Mówi się, że dach to piąta elewacja domu. Wiele w tym prawdy, bo to dach chroni dom przed wiatrem, słońcem, deszczem i śniegiem. W trakcie budowy dachu nierzadko można zetknąć się z problemem amatorskiego wykonawstwa. Jak więc znaleźć odpowiedniego dekarza, który prawidłowo wykona każdy element dachu?
Rozeznanie
- Zdobądź referencje. Możesz zapytać o nie w lokalnych biurach projektowych i w hurtowniach. Warto także zapytać o dekarza producenta wybranego przez nas pokrycia. Często bowiem bywa tak, że producenci przeprowadzają szkolenia w technice układania pokryć i mają rozeznanie, która ekipa potrafi dobrze ułożyć dany materiał.
- Obejrzyj poprzednie miejsca wykonywania robót. Najlepiej wejść na dach, bo tylko wtedy można dokładnie ocenić jakość wykonywanych prac.
- Przedstaw projekt dachu kilku wykonawcom i porównaj ich oferty. Nie wybieraj najniższej oferty.
- Najlepiej, gdy roboty ciesielsko-dekarskie przeprowadza jeden wykonawca, ponieważ często bywa tak, że dekarz ma wiele zastrzeżeń do wykonanych prac ciesielskich. Jeżeli jednak ułożenie więźby zlecisz cieśli, to odbiór końcowy powierz dekarzowi.
- Dekarz powinien mieć zarejestrowaną działalność, która może poświadczyć odpowiednimi dokumentami (wpis do rejestru REGON, NIP) oraz certyfikat przeszkolenia w układaniu konkretnego pokrycia. Należy także poprosić o zaświadczenie o ubezpieczeniu wykonawcy od wypadków budowlanych, błędów wynikających z tytułu wykonywanego zawodu. Ubezpieczenie gwarantuje uzyskanie odszkodowania.
Umowa
- Do umowy załącz szczegółowy opis prac. Powinny być zawarte wszystkie dane, które będą podstawą do ewentualnego dochodzenia swoich praw w razie sporu (wstępne krycie, łaty, kontrłaty, obróbki, orynnowanie i ułożenie pokrycia, a także usługi dodatkowe na przykład montaż okien połaciowych).
Koszt robocizny wycenia się na podstawie projektu architektonicznego, ale nie jest to zazwyczaj ostateczna cena. Zwykle cena pokrycia dachu zwiększa się o około 10%. Różnica wynika najczęściej ze zmian wprowadzanych przez inwestora w trakcie budowy. Najbezpieczniej jest więc przed rozpoczęciem prac ustalić wszystkie zmiany i zrobić ostateczny kosztorys, który już nie będzie modyfikowany. Unikniemy w ten sposób niespodziewanych kosztów. - Rozważ punkty mówiące o opóźnieniach spowodowanych warunkami pogodowymi lub innymi problemami nie wynikającymi z winy wykonawcy.
- Określ odpowiedzialność za zmiany spowodowane błędami dekarza.
- Ustal wykaz należności i terminy ich płatności. Dach będzie droższy, im więcej jest cięć płaszczyzn połaci dachowych i im więcej jest obróbek blacharskich. Wycena wymaga więc szczegółowego policzenia naroży, koszy, pasów przyściennych i kalenic. Od tego wylicza się liczbę czynności którą należy wykonać i liczbę składających się na nią elementów.
W praktyce przyjmuje się takie zasady rozliczeń:
-rozliczenie etapowe – za zakończenie określonych etapów budowy na przykład ułożenie warstwy wstępnego krycia;
- rozliczenie przejściowe – za prace wykonane w określonym czasie na przykład w okresie miesiąca;
- rozliczenie końcowe – faktura końcowa za wszystkie prace. - Nie można zapomnieć również o odbiorze końcowym robót dekarskich przez Inspektora Nadzoru Budowlanego lub przedstawiciela Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Polega to na pokwitowaniu wykonania wszystkich prac określonych w umowie. Protokół odbioru powinien zawierać ocenę techniczną ilości i jakości odbieranych prac dekarskich. Jeżeli zostaną stwierdzone wady prac dekarskich, to w treści protokołu muszą być one sprecyzowane i określone terminem ich usunięcia.
- Na wykonanie dekarz powinien udzielić rękojmi (najlepiej na 3 lata), która obciąża obowiązkiem usuwania wad w tym okresie. Należy o to zadbać, bo niestety wady w układaniu pokryć dachowych, nadal nie należą do rzadkości. Najczęściej skarżymy się na przecieki przez dach, nierówności w pokryciu, wadliwe wykonanie obróbek blacharskich i nieprawidłowy montaż okien.
janusz.gazda
Z tym odbiorem przez przedstawiciela Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy to lekka przesada - był czas, kiedy kolesie sobie "tyłki chronili" za spartaczoną robotę...
Najlepiej jest się zwrócić do przedstawiciela firmy, który zna i poleci dobrego wykonawcę, po którym nie miał reklamacji. Ja polecam kontakt z doradcą Velux (okna), Braas (dachówki), Rheinzink (blacha tytan-cynk), Ratschek (łupek)...
Przemysław Kalicki
katalog firm na www.e-dach.pl jest dość obszerny
ale baza na www.uslugi.forumbudowlane.pl też zawiera sporo dekarzy
dachypoznan
Bardzo dobrze wszystko opisane. Właśnie tak działamy w Poznaniu.
dachypoznan
zapraszamy dachy-siepa.pl
seba676
Jeszcze przed wyborem można zobaczyć filmik: Jak wybrać dobrego dekarza" na kanale Braas fajnie to zrobili
magicb12
Ze swojej strony chciałbym polecić firmę Dekermar ( http://dekermar.pl/ ). Zakładali w moim domu nowy dach. Nie obijali w bawełnę i nie naliczyli dodatkowych kosztów.
pattncatt
Z ręką na sercu polecam firmę Dekermar http://dekermar.pl/
Indywidualnie podchodzą do każdego zlecenia i przede wszystkim sumiennie i szczegółowo wykonują swoją pracę. Pracownikom tej firmy nie trzeba patrzeć na ręce, zawsze wszystko wykonują idealnie. Polecam