Jak zamontować podbitkę dachową? Poznaj zasady montażu podbitki

7
Podbitka dachowa
Podbitka dachowa to nie tylko sprawa estetyki. Jej zadaniem jest ochrona okapu.

Montaż podbitki dachowej to stosunkowo proste zadanie w przypadku podbitki PVC i rozwiązań systemowych, jednak już montaż podbitki drewnianej wymaga doświadczenia i przygotowania praktycznego.

Podbitkę dachową można montować na wiele sposobów w zależności od gustu inwestora i doświadczenia pracowników wykonujących montaż. Jednak pewne podstawowe zasady zależą przede wszystkim od materiału, z którego podbitka jest wykonana.

Montaż podbitki dachowej - prace wstępne

Zanim przystąpimy do montażu podbitki, trzeba wykonać pewne prace przygotowawcze. Prawidłowe zwymiarowanie przestrzeni między okapem a elewacją pozwoli na dokładne oszacowanie kosztów związanych z zakupem materiału wykończeniowego oraz określenie najbardziej optymalnego sposobu wykonania podbitki dachowej.

Podbitka ma wpływać korzystnie na wentylację więc należy przewidzieć otwory wentylacyjne w postaci: kratek z PVC, metalu czy nawet zwykłej metalowej siatki. Dodatkowo w przypadku podbitki drewnianej łączonej na wcisk, można w co piątej desce wyciąć pióro na 2/3 długości deski, pozostawiając tym samym szczeliny wentylacyjne nie wymagające już żadnych dodatkowych zabezpieczeń przed ptakami czy owadami. Powierzchnia otworów wentylacyjnych powinna zawierać się w przedziale od 0,02 % do 0,2 % powierzchni dachu, w zależności od użytego pokrycia.

Przeczytaj też: Jaką podbitkę dachową wybrać? Polecamy przegląd materiałów na podbitki dachowe

Kolejnym istotnym elementem jest oświetlenie montowane w podbitce, które wymaga wcześniejszego rozprowadzenia instalacji elektrycznej w specjalnie przygotowanych listwach lub peszlach oraz rozplanowanie oprawek świetlnych w samej podbitce. Ich moc ze względów bezpieczeństwa nie powinna przekraczać 60 W szczególnie w przypadku podbitki z PVC.

Materiał na podbitkę dachową i jego zabezpieczenie

W zależności od materiału, z którego jest wykonana podbitka, trzeba pomyśleć o jego odpowiednim zabezpieczeniu, i tak:

  • podbitka z paneli PVC nie wymaga żadnych zabiegów impregnacyjnych  panele są gotowe do montażu;
  • podbitka dachowa z paneli aluminiowych - panele blaszane wykonane z aluminium muszą być powleczone powłoką ochronną (antykorozyjną), która nanoszona jest w procesie produkcji blachy, więc nie ma potrzeby zabezpieczania paneli we własnym zakresie, jedynie w przypadku naruszenia powłoki w trakcie montażu;
  • podbitka dachowa z paneli stalowych - panele stalowe wykonane z blachy ocynkowanej to nic innego jak materiał wykorzystywany na pokrycia dachowe, dlatego też nie wymaga żadnego dodatkowego zabezpieczania. Jest gotowy do użycia;
  • podbitka drewniana - panele drewniane wykonane z sezonowanego i impregnowanego drewna świerkowego, sosnowego lub modrzewia powinny być przed położeniem pomalowane i polakierowane środkami wodoodpornymi.

Dowiedz się też: Jak konserwować drewnianą podbitkę dachową

Montaż podbitki dachowej krok po kroku

Kierunek układania paneli lub desek jest dowolny, jedynie w przypadków bardzo wąskich okapów, których szerokość nie przekracza 30 cm, podbitkę dachową montuje się wzdłuż.

Istnieją dwa sposoby montażu podbitki: do wystających końców krokwi lub do specjalnie przygotowanego stelaża:

  • montaż do krokwi sprawia, że podbitka układana jest równolegle do połaci i przybijana do łat ułożonych prostopadle do krokwi, jedna przy ścianie elewacyjnej a druga przy desce okapowej;
  • montaż na stelażu z łat o przekroju 3 cm x 4 cm lub 4 cm x 5 cm, stosuje się w przypadku podbitki układanej prostopadle do ściany elewacyjnej.  Drewno na łaty montażowe w jednym i drugim przypadku powinno być sezonowane i zaimpregnowane środkami grzybo- i owadobójczymi.

Zobacz zdjęcia

Montaż podbitki dachowej prostopadle do ściany

Schemat montażu podbitki dachowej prostopadle do ściany domu.

Plastivan
Montaż podbitki dachowej przy okapie szerszym niż 40 cm

Schemat montażu podbitki dachowej przy okapie szerszym niż 40 cm.

Plastivan
Montaż podbitki dachowej skośnie do ściany

Schemat montażu podbitki dachowej skośnie do ściany budynku.

Plastivan

Montaż podbitki dachowej z PVC - rozwiązania systemowe

Rozwiązania systemowe z PVC są najmniej czasochłonne przy układaniu. Po rozplanowaniu i zamontowaniu łat montażowych przy elewacji i krokwiach montuje się do nich specjalne listwy systemowe w kształtach liter „J” lub „F”, w które następnie wsuwane są panele dekoracyjne dostępne w modułach jedno, dwu, lub trój - listwowych. Listwy systemowe przybijane są gwoździami, zachowując odstęp min 40 cm między następnym gwoździem.

Przy docinaniu paneli należy wziąć poprawkę ok. 4 mm na kurczliwość i rozciągliwość materiału pod wpływem temperatury. Po wsunięciu paneli w listwy systemowe i zatrzaśnięciu zamków, panele przybijane są do łat montażowych gwoździami ocynkowanymi lub aluminiowymi o długości min. 20 mm. Należy pamiętać o niedobijaniu gwoździ do końca pozostawiając ok. 1 mm luzu na swobodną pracę panela pod wpływem temperatury. W newralgicznych miejscach należy stosować rozwiązania systemowe w postaci listew łączących lub kątowych a co trzeci panel zastosować listwę wentylacyjną. Opisywany montaż nie wymaga specjalistycznych narzędzi, w zupełności wystarczą podstawowe sprzęty; piłka ręczna, młotek, pilnik czy poziomica.

Przeczytaj też o: Innych elementach istotnych dla wykonania okapu - deskach czołowych i okapowych

Montaż podbitki blaszanej

Podbitki blaszane stosowane najczęściej  w obiektach przemysłowych, dostępne są w systemach montażowych. Panele montuje się na szynach wyprofilowanych z blach ocynkowanych. Szyny przytwierdzone są do elewacji na kołki i śruby natomiast do listwy okapowej na wkręty. Następnie panele wsuwane są w szyny metalowe i dokręcane wkrętami. Opisywane rozwiązanie z racji na ciężar konstrukcji nie jest aż tak popularne jak pozostałe rozwiązania.

Montaż podbitki drewnianej

Podbitka drewniana może być wykonana z listew nieprofilowanych, wówczas deski zestawiane
są ze sobą na styk, a szpary powstałe między nimi spełniają rolę otworów wentylacyjnych. Inne rozwiązanie to listwy profilowane na pióro i wpust lub zakład.

Każde z opisywanych rozwiązań wymaga przybijania desek do łat montażowych gwoździami na początku i końcu deski. Odległości miedzy gwoździami nie mogą być większe niż 100 cm dlatego też obliguje to do stosowania dodatkowych łat montażowych wzmacniających konstrukcję. Zamiennie z gwoździami można używać wkrętów do drewna, co znacznie ułatwia i przyśpiesza montaż i demontaż desek podbitkowych.

Drewno jest materiałem, który wymaga pielęgnacji zarówno przed montażem jak i po montażu. Zaleca się raz na klika lat przeszlifować podbitkę drewnianą i pokryć nowa warstwą lakieru. Dzięki takim zabiegom przedłuża się jej żywotność i estetyczny wygląd.


Oceń artykuł
3,12 / 43 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Dawid Abramczyk

Polecamy Ci również

Zobacz także