalną wysokość. Pamiętajmy o tym, że w przypadku łóżka dla dwóch osób, dostęp do niego powinien być z obu stron. W niektórych przypadkach – jeśli pozwala na to wysokość ścianki kolankowej i nachylenie dachu – możemy ustawić łóżko pod skosem. Tu pewne pole manewru daje też dobór wysokości łóżka – możemy zdecydować się na jak najniższe lub zamówić je na wymiar (pamiętajmy jednak, że z niskiego łóżka gorzej się wstaje).
Jeśli w sypialni zdecydowaliśmy się na indywidualną zabudowę, warto wykorzystać jej elementy np. w zagłówku łóżka. Powtórzenie tych samych materiałów, czy kolorystyki, sprawi, że aranżacja będzie bardziej spójna i da wrażenie przemyślanej całości.
– _Do łóżka dobierzmy również stoliki nocne. Zwróćmy uwagę, by dobrze się komponowały i tworzyły spójną całość z resztą wystroju._ – podpowiada Monika Szczęsny.

Kolorystyka i światło w sypialni na poddaszu

Skosy wpływają również na postrzeganie pomieszczenia. Sprawiają, m.in. że światło nierównomiernie pada na ściany. Dlatego kolorystyka ścian na poddaszu jest ważna – warto postawić na jasne, pastelowe kolory, czy modne odcienie bieli.
W sypialni trzeba zadbać o światło dzienne – dobrze przy tym, żeby okna wychodziły na wschód (dzięki temu możemy się cieszyć porannym słońcem, a wieczorem i tak najczęściej kładziemy, kiedy jest już ciemno). Jeśli wielkość ściany szczytowej na to pozwala, możemy w niej zamontować okno pionowe. Sypialnię dobrze też doświetlą okna dachowe, które mogą też stać się atutem aranżacyjnym (podziwianie gwiazd z własnego łóżka to możliwość warta rozważenia).
Trzeba też zadbać o światło sztuczne – w sypialni niekoniecznie musimy mieć lampę centralną. Możemy się zdecydować na oświetlenie punktowe, warto jednak by było tak zaplanowane, żeby mogło równomiernie oświetlić całe pomieszczenie. Na pewno przyda się dobre oświetlenie w pobliżu szafy, czy garderoby. Koniecznie zadbajmy o lampki przy łóżku lub nad nim. Pamiętajmy, żeby do sypialni wybrać źródła światła o ciepłej barwie (do 3000°K) – jest ono bardziej nastrojowe, sprzyja relaksowi i wypoczynkowi.

Nasza sypialnia na poddaszu

Poza tymi ogólnymi zasadami, sypialnię na poddaszu możemy urządzić, tak jak nam pasuje. Zastanówmy się, czy mamy jakiś ulubiony styl urządzenia wnętrz i wprowadźmy jego elementy do aranżacji. Dobierzmy dodatki w ulubionym kolorze – poduszki, czy narzuty łatwo wymienić, a wprowadzają one wiele do wystroju pomieszczenia. Z praktycznych elementów – wyposażmy okna dachowe w rolety zaciemniające) lub żaluzje – zapewnią one nam poczucie prywatności i pozwolą ograniczyć dopływ światła. Wybór ich kolorów i wzorów jest tak duży, że z łatwością dopasujemy do wystroju.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl