Jak wybrać folię dachową?

Jak wybrać folię dachową?

Ważny element dachu to folia wstępnego krycia. Przed zakupem folii należy zastanowić się, jakie będzie przeznaczenie poddasza.

Większość dachów, jakie w tej chwili powstają to dachy spadziste z konstrukcją drewnianą przykrytą warstwą wstępnego krycia z nabitymi łatami i kontrłatami, na których ułożone od strony zewnętrznej jest pokrycie ostateczne, jakim może być dachówka czy np. blacha profilowana.

Przed decyzją jaką folię zastosować należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pierwszym z nich jest funkcja poddasza. Jeśli poddasze ma mieć charakter użytkowy, folia wstępnego krycia powinna być otwarta dla dyfuzji pary wodnej. Jeśli natomiast poddasze nie będzie użytkowe, trzeba pamiętać o innej rzeczy, a mianowicie o tym, że folię od strony spodniej należy zabezpieczyć przed niszczącym wpływem promieniowania UV.  Innym ważnym pytaniem jest to, czy nasz dom ma być tani w eksploatacji i czy ma być energooszczędny. Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi tak, to trzeba rozejrzeć się za folią, która umożliwi szczelne połączenie zakładów przy pomocy pasków klejących. Takie rozwiązanie może obniżyć  koszty związane z ogrzewaniem nawet o 9% w skali roku. Klejenie zakładów w foliach wstępnego krycia poza oszczędnością energii daje również gwarancję wodoszczelności połączeń folii. Wybierając markę folii, należy zwrócić uwagę na doświadczenie firmy w jej produkcji. Im ono jest dłuższe, tym bogatsze doświadczenie producenta, co ma bezpośredni wpływ na jakość i trwałość w czasie produktów.

folia wstępnego krycia folia wstępnego krycia

Folia jest materiałem, który z jednej strony jest niewidoczny i często traktowany po macoszemu, z drugiej jednak jest materiałem, który odpowiada za to, by nasz dom był ciepły, przyjazny dla środowiska, tani w eksploatacji, by izolacja termiczna pozostawała sucha, a co za tym idzie, by nie powstawał grzyb i pleśń na poddaszu.

Oczywiście wybór odpowiedniego produktu w postaci folii wstępnego krycia zależny jest od rodzaju ostatecznego pokrycia i jego trwałości. Wygląda to w praktyce tak, że jeśli decydujemy się na jakieś pokrycie tymczasowe, które po kilku latach trzeba będzie zastąpić nowym, to i folię możemy zastosować z najniższej półki. Jeśli natomiast decydujemy się na pokrycie, którego trwałość przewidziana jest na bardzo długi czas, to i przy wyborze folii szukać powinniśmy producenta, który da nam gwarancję, że nasz produkt będzie spełniał swoje funkcje równie długo.

Zawsze w rozmowie z inwestorem, czy osobą, która podejmuje decyzję staram się zwrócić uwagę na fakt, że folia montowana jako warstwa wstępnego krycia jest materiałem, którego wymiana w przypadku uszkodzenia jest niesłychanie trudna, a zarazem bardzo kosztowna. Dlatego na etapie wyboru produktu należy się kierować jakością produktu oraz marką, jaką wypracował sobie producent. Czasem oszczędności rzędu kilkuset złotych na całym dachu są przyczyną kosztów na poziomie kilkunastu, czy nawet czasem kilkudziesięciu tysięcy złotych, związanych z wymianą materiału. Dlatego nie warto oszczędzać na etapie zakupu folii. Dobra folia zastosowana jako warstwa wstępnego krycia jest gwarancją pełnej satysfakcji inwestora, ale też tego, że wraz z produktem otrzymamy dobry serwis. Wykonawca otrzyma niezbędne instrukcje przy jej montażu, a inwestor poradę odnośnie doboru odpowiedniego materiału.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Dörken

Polecamy Ci również

Zobacz także