Jaki dach płaski

Dach płaski jest najprostszą konstrukcją dachu. Można go wykonać nawet samemu, pod warunkiem, że wszystkie prace zostaną wykonane bardzo starannie.

W zależności od konstrukcji stropodachy mogą być wentylowane lub niewentylowane. Jednak wszystkie, niezależnie od rodzaju,  wykonane w budynkach mieszkalnych muszą mieć warstwy: spadkową, paroizolacyjną, termiczną i wierzchnią.
Warstwa lub konstrukcja spadkowa - jest podstawą konstrukcji, na niej zostaje ukształtowany spadek dachu. W dachach płaskich wynosi on 2° do 15°. Warstwę spadkową można wykonać z betonu - gładź (szlichta) betonowa, betonu lekkiego (styrobet, keramzytobeton), kruszywa (keramzyt), drewna (płyty, sklejki lub deski ułożone na legarach oraz ułożone pod kątem płyty stropowe).

Paroizolacja (izolacja przeciwwilgociowa) - zabezpiecza przed przenikaniem pary wodnej do znajdujących się wyżej warstw z wnętrza domu. wykorzystuje się tu najczęściej folie paroizolacyjne (paroszczelne) grubości 0,15-0,20 mm. Nie są tak naprawdę idealnie szczelne - każdy metr folii przepuszcza około 0,5 grama pary wodnej w ciągu 24 godzin - g/m²/24h. Jest to jednak bardzo mało. Folie produkowane są z różnych materiałów, najczęściej jest to polietylen. Układa się je pod warstwą termoizolacyjną, prostopadle do spadku i łączy na co najmniej 10-centymetrowy zakład. Dostępne są folie niezbrojone, zbrojone, z warstwą aluminium i z włókniną. Najskuteczniejsze są folie z warstwą aluminiową (refleksyjne), które obijają promieniowanie cieplne, przez co redukują straty ciepła (i zmniejszają rachunki za ogrzewanie). Układa się je powłoką aluminiową do spodu, tak samo jak warstwy zbrojone - zbrojeniem do spodu;

Warstwa termiczna (cieplna) - grubość warstwy wynosi 20-25 cm. Wykonuje się ją najczęściej ze styropianu, wełny mineralnej albo polistyrenu ekstrudowanego. Na zamówienie wykonywane są także płyty o zmiennej grubości - wykorzystywane jako warstwa spadkowa. Są jednak droższe od standardowych, ale kształtują warstwę spadkową; nie trzeba wykonywać jej oddzielnie. Dostępne są również systemy izolacyjno-uszczelniające - warstwa izolacji termicznej z jednej strony oklejona jest paroizolacją, a z drugiej papą bitumiczną;

Warstwa wierzchnia (pokrycie) - w budynkach mieszkalnych stosuje się papy bitumiczne lub asfaltowe modyfikowane polimerami. Stosowane obecnie papy bitumiczne są asfaltowe. Pokrycie z nich wykonane składa się z trzech warstw sklejonych lepikiem na gorąco. Są najtańsze, ale nie mają zbyt dobrych parametrów technicznych, wymagają konserwacji i częstych remontów. Lepsze od nich są papy asfaltowe, odporne na temperaturę zarówno wysoką, jak i niską. Mają budowę warstwową, są elastyczne i wolniej się starzeją. Są to papy zgrzewalne - układanie ich polega na zgrzewaniu, chociaż można je także kleić do podłoża. Wykonując z nich pokrycie układa się dwie warstwy - najpierw papę podkładową, a na nią papę wierzchniego krycia. Istnieją też papy grubości minimum 4 mm do krycia jednowarstwowego.

W budynkach mieszkalnych wszystkie stropodachy muszą być ocieplane. Współczynnik przenikania ciepła dla stopów i stropodachów nie powinien być większy niż 0,3 W/(m²·K), zgodnie z warunkami technicznymi, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Oznacza to, że grubość materiału izolacyjnego nie powinna być mniejsza niż 18-20 cm.
Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także