Jaki dach - płaski czy stromy?

Jaki dach - płaski czy stromy?

W naszym kraju przeważają dachy strome. Na szczęście to nie jedyna forma dachu. Coraz częściej stosuje się zadaszenia płaskie, pulpitowe oraz dachy kolebkowe.

Kształt i wielkość dachu to nasz indywidualny wybór, zależy od naszych upodobań, potrzeb, a także możliwości finansowych. Najważniejsze, aby nam się podobał i spełniał nasze oczekiwania.

Dach płaski
Dzisiejszy dach płaski niczym nie przypomina tego PRL-owskiego, bo nowoczesne technologie rozwiązują wszystkie problemy sprzed 40 lat. Teraz to proste i eleganckie zwieńczenie nowoczesnych, minimalistycznych form architektonicznych oraz świetna ochrona przed słońcem i deszczem.

Dach płaski ma wiele zalet – najważniejsze to prosta konstrukcja, funkcjonalność i estetyka. Taki dach pozwala w pełni wykorzystać i zagospodarować pomieszczenie po nimi – nie ma skosów, wysokość ścian na poddaszu jest jednakowa. Poza tym, część dachu lub nawet całą powierzchnię można wykorzystać jako taras lub ogród. Jego zaletą jest również to, że jest niewidoczny – nie trzeba dopasowywać koloru pokrycia do elewacji, zostawia swobodę wykończenia elewacji. W budynku z płaskim dachem dominuje właśnie elewacja, dając architektowi dużą swobodę działania  – pasują do niej duże przeszklenia, kubiczne formy wykuszy i ryzalitów, oryginalne materiały wykończeniowe. 

kształty dachu kształty dachu

Dach płaski doskonale sprawdza się na niewielkich działkach, gdy zależy nam na jak najmniejszej powierzchni zabudowy oraz gdy nasza działka jest wąska lub nadmiernie zacieniona – stropodach pozwala nietypowo ukształtować dom. 

Dach pulpitowy
Wyglądem przypomina dach płaski, jednak zaliczany jest do dachów stromych. Podstawowa wersja tego typu dachu to jedna płaszczyzna o małym kącie nachylenia. Kiedyś dach jednospadowy wykonywany był na przybudówkach i budynkach gospodarczych i budynkach, w których rozpiętość między ścianami wynosi maksymalnie 6 m. Dzisiaj powraca i, podobnie jak dachy płaskie, pokrywa domy o nowoczesnej architekturze. Asymetryczna bryła domu może być zwieńczona nie jednym, a wieloma skośnymi połaciami. Dach pulpitowy można z powodzeniem zestawiać także z innymi formami dachu. Jego zaletą jest możliwość wykorzystania poddasza jako powierzchni użytkowej.
Dach pulpitowy kryje się takimi samymi materiałami jak wszystkie dachy strome.

kształty dachu kształty dachu

Dach kolebkowy
To dobre rozwiązanie na małych działkach – dach kolebkowy stwarza wrażenie niewielkiego, więc nie przytłacza swoim rozmiarem. Jego konstrukcja jest nietypowa – połać dachu opiera się na kolistej strukturze domu, która przypomina wycinek walca. Przestrzeń poddasza w domu przykrytym takim dachem jest większa niż pod dachem stromym. Niepełne wysokości są znikome, porównywalne z pełną kondygnacją – powierzchnia pomieszczeń o pełnej wysokości jest trzykrotnie większa niż pod dachem dwuspadowym (poddasze pod dachem stromym ma niewygodne do zagospodarowania skosy).

Przy dachu kolebkowym ważne są ilość, kształt i ułożenie okien, ponieważ najczęściej poddasze doświetla się oknami w ścianie szczytowej, chociaż są też okna połaciowe przeznaczone do dachów kolebkowych. Przy ich doborze warto kierować się zasadą: okna prostokątne umieszczać na dole, przy podstawie domu, okna okrągłe i łukowe – na górze. Aby całość tworzyła harmonijne zestawienie, należy zwrócić także uwagę na kąt zakrzywienia okien łukowych.    

okno kolebkoweForma kolebkowa w zestawieniu z dachem pulpitowym czy płaskim daje ciekawy efekt. Za jej pomocą łatwo ukształtować elewacje – asymetryczny układ elementów, rażący przy dachach dwuspadowych, może być tutaj zamierzony. W takim przypadku warto powtórzyć kolebkę w innych elementach, np. na daszku nad wejściem.     
Na pokrycia dachów kolebkowych stosuje się materiały elastyczne, które łatwo poddają się formowaniu. Najczęściej jest to blacha płaska, której arkusze można wyginać w łukowe formy. 

Taka forma dachu doskonale sprawdza się podczas śnieżnych zim. Śnieg nie zalega na dachu, tylko łagodnie się zsuwa.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Szot

Zdjęcia: Fakro, Rheinzink, Röben

Polecamy Ci również

Zobacz także