Jakie okna dachowe wybrać?

0
Jakie okna dachowe wybrać?

Okno dachowe to najchętniej wybierany sposób doświetlenia poddasza. Aby dobrze spełniało swoje zadania, a jego montaż nie wpłynął negatywnie na funkcjonowanie dachu, musimy bardzo starannie dobrać nie tylko samo okno (rodzaj, materiał, oszklenie), ale i kołnierz - niezbędny element pozwalający na prawidłowe zamontowanie okna w połaci dachu.

Okno dachowe wybieramy tak, by było jak najbardziej zbliżone swą szerokością do rozstawu krokwi w naszym dachu. Wraz z oknem dostajemy zestaw kątowników montażowych, profile maskujące, plastikowe kliny i metalowe wkręty.
Okno połaciowe kupuje się w dwóch pudełkach. W jednym znajduje się samo okno, czyli skrzydło i rama, a w drugim kołnierz. W skład zestawu kołnierza wchodzą elementy uszczelniające okno i części jego osłony.
Dlaczego konieczny jest podział na dwa zestawy? Otóż są dwa rodzaje kołnierzy, każdy z nich dostosowany do innych pokryć dachowych. Pierwszy rodzaj kołnierza zastosujemy do pokryć falistych (dachówka ceramiczna i cementowa, blacha profilowana). Drugi rodzaj stosowany jest do pokryć dachowych płaskich – dachówka bitumiczna, blachy płaskie, papa. Jeśli chcemy połączyć okna w grupy (stworzyć połączenia wielokrotne), należy użyć tzw. kołnierza kombi.
Kołnierze uszczelniające umożliwiają szczelne i proste wbudowanie okna w powierzchnię dachu. Są dostosowane do poszczególnych rozmiarów okien i odpowiednio wyprofilowane. Dzięki odpowiedniej konstrukcji kołnierzy wody opadowe i śnieg są bezpiecznie odprowadzane poza okno.

Jak dobrać okno do pomieszczenia?

Prawidłowe doświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym zależy od stosunku powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi doświetlanego pomieszczenia. W pomieszczeniach użytkowych stosunek ten powinien wynosić 1:5-1:8, a w pomocniczych 1:8-1:12. Dobierając kilka mniejszych okien, uzyskamy bardziej korzystny i równomierny rozkład światła dziennego niż przy zastosowaniu jednego dużego okna.

Jakie okna dachowe wybrać? - zdjęcie 1


Na rozkład światła dziennego ma również wpływ wysokość, na jakiej są zamontowane okna. Im wyżej umieścimy okna, tym lepiej będzie doświetlone pomieszczenie.
Wysokość okna ustala się w zależności od spadku dachu (tzn. im mniejszy kąt nachylenia połaci dachu, tym większe okno). Aby zapewnić bezpieczne użytkowanie okna, dolna krawędź szyby powinna być na wysokości 120-140 cm, a górna krawędź - od 180 do 200 cm nad podłogą. Zachowanie tych wymogów pozwoli nam na swobodne przechodzenie pod oknem, również wtedy, gdy jest otwarte.
Powierzchnia szyby (uwaga! nie całego okna!) musi stanowić przynajmniej 10% powierzchni użytkowej pomieszczenia. Warunek ten nie dotyczy łazienek i innych pomieszczeń pomocniczych.
Szerokość okna należy dobierać tak, aby nie była konieczna ingerencja w konstrukcję dachu. Najlepiej, gdy szerokość okna jest nieco mniejsza (do 5 cm) od odległości miedzy krokwiami. Można ewentualnie zainstalować okno większe. Trzeba jednak umieścić je tak, by w razie potrzeby wyciąć fragment tylko jednej krokwi. Należy stanowczo unikać przycinania dwóch sąsiednich krokwi – taki „zabieg” spowoduje znaczne osłabienie konstrukcji dachu.

Rodzaje okien

Okna połaciowe różnią się między sobą przede wszystkim sposobem otwierania. Cecha ta nie tylko decyduje o wygodzie użytkowania – ma też wpływ na sposób umieszczenia okna w dachu. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj okna się zdecydujemy, powinno ono być zamontowane tak, by zapewniało maksymalne doświetlenie, a jednocześnie możliwy był swobodny dostęp do klamki i łatwe otwierania okna. Możemy spotkać następujące okna:

  • obrotowe - są najczęściej stosowanym typem okien. Okno obrotowe otwiera się przez obrót skrzydła wokół osi. Pozioma oś obrotu może być usytuowana pośrodku skrzydła lub powyżej (zaletą drugiego rozwiązania
    jest to, że otwarte okno nie wystaje do wewnątrz pomieszczenia);
  • uchylne - mają oś obrotu w górnej krawędzi ramy. Dzięki temu można swobodnie wyglądać przez okno bez ryzyka uderzenia się. Okna tego typu należy montować w ten sposób, aby górna krawędź okna znajdowała się na wysokości głowy człowieka;
  • uchylno-obrotowe - są rozwiązaniem nieco bardziej skomplikowanym, a przez to - droższym. Okna tego typu mają podwójny system otwierania. Można je otwierać (uchylać) od góry, a dodatkowo istnieje możliwość uniesienia dolnej krawędzi okna oraz obrót wokół krawędzi górnej;
  • uchylno-przesuwne (rozwieralne) - umożliwiają podniesienie skrzydła i przesuniecie go w bok. Okna rozwieralne są wykonywane jako prawostronne i lewostronne, w zależności od kierunku otwierania skrzydła. Bardzo często są to po prostu wyłazy dachowe zaprojektowane z myślą o dekarzach i kominiarzach. Zwykle mają blokadę uniemożliwiającą samoczynne zamknięcie się okna;
  • wysokoosiowe – mają oś obrotu powyżej 3/4 swojej wysokości i specjalny mechanizm otwierania. Skrzydło okna jest wynoszone podczas otwierania ponad połać dachu, przez co okno otwiera się lekko i nie wchodzi podczas obrotu do mieszkania;
  • nierozwieralne - pełnią rolę świetlików doprowadzających światło do pomieszczenia;
  • kolankowe - stosowane są w przypadku ścian kolankowo-pionowych. Połączone są ze standardowym oknem dachowym za pomocą specjalnego kołnierza kolankowego. Umożliwia on montaż w dachu o nachyleniu od 20° do 55°, a jego rozmiar uzależniony jest od wymiaru okna dachowego. Dzięki zastosowaniu okna kolankowego poprawiamy doświetlenie pomieszczenia i zwiększamy pole widzenia przez okno. Okna kolankowe dostępne są w wersji otwieranej i nie otwieranej. Ta pierwsza może być wyposażona w blokadę zabezpieczającą okno przed pełnym otwarciem.

Materiał

Przy zakupie nowych okien pierwsze pytanie nasuwa się samo: PVC czy drewno? Drewniane ramy, lakierowane są na biało lub kolorowo, a od zewnątrz zazwyczaj osłaniane blachą. Co kilka lat okna drewniane trzeba malować. Ramy okienne z komorowego PVC (wzmacniane rdzeniem stalowym) również często są zabezpieczane od zewnątrz blachą. Są barwione w masie, więc ich kolor się nie zmienia. Nie wymagają szczególnej konserwacji - wystarczy je umyć. Do czyszczenia najlepiej używać środków na bazie mydła, a do konserwacji raz w roku wystarczy kropla bezkwasowego oleju. Elementy drewniane są zazwyczaj zabezpieczone impregnatem i lakierem akrylowym.

Okna połaciowe mają szyby zespolone, z których zewnętrzna zazwyczaj jest ze szkła hartowanego, o większej odporności na uderzenia. Szyby mogą być laminowane specjalną folią chroniącą przed rozpryskiwaniem się rozbitego szkła. Można kupić okna połaciowe z szybami specjalnymi, na przykład przeciwwłamaniowymi, lustrzanymi, absorpcyjnymi, refleksyjnymi. Producenci oferują także okna o nietypowych kształtach oraz, na zamówienie, okna w dowolnych wymiarach.

Okno dachowe powinno mieć jak najmniejszy współczynnik przenikania ciepła U - te dostępne na rynku osiągają wartość 1,1 W/(m²·K). Jednak zbyt duża liczba okien dachowych może spowodować spore straty ciepła, a w upalne dni trudno będzie przebywać na poddaszu.

Cena, jaką trzeba zapłacić za okno połaciowe, zależy m.in. od jego wymiarów, zastosowanych szyb, dodatkowego wyposażenia oraz tego, jak się je otwiera - ręcznie czy elektrycznie.

Jakie okna dachowe wybrać? - zdjęcie 2Jakie okna dachowe wybrać? - zdjęcie 3Jakie okna dachowe wybrać? - zdjęcie 4
otwieranie manualne  klamka na klucz          zdalne sterowanie

Okna zamontowane w dachu są - bardziej niż okna zamontowane w ścianie - narażone na uszkodzenia i przeciekanie. Dlatego warto kupić okna znanych, sprawdzonych producentów.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Staszczyk

Źródło: Roto-Frank

Polecamy Ci również

Zobacz także