Jak wybrać odpowiednie orynnowanie?

0
Jak wybrać odpowiednie orynnowanie?

Kiedy wybieramy materiał na dach powinniśmy od razu zadbać o system odwodnienia. Wybór jest duży, dlatego warto się zapoznać ze wszystkimi plusami i minusami każdej oferty.

Nieodpowiedni dobór orynnowania może wiązać się z zalewaniem elewacji, co prowadzi do jej powolnego niszczenia i zagrzybienia. Wyborem materiału powinien się zatem zająć odpowiedni specjalista. Wcześniej jednak możemy przygotować się do takiego spotkania, aby przedstawić nasze preferencje.

Z czego wykonane są rynny?

Mamy do dyspozycji dwa główne surowce: tworzywo sztuczne i stal. Te pierwsze charakteryzują się brakiem występowania korozji dlatego cieszą się dużą popularnością. Kiedy środowisko jest zasolone ma to ogromne znaczenie. Rynny z tworzywa sztucznego wymagają jedynie zapewnienia drożności. Oferowane są w szerokiej gamie kolorystycznej. Wadą plastikowego systemu jest to, że nie jest odporny na uderzenia oraz obciążenia. Kiedy występują niskie temperatury materiał staje się kruchy. Innym rozwiązaniem są rynny stalowe z powłoką poliuretanową. Ten materiał jest droższy, ale za to trwalszy. Stalowy rdzeń zapewnia sztywność, natomiast powłoka poliuretanowa uchroni materiał przed korozją. Decydując się na blachodachówkę jako pokrycie dachowe warto dowiedzieć się, czy producent nie oferuje systemu rynnowego, który będzie dopasowany kolorystycznie. Jest to wygodne rozwiązanie - zaoszczędzi ono nam zamieszania związanego z kolorem i doborem wielkości systemu. Wybierając renomowaną firmę mamy gwarancję jakości. Inne propozycje systemów rynnowych  to np. cynkowo-tytanowe, miedziane i aluminiowe. Są dużo trwalsze niż te wymienione poprzednio lecz, co za tym idzie, też droższe.

Jakie są przekroje rynny?

Najpopularniejszym rozwiązaniem są rynny półokrągłe. Większość domów w Polsce posiada orynnowanie właśnie w takim kształcie. Producenci idąc za nowymi trendami proponują zupełnie różniące się od wcześniejszych rozwiązania. Na rynku możemy znaleźć rynny kwadratowe, prostokątne jak i trapezowe. Są one zaprojektowane ze szczególną dbałością więc nie musimy martwić się o przepustowość. Rynny prostokątne lub kwadratowe często montowane są przez zlicowanie ze ścianą zewnętrzną, przez co są niemal niedostrzegalne. Pamiętajmy jednak, że odpowiedni montaż wymaga doświadczenia oraz dokładności wykonania pod okiem specjalistów.

Fachowiec jest konieczny podczas montażu

Jeżeli podjęliśmy decyzję w aspektach wizualnych, należy skonsultować się z dekarzem. Przeliczy on jakie ilości materiałów będziemy potrzebować, oraz przedstawi opinie o wybranych produktach. Kiedy wybieramy rynny musimy zwrócić uwagę na kształt i wielkość dachu. Ważne jest to czy dach jest prosty, dwuspadowy wtedy montowane są rynny w dwóch ciągach z czterema rurami spustowymi. Przy bardziej skomplikowanej połaci, rur spustowych musi być więcej. Przyjęło się, że jedna rura może odprowadzać wodę z 10 mb rynny. Jednak to nie wszystko. Równie ważny jest także rozmiar przekroju. Aby to ustalić należy przeliczyć efektywną powierzchnię dachu (EPD). Na podstawie tych informacji dopasowuje się elementy orynnowania przy pomocy katalogu. EPD wyznaczane jest na podstawie kąta nachylenia oraz powierzchni. W przypadku domów jednorodzinnych wystarczające są rynny o przekroju standardowym (100-125) oraz rury spustowe o przekroju (90-100). Rury spustowe należy zamontować przy miejscach spiętrzenia wody. Z kolei sytuacja dla dachów o większej powierzchni i wielopołaciowych jest bardziej skomplikowana. W takim wypadku należy omówić dokładne rozwiązanie z dekarzem.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także