Jak znaleźć dobrego dekarza?

7
Jak znaleźć dobrego dekarza?

Mówi się, że dach to piąta elewacja domu. Wiele w tym prawdy, bo to dach chroni dom przed wiatrem, słońcem, deszczem i śniegiem. W trakcie budowy dachu nierzadko można zetknąć się z problemem amatorskiego wykonawstwa. Jak więc znaleźć odpowiedniego dekarza, który prawidłowo wykona każdy element dachu?

Rozeznanie

 • Zdobądź referencje. Możesz zapytać o nie w lokalnych biurach projektowych i w hurtowniach. Warto także zapytać o dekarza producenta wybranego przez nas pokrycia. Często bowiem bywa tak, że producenci przeprowadzają szkolenia w technice układania pokryć i mają rozeznanie, która ekipa potrafi dobrze ułożyć dany materiał.
 • Obejrzyj poprzednie miejsca wykonywania robót. Najlepiej wejść na dach, bo tylko wtedy można dokładnie ocenić jakość wykonywanych prac.
 • Przedstaw projekt dachu kilku wykonawcom i porównaj ich oferty. Nie wybieraj najniższej oferty.
 • Najlepiej, gdy roboty ciesielsko-dekarskie przeprowadza jeden wykonawca, ponieważ często bywa tak, że dekarz ma wiele zastrzeżeń do wykonanych prac ciesielskich. Jeżeli jednak ułożenie więźby zlecisz cieśli, to odbiór końcowy powierz dekarzowi.
 • Dekarz powinien mieć zarejestrowaną działalność, która może poświadczyć odpowiednimi dokumentami (wpis do rejestru REGON, NIP) oraz certyfikat przeszkolenia w układaniu konkretnego pokrycia. Należy także poprosić o zaświadczenie o ubezpieczeniu wykonawcy od wypadków budowlanych, błędów wynikających z tytułu wykonywanego zawodu. Ubezpieczenie gwarantuje uzyskanie odszkodowania.

Umowa

 • Do umowy załącz szczegółowy opis prac. Powinny być zawarte wszystkie dane, które będą podstawą do ewentualnego dochodzenia swoich praw w razie sporu (wstępne krycie, łaty, kontrłaty, obróbki, orynnowanie i ułożenie pokrycia, a także usługi dodatkowe na przykład montaż okien połaciowych).
  Koszt robocizny wycenia się na podstawie projektu architektonicznego, ale nie jest to zazwyczaj ostateczna cena. Zwykle cena pokrycia dachu zwiększa się o około 10%. Różnica wynika najczęściej ze zmian wprowadzanych przez inwestora w trakcie budowy. Najbezpieczniej jest więc przed rozpoczęciem prac ustalić wszystkie zmiany i zrobić ostateczny kosztorys, który już nie będzie modyfikowany. Unikniemy w ten sposób niespodziewanych kosztów.
 • Rozważ punkty mówiące o opóźnieniach spowodowanych warunkami pogodowymi lub innymi problemami nie wynikającymi z winy wykonawcy.
 • Określ odpowiedzialność za zmiany spowodowane błędami dekarza.
 • Ustal wykaz należności i terminy ich płatności. Dach będzie droższy, im więcej jest cięć płaszczyzn połaci dachowych i im więcej jest obróbek blacharskich. Wycena wymaga więc szczegółowego policzenia naroży, koszy, pasów przyściennych i kalenic. Od tego wylicza się liczbę czynności którą należy wykonać i liczbę składających się na nią elementów.
  W praktyce przyjmuje się takie zasady rozliczeń:
  -rozliczenie etapowe – za zakończenie określonych etapów budowy na przykład ułożenie warstwy wstępnego krycia;
  - rozliczenie przejściowe – za prace wykonane w określonym czasie na przykład w okresie miesiąca;
  - rozliczenie końcowe – faktura końcowa za wszystkie prace.
 • Nie można zapomnieć również o odbiorze końcowym robót dekarskich przez Inspektora Nadzoru Budowlanego lub przedstawiciela Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Polega to na pokwitowaniu wykonania wszystkich prac określonych w umowie. Protokół odbioru powinien zawierać ocenę techniczną ilości i jakości odbieranych prac dekarskich. Jeżeli zostaną stwierdzone wady prac dekarskich, to w treści protokołu muszą być one sprecyzowane i określone terminem ich usunięcia.
 • Na wykonanie dekarz powinien udzielić rękojmi (najlepiej na 3 lata), która obciąża obowiązkiem usuwania wad w tym okresie. Należy o to zadbać, bo niestety wady w układaniu pokryć dachowych, nadal nie należą do rzadkości. Najczęściej skarżymy się na przecieki przez dach, nierówności w pokryciu, wadliwe wykonanie obróbek blacharskich i nieprawidłowy montaż okien.
Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Staszczyk

Zdjęcia: Braas, Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także