Jak zamontować podbitkę dachową? Poznaj zasady montażu podbitki

Jak zamontować podbitkę dachową? Poznaj zasady montażu podbitki

Montaż podbitki dachowej to stosunkowo proste zadanie w przypadku podbitki PVC i rozwiązań systemowych, jednak już montaż podbitki drewnianej wymaga doświadczenia i przygotowania praktycznego.

Podbitkę dachową można montować na wiele sposobów w zależności od gustu inwestora i doświadczenia pracowników wykonujących montaż. Jednak pewne podstawowe zasady zależą przede wszystkim od materiału, z którego podbitka jest wykonana.

montaż podbitki dachowejMontaż podbitki dachowej - prace wstępne

Zanim przystąpimy do montażu podbitki, trzeba wykonać pewne prace przygotowawcze. Prawidłowe zwymiarowanie przestrzeni między okapem a elewacją pozwoli na dokładne oszacowanie kosztów związanych z zakupem materiału wykończeniowego oraz określenie najbardziej optymalnego sposobu wykonania podbitki dachowej.

Podbitka ma wpływać korzystnie na wentylację więc należy przewidzieć otwory wentylacyjne w postaci: kratek z PVC, metalu czy nawet zwykłej metalowej siatki. Dodatkowo w przypadku podbitki drewnianej łączonej na wcisk, można w co piątej desce wyciąć pióro na 2/3 długości deski, pozostawiając tym samym szczeliny wentylacyjne nie wymagające już żadnych dodatkowych zabezpieczeń przed ptakami czy owadami. Powierzchnia otworów wentylacyjnych powinna zawierać się w przedziale od 0,02 % do 0,2 % powierzchni dachu, w zależności od użytego pokrycia.

Kolejnym istotnym elementem jest oświetlenie montowane w podbitce, które wymaga wcześniejszego rozprowadzenia instalacji elektrycznej w specjalnie przygotowanych listwach
lub peszlach oraz rozplanowanie oprawek świetlnych w samej podbitce. Ich moc ze względów bezpieczeństwa nie powinna przekraczać 60 W szczególnie w przypadku podbitki z PVC.

Przeczytaj też: Jaką podbitkę dachową wybrać? Polecamy przegląd materiałów na podbitki dachowe

mocowanie podbitki dachowejMateriał na podbitkę dachową i jego zabezpieczenie

W zależności od materiału, z którego jest wykonana podbitka, trzeba pomyśleć o jego odpowiednim zabezpieczeniu, i tak:

  • podbitka z paneli PVC nie wymaga żadnych zabiegów impregnacyjnych  panele są gotowe do montażu;
  • podbitka dachowa z paneli aluminiowych - panele blaszane wykonane z aluminium muszą być powleczone powłoką ochronną (antykorozyjną), która nanoszona jest w procesie produkcji blachy, więc nie ma potrzeby zabezpieczania paneli we własnym zakresie, jedynie w przypadku naruszenia powłoki w trakcie montażu;
  • podbitka dachowa z paneli stalowych - panele stalowe wykonane z blachy ocynkowanej to nic innego jak materiał wykorzystywany na pokrycia dachowe, dlatego też nie wymaga żadnego dodatkowego zabezpieczania. Jest gotowy do użycia;
  • podbitka drewniana - panele drewniane wykonane z sezonowanego i impregnowanego drewna świerkowego, sosnowego lub modrzewia powinny być przed położeniem pomalowane i polakierowane środkami wodoodpornymi.

Montaż podbitki dachowej krok po kroku
Kierunek układania paneli lub desek jest dowolny, jedynie w przypadków bardzo wąskich okapów, których szerokość nie przekracza 30 cm, podbitkę dachową montuje się wzdłuż.

Istnieją dwa sposoby montażu podbitki: do wystających końców krokwi lub do specjalnie przygotowanego stelaża:

  • montaż do krokwi sprawia, że podbitka układana jest równolegle do połaci i przybijana do łat ułożonych prostopadle do krokwi, jedna przy ścianie elewacyjnej a druga przy desce okapowej;
  • montaż na stelażu z łat o przekroju 3 cm x 4 cm lub 4 cm x 5 cm, stosuje się w przypadku podbitki układanej prostopadle do ściany elewacyjnej.  Drewno na łaty montażowe w jednym i drugim przypadku powinno być sezonowane i zaimpregnowane środkami grzybo- i owadobójczymi.

Dowiedz się też: Jak konserwować drewnianą podbitkę dachową


montaż podbitki prostopadle do ściany budynku


montaz podbitki skośnie do ściany budynku


montaż podbitki przy okapie szerszym niż 40 cm

Montaż podbitki dachowej z PVC - rozwiązania systemowe

Rozwiązania systemowe z PVC są najmniej czasochłonne przy układaniu. Po rozplanowaniu i zamontowaniu łat montażowych przy elewacji i krokwiach montuje się do nich specjalne listwy systemowe w kształtach liter „J” lub „F”, w które następnie wsuwane są panele dekoracyjne dostępne w modułach jedno, dwu, lub trój - listwowych. Listwy systemowe przybijane są gwoździami, zachowując odstęp min 40 cm między następnym gwoździem.

Przy docinaniu paneli należy wziąć poprawkę ok. 4 mm na kurczliwość i rozciągliwość materiału pod wpływem temperatury. Po wsunięciu paneli w listwy systemowe i zatrzaśnięciu zamków, panele przybijane są do łat montażowych gwoździami ocynkowanymi lub aluminiowymi o długości min. 20 mm. Należy pamiętać o niedobijaniu gwoździ do końca pozostawiając ok. 1 mm luzu na swobodną pracę panela pod wpływem temperatury. W newralgicznych miejscach należy stosować rozwiązania systemowe w postaci listew łączących lub kątowych a co trzeci panel zastosować listwę wentylacyjną. Opisywany montaż nie wymaga specjalistycznych narzędzi, w zupełności wystarczą podstawowe sprzęty; piłka ręczna, młotek, pilnik czy poziomica.

Montaż podbitki blaszanej

Podbitki blaszane stosowane najczęściej  w obiektach przemysłowych, dostępne są w systemach montażowych. Panele montuje się na szynach wyprofilowanych z blach ocynkowanych. Szyny przytwierdzone są do elewacji na kołki i śruby natomiast do listwy okapowej na wkręty. Następnie panele wsuwane są w szyny metalowe i dokręcane wkrętami. Opisywane rozwiązanie z racji na ciężar konstrukcji nie jest aż tak popularne jak pozostałe rozwiązania.

Montaż podbitki drewnianej

Podbitka drewniana może być wykonana z listew nieprofilowanych, wówczas deski zestawiane
są ze sobą na styk, a szpary powstałe między nimi spełniają rolę otworów wentylacyjnych. Inne rozwiązanie to listwy profilowane na pióro i wpust lub zakład.
Każde z opisywanych rozwiązań wymaga przybijania desek do łat montażowych gwoździami na początku i końcu deski. Odległości miedzy gwoździami nie mogą być większe niż 100 cm dlatego też obliguje to do stosowania dodatkowych łat montażowych wzmacniających konstrukcję. Zamiennie z gwoździami można używać wkrętów do drewna, co znacznie ułatwia i przyśpiesza montaż i demontaż desek podbitkowych. Drewno jest materiałem, który wymaga pielęgnacji zarówno przed montażem jak i po montażu. Zaleca się raz na klika lat przeszlifować podbitkę drewnianą i pokryć nowa warstwą lakieru. Dzięki takim zabiegom przedłuża się jej żywotność i estetyczny wygląd.

Przeczytaj też o: Innych elementach istotnych dla wykonania okapu - deskach czołowych i okapowych

Oceń artykuł
3,23 / 30 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Dawid Abramczyk

Zdjęcia: Plastivan

Polecamy Ci również

Zobacz także