Wybór konstrukcji dachu należy do projektanta. Inwestor nie ma bezpośredniego wpływu na to, jakie rozwiązania techniczne, materiały i wymiary elementów zostaną zastosowane. Jednak decyduje o tym pośrednio – między innymi wybierając kształt dachu i rodzaj pokrycia. Tym samym wpływa na koszt budowy domu.
Do inwestora należy najbardziej elementarna decyzja czy dom ma mieć dach płaski czy spadzisty. Dachy płaskie najczęściej mają konstrukcję żelbetową (niekiedy drewnianą), w formie tzw. stropodachu. W domach z dachami spadzistymi stosuje się konstrukcje drewniane, czyli więźbę. Typów konstrukcji drewnianych jest wiele. Decydując o wyborze jednej z nich, projektant bierze pod uwagę kilka czynników.
Zobacz: Jakie zalety i wady mają domy parterowe i z poddaszem
Dom z poddaszem czy bez
Inna jest więźba w domu parterowym, inna w domu parterowym z użytkowym poddaszem.
W domu parterowym więźba i strop (jeżeli jest drewniany) tworzą całość. Każda belka stropowa i para opartych na niej krokwi tworzą pełny, trójkątny element nazywany wiązarem. Tym, co oddziela sferę „ciepłą” od „zimnej” jest strop, i to on jest ocieplony. Poddasza nie zamieszkują „producenci” dużych ilości pary wodnej jakimi są ludzie, dlatego warstwę wstępnego krycia wykonuje się z folii o niskiej paroprzepuszczalności.
W domu z poddaszem użytkowym strop i więźba to dwa osobne elementy. Strop najczęściej jest żelbetowy (bo obciążony wszystkim, co się na nim znajduje). Więźba nie opiera się na nim bezpośrednio, lecz poprzez specjalną belkę – murłatę. Wiązarem jest tu para krokwi tworząca coś w rodzaju równoramiennego trójkąta pozbawionego najdłuższego boku. Ociepla się nie strop, lecz dach. W domu z poddaszem użytkowym to właśnie dach jest najbardziej skomplikowaną, trudną do wykonania i najdroższą częścią stanu surowego domu.
Dowiedz się więcej: Jakie są rodzaje i konstrukcje więźby
Rozpiętość dachu
Kolejny czynnik to rozmiary budynku, a dokładnie - rozpiętość dachu, czyli odległość między dłuższymi ścianami domu (liczona w ich świetle, to jest od wewnątrz). Jeżeli rozpiętość wynosi mniej niż 7,5 metra, projektant projektuje najprostszy typ (ustrój) konstrukcji drewnianej, czyli dach krokwiowy. Przy rozpiętości powyżej 7,5 m dach musi mieć umocnienia zwane jętkami i powstaje jego modyfikacja: konstrukcja krokwiowo-jętkowa. W projektowaniu więźby bierze się także pod uwagę kąt pochylenia dachu. Konstrukcje krokwiowe buduje się przy spadku 30-50 stopni, przy czym krokwie nie mogą mieć więcej niż 4,5 a przy pokryciach bardzo lekkich (np. z papy) 5 metra długości.
Oto jakie typy konstrukcji dachów stosuje się przy określonych rozpiętościach:
- do 7,5 metra - ustrój krokwiowy
- 7-9 metrów - ustrój krokwiowo-jętkowy
- 9-11 metrów - ustrój płatwiowo-jętkowy
- do 12 metrów - ustrój płatwiowo-kleszczowy
- powyżej 12 metrów - konstrukcje z zastosowaniem dźwigarów
Im prościej, tym lepiej
Oczywisty wpływ na konstrukcję dachu ma jego kształt. Każde załamanie, każda dodatkowa połać i lukarna to dodatkowy element konstrukcyjny. Jednak nie dla każdego inwestora oczywiste jest to, że budowa dachu o skomplikowanej konstrukcji wiąże się z większym nakładem pracy i ilością zużytych materiałów niż w przypadku prostego dachu dwupołaciowego. Skomplikowany dach (taki jak na zdjęciu obok) to nie tylko więcej drewna. To więcej obróbek blacharskich, rynien, rur spustowych, większe straty materiału, jeżeli pokrycie wykonywane jest z elementów wielkoformatowych, np. arkuszy blachy czy płyt bitumicznych. To także więcej miejsc potencjalnie nieszczelnych, a w konsekwencji - wyższe ryzyko popełnienia błędu i więcej usterek w przyszłości. Słowem – skomplikowany dach to wysokie koszty.
Dowiedz się: Co to są wiązary kratowe (więźba prefabrykowana) i czy warto je stosować
Tymczasem w Polsce często można spotkać domy o skomplikowanych wielopołaciowych dachach, z lukarnami, daszkami itp., za to pokryte papą, a czasami także nie otynkowane. Niekiedy takie prowizoryczne wykończenie jest z góry zaplanowane i ma trwać tylko do czasu, gdy inwestor zgromadzi środki na kontynuację budowy. Niestety z naszych obserwacji i z rozmów przeprowadzonych z inwestorami wynika, że w wielu przypadkach przyczyną jest błędne skalkulowanie kosztów budowy, brak świadomości jak bardzo wielopołaciowy dach (czy piwnica) podnosi koszty budowy.
Obciążenia działające na więźbę dachową
Przy projektowaniu więźby bierze się pod uwagę obciążenia, jakim jest poddawana. Na dach działają obciążenia stałe: ciężar własny, ocieplenia i wykończenia, ciężar pokrycia, oraz zmienne: napór wiatru, ciężar zalegającego śniegu. Od ich wartości zależy rozstaw krokwi (najczęściej ustawia się je co 70-100 cm) oraz przekroje, czyli szerokość i wysokość elementów konstrukcyjnych. Im obciążenia większe, tym krokwie „grubsze” i ustawione gęściej.
Ciężar pokrycia dachowego
Ten czynnik bierze się pod uwagę przy projektowaniu nowej więźby, lecz także przy remoncie dachu. Jeżeli remont ogranicza się do wymiany pokrycia (konstrukcja zostaje nietknięta), nowe pokrycie nie powinno być cięższe od starego - takiego, na jakie więźba została zaprojektowana. Jeżeli jednak inwestor zamierza pokrycie lekkie (np. z blachy stalowej) zamienić na ciężkie (np. dachówkę ceramiczną) musi liczyć się z koniecznością wzmocnienia konstrukcji. Ile ważą poszczególne materiały przeznaczone do krycia dachów? Najwięcej - dachówki ceramiczne, nieco mniej cementowe, mniej więcej o połowę lżejszy od ceramiki jest łupek naturalny.
Przeczytaj: Ile ważny metr kwadratowy różnych pokryć dachowych
Do pokryć lekkich należą pokrycia włóknisto-cementowe, gont bitumiczny, a także wszelkiego rodzaju blachy. Najlżejsze są płyty bitumiczne i papy - ważą ponad dziesięciokrotnie mniej od dachówek ceramicznych. Należy jednak pamiętać, że obok masy materiału, na rzeczywisty ciężar pokrycia składa się jeszcze jeden czynnik. Jest to ciężar podłoża, na którym układa się pokrycie. Raz podłożem jest pełne, a zatem ciężkie deskowanie (stosuje się je pod papy, gont bitumiczny i blachę tytanowo-cynkową), raz lekki ruszt z łat i kontrłat z folią dachową zamiast deskowania. Podłoże tego typu układa się pod dachówki ceramiczne i cementowe, blachę stalową, płyty bitumiczne i włóknisto-cementowe.
Wysokość krokwi
W domach parterowych i z poddaszem nie przeznaczonym do celów mieszkalnych krokwie mają z reguły 14-16 centymetrów. Natomiast w domach z poddaszem mieszkalnym (przypomnijmy, że w takich domach dach się ociepla) między krokwiami umieszcza się materiał termoizolacyjny, najczęściej wełnę mineralną. Wysokość krokwi dopasowuje się do grubości izolacji (zgodnej z normami cieplnymi). Przyjęło się, że w takiej sytuacji krokwie powinny mieć 18-20 centymetrów wysokości.
wybicki
Jestem właśnie po skończonej budowie domu i to co wszystkim mogę polecić to więźbę drewnianą z wiązarów prefabrykowanych. Duża wygoda, czas montażu (firma uwinęła się w 1 dzień, co jest dla mnie naprawdę zadziwiające) i niższy koszt od rozwiązań tradycyjnych. Długo nie mogliśmy się zdecydować, ale trafiliśmy na firmę WPW Invest (jak kogoś interesuje: http://wpwinvest.pl) i w sumie nie żałujemy.
DawidSmolorz
Jeśli budujemy sami i samemu wybieramy materiał jak i konstrukcję, to warto się trochę rozeznać w temacie, polecam artykuł http://home7.pl/jak-wybrac-dobry-dach
seba676
Zależy jakie pokrycie wybierzemy. Ja rozstaw krokwi robiłem pod dachówkę. Teraz szczególnie się to opłaca bo do 31 sierpnia trwa promocja od Braas gdzie są nawet takie dachówki jak Rubin 13V czy nagradzany Topas.
magicb12
Z ręką na sercu polecam firmę Dekermar http://dekermar.pl/
Indywidualnie podchodzą do każdego zlecenia i przede wszystkim sumiennie i szczegółowo wykonują swoją pracę. Pracownikom tej firmy nie trzeba patrzeć na ręce, zawsze wszystko wykonują idealnie. Polecam
karokier
Najtaniej wyjdzie robienie krokwi pod duże dachówki ceramiczne. Teraz standardem jest 9 dachówek w metrze kwadratowym (tak ma Koramic Alegra 9), więc łaty nie muszą być tak gęsto jak kiedyś np. pod karpiówkę - wychodzi więc trochę taniej za robociznę. Tym bardziej, że teraz nie trzeba też robić pełnego deskowania pod dachówki, tylko wystarczy membrana.
animka
możecie podpowiedzieć jak nazywają się takie dachy w stylu góralskim, wiejskim - z takim charakterystycznym wygięciem? potrzebuję zamówić więźbę w http://tartakjasienica.pl/oferta/wiazary/ i muszę im jakoś wyjaśnić czego dokładnie potrzebuję.
krystof
Ja mam poddasze użytkowe i krokwie co 20 cm. Dachówki mam dość duże (Koramic Alegra, 9 szt. w metrze kwadratowym). Podobno przy tej dachówce można jeszcze rzadziej kłaść krokwie, bo jest w miarę lekka.
Al Don
My z żoną od początku, jeszcze przed samym projektem, wiedzieliśmy, jak chcemy, żeby wyglądał nasz dach. Miał być to prosty, dwuspadowy dach bezokapowy. A więc tzw. typ "stodoła" No i taki też sobie zaprojektowaliśmy i teraz mamy. A na pokrycie wybraliśmy sobie piękne panele dachowe od Regamet, w ciemnym, grafitowym kolorze. Jako całość, już po paru latach, prezentuje się to pięknie
Kayac
My zdecydowaliśmy się na blachodachówkę. Wymaga delikatiejszej więźby niż tradycyjna dachówka. I tym samym sporo zaoszczędziliśmy. Może i cena pokrycia dachowego jest podobna, ale oszczędza sie na więźbie.
Mamy blachodachówkę firmy Plannja. Ma dobre parametry.
DariuszP77
U mnie na dachu ceramika z Robena, model Piemont i pełne deskowanie, trochę drożej, ale trwały efekt, wysoka jakość i elegancja patrzenia na piątą elewację! Efekt gwarantowany, polecam z własnego doświadczenia
Anna04
Jeśli szukacie firmy, która zajmie się kompleksowo zaprojektowaniem i wykonaniem dachu to polecam firmę Binder Projekt z Włocławka. Można poprosić o darmową wycenę konstrukcji dachu. Firma wykonuje różnego typu dachy, w tym te z fabrykatów łączonych na płytki kolczaste. Mają doświadczonych projektantów, nowoczesne programy komputerowe, świetne ekipy montujące dachy.
patkakarmel85
Ja początkowo brałam pod uwagę wyłącznie dachówki ceramiczne. Po rozmowie z siostrą, która miała uprzednie doświadczenia z tym związane, doszłam do wniosku, że przyjrzę się jeszcze tematowi blachodachówek. Poszliśmy do firmy Regamet, która stacjonuje przeważnie w świętokrzyskim. Nawet nie wiedziałam, że ostateczny wybór padnie właśnie na te drugie. Okazało się, że ich jakość wcale nie odbiega od konwencjonalnych dachówek - zwłaszcza, jeśli wybierzesz jakość PRO. Efekt końcowy? Łatwiejszy, szybszy i tańszy montaż i lepszy efekt estetyczny. Jakość ekstra, bo ten dach ma już też kilka lat. Naprawdę polecam!!!