Wybierając gotowy projekt domu, powinniśmy zwrócić uwagę na zaplanowane przez architekta pokrycie oraz kształt i typ dachu, aby nie tylko podobał nam się pod względem estetycznym, ale także odpowiadał wymogom lokalizacji działki.
Pracownie architektoniczne oferują inwestorom tysiące projektów gotowych, z szeroką gamą rozwiązań estetycznych i technologicznych. Są one tak opracowane, by odpowiadać różnym budżetom, rozmiarom działki oraz gustom. Wybór projektu nie jest jednak łatwym zadaniem, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników. Poza rozkładem pokoi czy wielkością garażu musimy zwrócić uwagę na dach (kształt i typ). Jest to jedna z najbardziej widocznych części domu, powinien więc podobać się inwestorom, ale poza kryterium estetycznym nie wolno zapominać o zagadnieniach takich, jak rodzaj pokrycia dachowego czy przystosowanie kształtu dachu do warunków panujących w miejscu, gdzie położony będzie dom.
Pokrycie dachowe
Przeglądając katalogi z projektami gotowymi, rzadko zwracamy uwagę na to, jakie pokrycie zostało zaplanowane przez architekta. Tymczasem to właśnie materiał pokryciowy determinuje trwałość oraz wygląd dachu, a także mniej oczywiste zagadnienia, takie jak temperatura i poziom hałasu na poddaszu. Dlatego warto zdecydować się na materiał wytrzymały, odporny na działanie warunków atmosferycznych, mrozoodporny i długowieczny. Wymogi te spełnia m.in. dachówka ceramiczna. Co więcej, to właśnie od materiału pokryciowego i właściwie zastosowanej izolacji, będzie zależeć temperatura na poddaszu – jeśli nie chcemy, by latem było tam gorąco, a zimą - by ciepło nie uciekało na zewnątrz generując wysokie rachunki za ogrzewanie, powinniśmy wybrać materiał stosunkowo ciężki, który nie pozwala na łatwe przenikanie ciepłego i zimnego powietrza. Najlepiej wykona to zadanie ceramika w połączeniu z ociepleniem z wełny mineralnej o odpowiedniej grubości. Zapewniona w ten sposób termoizolacja idzie w parze izolacyjnością akustyczną, która jest niezwykle istotna dla komfortu mieszkania. Każdy, kto miał sypialnię na poddaszu użytkowym wie, jak uciążliwy może być odgłos padającego deszczu, jeśli dach pokryty jest lekkim materiałem takim jak blacha.
Pokrycie a kształt dachu
Kiedy inwestorzy podejmą już decyzję, jakie pokrycie dachowe najlepiej spełni ich oczekiwania, muszą pod tym kątem przyjrzeć się projektom gotowym. Większość z nich z góry określa bowiem typ materiału, który będzie zastosowany na dach, ponieważ ma to istotny wpływ na rozwiązania technologiczne, w tym przede wszystkim przekrój krokwi i innych elementów więźby. Niektóre typy dachu bardzo ograniczają wybór pokrycia – wymagający jest tu szczególnie dach płaski. Projekt zawiera wytyczne, które obowiązują później zarówno inwestora, jak i dekarzy. W trakcie budowy nie powinno się bez konsultacji z architektem lub konstruktorem zmieniać pokrycia dachowego, ponieważ może to wymagać przekształceń w konstrukcji więźby. Podobnie z innymi elementami – inwestor nie może np. na własną rękę dodać lukarny czy przedłużyć połaci, nawet o jedną dachówkę. Jeśli projekt został samowolnie zmodyfikowany i w trakcie budowy pojawią się błędy, inwestorzy nie będą mieli podstaw do dochodzenia swoich racji ani w sądzie, ani u ubezpieczyciela.
Dach - koszty
Tak jak w przypadku każdej inwestycji, ważny jest również przeznaczony na budowę budżet. Należy przy tym pamiętać, że im bardziej skomplikowana forma, tym większe koszty realizacji. Dach charakteryzujący się małą liczbą płaszczyzn, rzadszym występowaniem załamań połaci oraz ograniczeniem elementów ozdobnych, pozwoli na zmniejszenie nakładów finansowych. Droższe będzie natomiast wykonanie dachu wielopłaszczyznowego, ze względu na większą ilość materiałów potrzebnych do wykończenia kalenicy i koszy. Ważnym punktem w kosztorysie są również różnego rodzaju elementy konstrukcyjne, takie jak lukarna lub wole oko, wymagające zastosowania dodatkowych materiałów uszczelniających i większego nakładu pracy przy obróbce. Stopień skomplikowania połaci dachowej wiąże się również z koniecznością zakupu odpowiedniej ilości oraz typu akcesoriów wykończeniowych. Przykładowo, aby wykończyć dach jednospadowy potrzebne są standardowe i skrajne dachówki pulpitowe. Natomiast im prostszy projekt, tym mniej środków będziemy musieli przeznaczyć na zakup dachówek specjalnych, m.in. dachówek skrajnych lub dwufalowych, stosowanych przy zakończeniach krawędzi.
Lokalizacja budynku też jest ważna
Kolejna istotna kwestia to panujące w miejscu zaplanowanej budowy warunki klimatyczne. Jeśli budynek położony jest na otwartej przestrzeni, np. między dwoma fragmentami lasu, trzeba liczyć się z występowaniem bardzo silnych podmuchów wiatru oraz dużych opadów śniegu i deszczu.
W takich okolicznościach zaleca się dach stromy, a także wykonanie szczelnego podkładu, np. pełnego deskowania pokrytego papą lub specjalną folią. Ponadto, jeśli dom położony jest blisko lasu, dach jest szczególnie podatny na porastanie mchem. Warto wtedy pomyśleć o dachówkach angobowanych, a jeszcze lepiej - pokrytych glazurą, ponieważ są najbardziej odporne na to zjawisko dzięki swej gładkiej powierzchni, która pozwala na samooczyszczanie się dachówek przy każdych opadach deszczu. Jeśli na etapie wybierania projektu weźmiemy pod uwagę tych kilka podstawowych kwestii, przez długie lata dach będzie spełniał nasze wymagania.
darful
Jaki dach,to wiedzą tylko specjaliści,np :
dr-architektura.pl
goodidea
Witam, dokonując wyboru projektu domu decydujemy się jednocześnie na rodzaj zadaszenia. Od poziomu jego skomplikowania i rodzaju pokrycia uzależniona jest w dużej mierze cena realizacji całej inwestycji. Solidny i piękny dach to zwieńczenie i niewątpliwa ozdoba domu. Wybudowany z trwałych materiałów, dokładnie wykończony będzie służył przez wiele lat skutecznie chroniąc mieszkańców przed kaprysami matki natury.
budownictwo
ekspert_znamitozrobisz
Bardzo dobry artykuł. Osobny temat to jednak dachy na różnego rodzaju domowe przybudówki, typu garaż, wiata, schowek na narzędzia. Tutaj zastosowanie dachówki mija się z celem, a najlepszym rozwiązaniem są lekkie i trwałe gonty bitumiczne.
dawid.krychowiak
Ja np skorzystalem z uslug BP Gonty i pokrylem dach gontami. Sluza dobrze juz kilka lat, sa bardzo wytrzymale i mysle, ze to byl dobry wybor.
anna_klew
Jeśli chodzi o wybór dachu, to blacho dachówka jako że jest lekka, trwała, łatwa i szybka w montażu, będzie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Można zamówić w różnych kolorach na www.bth.pl
Kamil455
Jednak nie trwalsza i ładniejsza od dachówki. Również to że jest lekka jednak nie jest zaletą przy silnych wiatrach. Przelicz sobie ile kosztowałaby blachodachówka a ile dachówka betonowa Cisar z uwzględnieniem Dachobrania 2016.
seba676
Pięknym przykładem jest dachówka ceramiczna Smaragd od Braas w kształcie rombu. W glazurze Topline i czarnym kolorze wygląda nieziemsko. Nie słyszałem szczerze jeszcze opinii, aby komuś się nie podobała, czy były jakieś problemy z jej trwałością.
sebsson
U nas jest dachówka ceramiczna roben, model Tobago. Chcieliśmy właśnie taki ciemniejszy kolor, bo wolimy nowocześniejsze aranżacje. Co do samego materiału to świetnie się właśnie prezentuje. Ekipa sprawnie ogaręła montaż, więc mamy elegancki dach.
anna_klew
Wybierając pokrycie dachowe należy wziąć pod uwagę parametry techniczne materiału oraz aspekty estetyczne. Na www.bth.pl można zamówić blacho dachówkę .
Blacho dachówki są odporne na intensywne opady deszczu, śniegu , silny wiatr, wysokie i niskie temperatury oraz promienie UV.
Marcin Dobro
Warto też zwrócić uwagę na to by właściwie zabezpieczyć drewno przed intestacją owadów tzw. "korników", ją one coraz częstszym problemem nowych domów. Atakuje je owad żerujący w drewnie - głównie spuszczel pospolity. Więcej informacji na ten temat na stronie http://www.szkodnikidrewna.com . taką dezynsekcją zajmuje się firma Corneco - http://www.corneco.pl. Dobra impregnacja
paulmann
U nas jest dachówka ceramiczna roben, model Tobago. Chcieliśmy właśnie taki ciemniejszy kolor, bo wolimy nowocześniejsze aranżacje. Co do samego materiału to świetnie się właśnie prezentuje. Ekipa sprawnie ogaręła montaż, więc mamy elegancki dach.
No super, a jaką macie elewację do tej dachówki Tobago? Moim zdaniem pasuje albo fajny klinkier (np. przysucha), albo tynk dekoracyjny, np. biały + drewniane okna. Dla mnie właśnie kompozycja idealna, ale to wiadomo kwestia gustu. Sama dachówka mega fajna jest.
panbudowniczy
Ja mam Roben brązowy bodajrze piemont kolor się nazywa, w kształcie S, ale teraz są modne i naprawdę ładnie wyglądają całkowicie płaskie. Niestety ciężko nadążyć za modą.
Borysek11
Dokładnie zależy jaki model nam podpasuje W tym roku dachówka producenta Braas uzyskała prestiżowa nagrodę Red Dot Award Design za ponadczasowy design i jest to Topas 11V
Kaisa
ja uważam, że nie warto rozważać innych dachówek, jak ceramiczne! Długi czas zastanawiałem się czy wydać pieniądze na Roben, ale zdecydowałem się i jestem bardzo zadowolony. Po 6 latach dachówka wciąż wygląda jak nowa!
szikata
Mi się nie do końca podobają te "nowoczesne" dachówki całkowicie płaskie... Są jakieś takie nudne. Miałem do wyboru kilka modeli i zamiast całkiem płaskiej wzięliśmy taką prawie płaską, z jednym przetłoczeniem w poziomie. Nazywa się to Koramic Actua. Ciekawa dachówka, na gotowej połaci jest moim zdaniem dużo fajniejsza niż dachówki płaskie. No ale co kto lubi oczywiście...
mirrek
Sorry za mały offtop, ale poszukuję dobrej farby właśnie do pomalowania dachu.
Co sądzicie o farbie Śnieżka "Na Dach"?
Kaisa
ja uważam, że nie warto rozważać innych dachówek, jak ceramiczne! Długi czas zastanawiałem się czy wydać pieniądze na Roben, ale zdecydowałem się i jestem bardzo zadowolony. Po 6 latach dachówka wciąż wygląda jak nowa!
Darek12
Roben faktycznie daje radę. U mnie już od 5 lat i nie mam z tą dachówką żadnych problemów. Panowie z klnkierbud dobrze doradzili. A przyznam szczerze, że nie do końca bylem przekonany.
Moniks
Czy ktoś z Was ma na dachu dachówki ceramiczne Roben? Szukam różnic pomiędzy Roben a Nelskamp, widziałam je w sklepie w klinkierbud i chciałabym wiedzieć, które lepsze.
KasKas
Moniks, zarówno Roben jak i Nelskamp to dobre marki , konkretne - zależy czego szukasz. Różne są wzory, technologie produkcje, ale każda z nich ma gwarancję od producenta, więc raczej są to solidne rozwiązania.
Maciej7
Ostatnio stałem przed dokonaniem wyboru pokrycia dachowego. Wybór padł na blachodachówkę, a z racji że szukałem trwałego rozwiązania wybór padł na firmę Mansard z sanoka którą znalazłem z polecenia. Mają w ofercie blachy na rąbek stojący, panele karo czy blachę trapezową ale ja wybrałem u siebie blachodachówkę panelową.
Świetną opcją jest wybór powłoki NPT, bije rodzimych producentów na głowę jeśli chodzi o jakość wykonania i trwałość no i blachodachówki mają pomalowane krawędzi, dzięki czemu moja blachodachówka jest dużo trwalsza niż inne - a przewertowałem cały internet. Polecam choćby sprawdzić ich ofertę na Mansard ewentualnie można do nich zadzwonić naprawdę świetna obsługa i podejście do klienta.