Jak wybrać fachowego dekarza?

0
Układanie pokrycia dachu
Od fachowości dekarza zależy jakość i trwałość naszego dachu. Dlatego na wybór ekipy dekarskiej, warto poświęcić czas.

Budowa lub remont dachu to prace, które trzeba powierzyć fachowcom – dekarzom. Jednak jak wybrać dekarza, który rzeczywiście zna się na swoim fachu?

Od kwalifikacji i wiedzy dekarza w dużej mierze zależy to, czy nasz dach będzie dobrze wykonany, a co za tym idzie – pewny i trwały. Z kolei pseudofachowiec to gwarancja problemów z eksploatacją dachu i większych kosztów. Naprawa błędów jest znacznie droższa niż zatrudnienie profesjonalnej ekipy, nie mówiąc o stracie nerwów i czasu. Dlatego wybór dobrego dekarza jest tak ważny.

Podpowiadamy też: O czym trzeba pamiętać, planując remont dachu

Sprawdzony dekarz – sprawdzone informacje

Dobrym sposobem na znalezienie dobrego dekarza jest wywiad wśród rodziny, znajomych, czy sąsiadów, który budowali dom. Od inwestorów dostaniemy informacje, jak przebiegała współpraca z dekarzem i czy są zadowoleni z efektów jego pracy. Najlepiej też samemu zobaczyć wykonany, czy wyremontowany dach. Pamiętajmy przy tym, że dekarze często specjalizują się w konkretnych rodzajach pokryć, więc zwróćmy uwagę, czy polecana ekipa wykonywała dane prace. Przy najbardziej popularnych pokryciach dachowych raczej nie jest to problem, ale jeśli marzy się nam np. dach z łupka lub trzciny, musimy znaleźć specjalistę właśnie od tych pokryć.
Informacje możemy oczywiście czerpać też z Internetu, podchodźmy jednak do nich z ostrożnością i krytycznie patrzmy szczególnie na anonimowe wpisy na forach.
Możemy także znaleźć listy dekarzy rekomendowanych przez producentów pokryć, którzy ukończyli np. organizowane przez firmy kursy i szkolenia. Warto zwrócić uwagę, czy dekarze mogą się pochwalić właśnie certyfikatami, czy świadectwami ukończenia różnych szkoleń – wtedy wiadomo, że będą oni obeznani z materiałami i technikami.

Umowa z dekarzem

Kiedy zdecydujemy się na daną ekipę dekarską, koniecznie podpiszmy z nią umowę (niechęć dekarza do tego typu formalności zdecydowanie źle świadczy o jego profesjonalizmie i nam też niedobrze wróży). Z podpisanej umowy wynikają dla nas duże korzyści, związane m.in. z terminowym wykonywaniem prac. Dlatego ważne jest, żeby w umowie znalazło się jak najwięcej szczegółów dotyczących zakresu i harmonogramu prac, z uwzględnieniem kosztów oraz kar mownych za niewywiązanie się z terminów itp. Dekarz powinien również udzielić gwarancji wykonania. Jeśli dobrze wybierzemy dekarza, oczywiście żadne kary nie będą potrzebne. Ale lepiej się zabezpieczyć.

Dowiedz się: Na jakie niespodzianki musisz być przygotowany, podczas budowy lub remontu dach

Dekarz pomocny nie tylko na dachu

Pamiętajmy, że dobry dekarz nie tylko wykona same prace na dachu, ale możemy tez liczyć na jego pomoc przy wyborze pokrycia, zakupie dodatkowych akcesoriów i materiałów. Niekiedy nawet jego wiedza i doświadczenie przyda się do realizacji niektórych wizji architektów, nie zawsze zgodnych ze sztuką dekarską.

 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Braas

Polecamy Ci również

Zobacz także